Készen állunk arra, hogy fizessünk a LoL meccsek nézéséért?

Készen állunk arra, hogy fizessünk a LoL meccsek nézéséért?

Egyre biztosabb, hogy nyélbe üti a Riot az MLBAM együttműködést, akár még a Twitch-től is elfordulhatnak. De vajon meg merik lépni?

Pletykáltak már 500 millió dollárról még az ESPN kapcsán, a napokban újra előjött egy 90 milliós ajánlat, most pedig 200 millió dollár az a bűvös összeg, amelyben állítólag meg fog egyezni a Riot Games és az amerikai profi baseball liga minden digitális aktivitásáért felelős MLBAM: ennyi az ára ebben a pillanatban az összes top League of Legends bajnokság közvetítési jogainak két teljes évre, legalábbis az LA Times legfrissebb cikke szerint.

Sok újdonság nincs benne ahhoz képest, amelyet korábban a nemrég az év esport újságírójának választott Richard Lewis nyilvánosságra hozott videójában, mi is megírtuk részletesen, azonban egy nagyon erős és minden esport rajongót érintő kérdést feszegetnek, mégpedig az exkluzivitást.

A jelenlegi Riotos közvetítések alapvetően három felületen zajlanak: A Twitch-en, a Youtube-on és a Riot saját weboldalán, a LoL esports-on. Az ebben levő pénz (ha mondjuk pusztán csak a Twitch hirdetéseket nézzük) még egyáltalán nem volt kihasználva, bárki, bárhol, bármikor hozzáférhetett bármilyen Riotos közvetítéshez.

Ha - és itt most tegyük hozzá, hogy ez egy esport történelmet író HA lenne - az MLBAM-os szerződésben benne van az exkluzivitás, márpedig miért ne lenne (200 millió dollárért te vajon odaadnád a havernak hogy ja, nálam van a jog de amúgy te is tolhatod a közvetítést mert jó arc vagyok), az azt jelentheti, hogy se Twitchen, se Youtube-on, se más platformon, csak és kizárólag az MLBAM appján/oldalán keresztül lehet majd nézni a jövőben a Riot-os közvetítéseket. 

Ha a hagyományos sportok vonalát követjük, óriási pénzeket kaszálnak csak a közvetítési jogokból, amelyek csak tovább emelik a játékosok és a ligák értékét. Ha ezek mellett figyelembe vesszük a Riot irányításmániás politikáját (booth helyett saját márkás fülesek, saját internet hálózat kiépítése), miért akarnának a Twitchtől függeni, mikor lényegében megcsinálhatják a saját streaming szolgáltatásukat? Tökéletesen egybevágna a játékkiadó eddigi politikájával.

És akkor térjünk át a legfontosabb kérdésre: ha exkluzív a szerződés, vajon fizetős is lesz? Le kell-e csengetni majd egy egyébként biztos, hogy jelképes összeget - hasra ütök, havi 1 dollárt - azért, hogy LCS-t nézzünk? Vagy ha ingyenes is lesz, tele lesz reklámokkal és azért kell fizetni, hogy ugyanazt az élményt kapjuk, amit korábban megszoktunk Twitch-en, Youtube-on?

Az biztos: óriási rizikót vállalna azzal a Riot, ha kilépne a jól megszokott Twitch/Youtube kettősből és saját irányba fordulna, biztos, hogy sokan lennének, akik azt mondanák, hogy nincs az az isten, hogy én esportért fizessek. Vajon megölheti a játékot az, ha hosszú távon - a pénz miatt - elkezd csökkenni a népszerűsége? A csapatok valószínűleg jól járnának, kapnának némi bevételrészesedést - de a nézőkre vajon gondolnak majd?

A másik kérdés ami esetleg még felmerülhet, akár hazánk kapcsán is, az a nem angol közvetítők sorsa, mint például a Magyar LoLTV is. Lévén hogy ez a hivatalos magyar közvetítés az LCS-ről, azaz teljesen a Riot által jóváhagyott, és valamelyest felügyelt adásról van szó, kötelezettségei vannak a Riot fele, és ezáltal lehetnek akár az MLBAM fele. Vajon az exkluzivitás csak az angol "eredeti" streamre fog vonatkozni, vagy a többi hivatalos közvetítésre is? Ha igen, akkor milyen következményei lehetnek ezeknek? Jelenleg átlagosan 2-3000 néző követi hétről hétre az LCS-t magyar nyelven, Twitchen, ami hazánkban a legnagyobb és legismertebb platform erre. Ha átköltözne az adás egy sokkal kevésbé ismert, netán fizetős oldalra, mennyire sínylené meg a nézőszám? Figyelembe véve egyrészt a magyar pénztárcát és mentalitást, másrészt azt, hogy a nézők többsége általában még nem rendelkezik saját keresettel korából fakadóan, komoly gondok is adódhatnak, szülői oldalról pedig megint csak kérdéses lehet ezen szolgáltatás támogatása.

Persze se a Riot, se a Twitch, se a Youtube, de még az MLBAM se kommentálta a dolgot.

Tetszett a cikk? Kövesd az Esport1-et Facebook-on!

Kövess Minket!