A Ping a gamer ellensége. Vagy barátja?

A Ping a gamer ellensége. Vagy barátja?

Egy kiváló eszköz, vagy egy rettegésben tartó mumus? Mutatjuk, hogy mi is az a ping.

Aki a kompetitív játékos közegben mozog, vagy az informatika órán odafigyelt a számítógépes hálózatok résznél, az már biztosan hallott a PING mozaikszóról, kifejezésről. Ebben a cikkben megpróbáljuk kideríteni, hogy mi is ez a varázslatos PING, mire jó ez nekünk.

Sokszor láthatjuk a játékok képernyőin, a legtöbb gamer pedig tudja azt is, hogy minél alacsonyabb a PING által mutatott érték, annál jobb nekünk. De kezdjük az elején. Eredetileg 1983-ban íródott meg ez a kis program, ami a tengeralattjárók szonárjához való hasonlósága miatt kapta a nevét. Ugyanis a működési elvében olyan, mint amikor a szonár hanghullámai visszaverődnek az egyes tárgyakról. Később kapta csak meg a Packet InterNet Grouper elnevezést.

A PING működésekor a számítógépünk adatcsomagokat küld a célállomás (például a játék kiszolgáló szerverei) felé, amely változtatás nélkül küldi vissza nekünk azokat. A beérkezésükkor pedig megkapjuk a statisztikákat a csomagokról, például az eltelt időt, amíg visszajött az adatcsomag. Ezt a számot látjuk játékok esetélben is a monitoron, miliszekundumban. Vagyis nem a hálózatunk, vagy internetünk sávszélességét, hanem a szerverrel való kapcsolatunk "minőségét" reprezentálja.

Tehát azt mutatja egy magas vagy alacsony ping érték, hogy az elküldött adatcsomag gyorsan és pontosan, vagy csak késve érkezett vissza a szervertől. Esetleg volt olyan csomag a sorban, ami nem is érkezett vissza. Ha a játék által folytatott kommunikációban is vannak hasonló késések vagy csomagvesztések, akkor jön az a bizonyos lagg. Erről a League of Legends Hungary csapata is készített egy kiváló videót:

Természetesen ez nem csak a LoL-ra, hanem a CS:GO-ra és az összes online játékra igaz. A videóban is említett wifit és általában a vezeték nélküli technológiákat azért nem ajánlják játékokhoz, mert a rádióhullámokkal történő adatátvitel során (plusz feldolgozás, titkosítás stb.) lehetnek csomagvesztések, késések. Ahogyan akkor is, ha több, interneten kommunikáló alkalmazást is használunk a játék mellett. Mindkettő mellőzése javasolt.

Ha pedig egy távoli ország szerveréhez kapcsolódnánk, akkor a földrajzi távolság is közbejátszhat a ping által mutatott magas válaszidőkben. Ezért van az, hogy itthon valószínűleg ritkán fogunk amerikai vagy távolkeleti játékosokkal találkozni. A címben feltett kérdésre a válasz tehát egyszerre mindkettő, mert barát, hiszen segít a játékosnak a szerverkapcsolat minőségének meghatározásában és ellenség, mert ha magas a ping, akkor az a játékélményre, eredményre van igen rossz hatással.

TETSZETT A CIKK? KÖVESS MINKET A FACEBOOKON IS!

Kövess Minket!



Közvetítések