A cosplayer egyik legjobb eszköze: a dekorgumi

A cosplayer egyik legjobb eszköze: a dekorgumi

A dekorgumi, más nevén "moosgumi" az egyik legváltozatosabban használható alapanyag, amivel jelmezkészítéskor dolgozhatunk, szinte bármi elkészíthető belőle: páncél, korona, egyéb kiegészítők; a lehetőségeknek csak a képzelet szab határt.

Ha még csak most vágnál bele abba, hogy elmélyítsd a cosplay készítési tudásod, ezt a cikket pontosan neked találtuk ki! A következőkben egy olyan alapanyagot mutatunk be, amelyeket az élet számos területén hatékonyan és kreatívan lehet alkalmazni. Ismerjétek meg a dekorgumit!

Beszerzés

Szerencsére könnyen beszerezhető alapanyag, szinte bármilyen kreatív/hobby boltban kapható. Legelterjedtebb méretei az A4 és A3, vastagsága 2 mm, de ha szerencsénk van, vastag verzióban is megtalálhatjuk, igaz, ez drágább is lesz. Alapvetően nem kerül sokba, illetve nagy kiszerelésben, 10-20 darabos csomagban is megvásárolhatjuk. Átlagosan 50-200 Ft között van egy lap ára mérettől függően. Sok helyről akár házhoz is rendelhetjük, ez nagyobb mennyiség esetében éri meg.

Eszközök

A moosgumi nagyon könnyen vágható egyszerű ollóval is, de ha részletes szélekre van szükség, akkor sniccerrel, vagy szikével a leggyorsabb kivágni (ebben az esetben ne feledkezzünk meg a vágóalátétről!). Ha a felületre szeretnénk majd mintázatot kialakítani, akkor azt előre bekarcolhatjuk tollal, utána kidolgozhatjuk a domborulatokat puffadó festékkel, ragasztópisztollyal, dróttal, ragaszthatunk rá köveket is –a lehetőségek száma végtelen.

Kezdetek

Mielőtt nekiesünk a darabolásnak, érdemes papíron elkészíteni a sablont, hogy pontosan illeszkedjen ránk a páncél, vagy biztosan jó legyen a kiegészítő körvonala, stb. A sablonozást sokféleképpen megoldhatjuk, célszerű betekerni az adott testrészünket fóliával, arra ragasztószalagot ragasztani, majd levágni magunkról: az így kapott sablonra rárajzolhatjuk a részleteket is, majd a darabokat kivághatjuk a dekorgumiból.

Festés

Ha mindent kivágtunk és összeragasztottunk, akkor következhet a festés: mindenki más módszerre esküszik ezen a téren, de mindkettő működik: alapozhatjuk festés előtt ragasztóval, vagy festhetünk közvetlenül a dekorgumira. Akrilfestéket ajánlott használni, illetve faragasztóval keményebbé tehetjük az anyagot (ez esetben előtte kell formázni).

A képen: dekorgumiból készült staff, szemüveg „kupak”, és elf fülek. Fotó: W’s Photos

Formázás

A dekorgumi hővel formázható, ha van hőlégfúvónk, akkor jó szolgálatot tehet, de felmelegíthetjük az anyagot hajszárítóval, vagy tűzhely fölött is. Ha tűzzel dolgozunk, akkor óvatosan melegítsük, mert a széle elvékonyodhat/bepöndörödhet (ez nem mindig hátrány, ha pl. elf füleket csinálunk, akkor kifejezetten jó is!). Amíg meleg az anyag, addig simítsuk rá a formára (pl. gömb alakú tárgyra, ha olyat szeretnénk), és kihűlésig tartsuk rajta, különben elveszíti a formáját. Ha kihűlt az anyag, akkor érdemes 1-2 réteg szövetet ragasztani rá: ez segít a forma megtartásában, illetve strapabíróbbá teszi az elkészült elemet.

FONTOS: a dekorgumi nagyon fel tud forrósodni, ezért védőkesztyű viselése javasolt, amíg a formán tartjuk! Egyébként elég gyorsan kihűl.

A képen: példa a dekorgumi arcra való ragasztására

A dekorgumi nagyon jó alapot adhat páncélkészítéshez, mert könnyű és kényelmes viselni, megfelelő befejezéssel strapabíró, de kis mértékben mégis alkalmazkodik a mozgáshoz. Szuperül ragasztható, szinte akármivel (a pillanatragasztó kicsit „égeti” de ettől nem kell megijedni), akár szempillaragasztóval is az arcunkra! Remekül kombinálható más anyagokkal is, pl. worblával.

Egy kis inspiráció, hogy milyen dolgokat lehet dekorgumiból alkotni:

TETSZETT? KÖVESD AZ ESPORT1-ET FACEBOOK-ON!

Ha szeretnél egy igazán jó Cosplay csoporthoz tartozni, akkor ajánljuk a Mondocon Facebook közösségét: www.facebook.com/mondoconosok

Kövess Minket!



Közvetítések