Nagyon régen nem volt ennyire közel a kilenc kaszt a győzelmi arányok tekintetében. A draft érezhetően sokkal jobb lett, viszont túl sok a legendary és az epic, a paklik egyszerűen túl durvák, mindenkinél.
Be kell vallanom, hogy imádom az aréna játékmódot. Vagyis imádtam nagyjából egy évvel ezelőttig, mikor egyszerűen belefáradtam, hogy az egész lineáris. Voltak a top tier kasztok, akik kvázi uralták a metát, ha pedig nem őket választotta az ember, akkor szignifikáns hátrányba került. Persze ez csak saját tapasztalat és persze hozzáteszem, hogy csak közepesen jó arénás vagyok, átlagosan 5-6 győzelmet szoktam csinálni. De ettől függetlenül az egész felidegesített és csak nagyon keveset játszottam, inkább áttértem a konstruált dolgokra. Egészen pár nappal ezelőttig, mikor bejöttek az új szabályok és persze az arénaexkluzív lapok. Azóta csak azt veszem észre, hogy mindig pörög egy kör és ha van időm otthon, a villamoson vagy akárhol, akkor játszom, mert az egész újra tetszik. Persze azért vannak gondok is. Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy mit tapasztaltam én, milyen számokat mutatnak az adatok, illetve a közösségnek mi a véleménye. Kezdjünk is bele.
A győzelmi százalékok
A HsReplay elmúlt két napi adataira már ránézni is gyönyörű. Egyszerűen a kasztok közel kerültek egymáshoz, ami a legjobb dolog, ami történhetett, mert az egész azt jelenti, hogy már nem érdekes mit választ az ember, mindenképpen van esélye összerakni egy olyan paklit, amivel lehet haladni. A Hunter nagyon visszaesett, a Warrior pedig előre tört, már majdnem eléri az 50%-ot, amire nem is tudom, hogy volt-e példa a játék életében valaha. Hogy ez most a változások miatt van vagy az exkluzív kártyák a ludasok, azt nem tudni biztosan. Persze hozzáteszem, hogy a Warrior és a Shaman lap iszonyatosan beteg, kb. két szinttel feljebb van, mint a többi kaszté.
A draft rendszer sokkal jobb így
Az élmények nem hazudnak, a streamerek, a játékosok és persze a közösség egyértelműen szereti az új pakliösszerakó rendszert. Azt pedig meg is mondom, hogy miért, mert gondolkodni kell. Az erősség szerinti besorolás valódi választásokat rak elénk. Nem arról szól az egész, hogy ott van két borzasztó lap meg egy jó/elfogadható, amit automatikusan kivesz az ember. Komolyan mondom, egy-egy esetben fájt a szívem, hogy nem vettem ki valamit. Itt bizony használni kell a fejünket és átgondolni, hogy a deckünknek mire van szüksége, legyen az managörbe vagy szinergia is akár. Az erősség mérő pedig nagyjából rendben van, egy picit még lehet rajta finomítani, de azt hiszem, akkor sem lenne túl nagy gond, ha így maradna.
Túl sok a legendary
Ismét a HsReplay adatait szeretném felhozni, az arénapaklik közel 9%-ban van egy legendary lap, a Lich King, sőt a fórumok tele vannak azzal, hogy ott figyel három Tirion vagy pár csillagos lap. Az addig rendben van, hogy találkozzunk az erős lapokkal többet, de egy picit átesett a ló túl oldalára a rendszer. Nagy egészben nem csak a narancs lapokkal van gond, hanem a túl durva kártyákkal is általában. Egy napja draftoltam egy Mage paklit, amiben öt darab Firelands Portal, egy Pyroblast, két Flamestrike, két Fireball és még egy Blizzard is ott figyelt. Mondanom sem kell, egyszerűen mindenre volt válaszom, szerintem soha életemben nem csináltam ilyen egyszerű 12 wint. De a helyzet ugyanaz volt a Paladin esetében is, csak itt tele voltam buff lapokkal, meg erős fegyverekkel. Persze ezzel nem voltam egyedül, az ellenfeleim is olyan lapokat pakoltak ki, hogy csak kerestem az állam. Ezen változtatni kell picit. Emlékszem a kedvenc kommentem a következő volt: "Az aréna a Yetik hazája, nem pedig a legendás sárkányoké". Ebben pedig van igazság.
Több változatosság kell
A fentiekből ered az is, hogy az esélyek mindenkinek ugyanolyanok. Azaz, aki draftol, hasonlóan beteg paklikat tud össze pakolni. Ez megint nem jó hosszú távon, mert ha mindig mindenki iszonyatosan erős és ugyanazokkal a kártyákkal találkozik, az egy idő után unalmas, de nagyon durván. Persze az embernek jó érzése van, amikor az ötödik Firelands Portal is kirepül a kezéből, ellenben, ha ez a másik oldalról jönne, akkor már nem lenne ennyire derűs. Ezen is hangolni kell.
A jó szokásához híven a Blizz pedig úgy néz ki, hogy meghallgatja az embereket vagy legalábbis bebizonyították, hogy kíváncsiak a játékosok véleményére. A következő képet egy bejegyzésben találtam. A lényeg annyi, hogy sok pozitív visszajelzést kaptak és ezek alapján még tekernek majd a dolgokon. Remélem ez nem csak ígéret marad.