"CS a favorit, de már ismerkedem a PUBG-vel" - Interjú Imre Géza olimpikonnal

A Honvéd Lenovo Akadémia e-sport képzései kapcsán válaszolt nekünk a Honvéd sportigazgatója.

Talán senkinek sem kell bemutatnom a Honvéd sportigazgatóját, Imre Gézát, de azért röviden felsorolnám sikereit: világ- és Európa-bajnok, kétszeres olimpiai ezüstérmes és kétszeres olimpiai bronzérmes magyar párbajtőrvívó.

A 43 éves sportoló eredményei magáért beszélnek, az aktív pályafutása mellett azonban figyelmet szentel az e-sportoknak is. Sőt, azt is kevesen tudják róla, hogy megannyi játékot kipróbált már élete során, legyen szó FPC és akciójátékokról, szívesen ül le a képernyő elé kikapcsolódni. A Honvéd Akadémiája nem olyan rég indult el, a sportklub ezáltal a saját e-sportolóit szeretné kinevelni a jövőben. Hogy mit gondol róla a sportigazgató azt alább olvashatjátok:

A hagyományos sportok több évszázados múltra tekintenek vissza, az e-sportok azonban az csak utóbbi években növekednek robbanásszerűen . Mit gondolsz erről az ágazatról, illetve hogyan fogadtátok a Honvédnél az e-sport Akadémia ötletét?

"Nagy érdeklődéssel és kíváncsisággal fogadta mindenki. A fiatalabb korosztályok izgatottan. Magam részéről, úgy gondolom, hogy egy ilyen dinamikusan fejlődő ágazatot, hiba lenne figyelmen kívül hagyni. Szerintem, nemsokára nem is nagyon lehet. Ezért is tartom nagyon jónak, hogy a sportegyesületek közül, elsők között vettük fel az e-sportot."

Komolyan vehető az e-sportok világa? A sztereotípia miatt sokan még most is ellene vannak, hogyan lehetne elfogadottabbá tenni a társadalomban ezt a jelenséget?

"Komolyan? Ki kell látogatni valamelyik e-sportos rendezvényre, és utána nem lesz kérdés. A társadalom azon részében van ellenállás, aki nem vagy nagyon felszínesen tud valamit róla. Akik közelebb jutottak az e-sporthoz, minimum elismerik, akkor is ha neki nem is annyira tetszik. Voltam olyan megbeszélésen, ahol tárgyaló partnereink hüledezve fogadták, hogy nálunk van e-sport. 20 perccel később már elismerően beszéltek róla, miután pontosítottuk, hogy miről is szól…
(Korosztályos vagy érdeklődési különbségek közötti különbség is okozza problémát: Azon fiatalok, akik csak a net világában élnek, nekik természetes. Ugyanakkor azok, akik a netet csak munkára használják, információkat főleg tv-ből, max hagyományos hírportáloktól nyerik, számukra ez az új világ, teljesen ismeretlen. Utóbbiaknál látom, hogy idegenkedve fogadják, fél információk alapján ítélnek. Ezen tájékoztatással, annak hagyományosabb eszközeivel lehetne változtatni, elfogadottabbá tenni.)"

Össze lehet-e hasonlítani a sportokat és az e-sportokat? Ha igen, akkor miben? Tanulhat-e egymástól ez a 2 ágazat?

"Sportágakat mindig nehéz összehasonlítani. Gondoljunk csak az év végi, legjobb sportolók választására. Mindig vitákra ad okot. Ha arról beszélünk, hogy milyen teljesítmény, felkészülés van mögötte, akkor igen is, lehet hasonlítgatni. Lehet, hogy más típusú, mint a hagyományos sportágak többsége, de az e-sport is igen komoly felkészülést igénye."

Úgy tudom, hogy szoktál játszani. Milyen játékok elé ülsz le?

"CS a favorit, de már ismerkedem a PUBG-vel. De nagyon ritkán van rá időm, ebből következőleg nem is vagyok jó játékos. Régebben GTA-ztam, Call of Duty-t is párszor végig játszottam, FSP-t játékokat részesítettem előnyben."

A Honvéd Akadémiáján sportolásra is van lehetőség. Kötelezővé kell tenni az e-sport órák mellett vagy miként lehet még rávenni a fiatalokat, hogy mozogjanak?

"Kötelezővé tenni nem lehet és nem is szabad. Ez mindenkinek legyen saját választása. Esetleg ösztönözni lehet, hogy néha álljon fel és mozogjon kicsit.. Erre vannak programjaink, „Ha többet sportolsz, olcsóbban E-sportolsz szlogennel”, hogy a motiváció meg legyen, de reményeink szerint, ebben a közösségben ez a kettő meg fog férni egymás mellett és természetessé válik. Ha tudunk érdekes edzést tartani, nem lesz gond a mozgással sem..."

A mentális állapot a hagyományos sportokban is hihetetlenül fontos, mit gondolsz, miként lehetne segíteni a fiatal e-sportolóknak, hogy fejben is toppon legyenek?

"Egyrészt a fent említett fizikai edzések is hozzájárulnak. Véleményem szerint, a összpontosítás sokkal stabilabb azoknál, akiknek fizikai állapota is rendben van. Másrészt sok saját sportági edzés is szükséges. Emellett persze a háttérnek is rendben kell lennie (családi, tanulmányi). Apropó tanulás, nagyon fontos, mert az is fejleszti a koncentrációt, használják az eszüket."

Ha újrakezdhetnéd a pályafutásod a sportot választanád, vagy inkább e-sportolóként próbálkoznál?

"Sajnos e-sportban nem vagyok jó… És a vívást nagyon szeretem. Így újra ezt választanám. Ami nagyon fontos, mindenki olyan sportot (e-sportot is) válasszon, amit szeret!!! (Ne mások döntsenek helyette.) De válasszon valamit, mert nagyon sokat adhat az életben!!!"

KÖVESS MINKET FACEBOOK-ON!

Kövess Minket!