Hearthstone Enciklopédia: Szakzsargon és kifejezések, amit jó tudni

Hearthstone Enciklopédia: Szakzsargon és kifejezések, amit jó tudni

Tudod mi az a mulligan? Mik azok a tokenek? Mit csinál a Burn? Ha valamit nem értettél egy-egy angol közvetítés alatt, akkor ez a cikk neked szól.

A legnépszerűbb játékoknak megvan a maga kultúrája. Ebbe beletartozik egy szakzsargon egy 'közös' nyelv kialakulása is, ami miatt a 'halandó' emberek általában nem értik, ha két rajongó elkezd beszélni a szeretett játékáról. Teszem azt, két World of Warcraft játékos, akár órákig tud beszélgetni, mondjuk egy raidről, úgy hogy azok, akik hallgatják a beszélgetést akár azt is hihetik, hogy egy másik bolygóról jöttek. Van egy olyan érzésem, hogy ebbe a szituációba nem csak én kerültem az évek során. Persze ez a Hearthstone világára is igaz, itt is vannak olyan frázisok, amiket a kommentátorok és persze a streamerek is előszeretettel használnak. A legtöbb ilyen egyébként nem újkeletű, nagyon sokat hoztak át az MTG berkeiből, de lássuk miről is van szó. 

Aggro

A kifejezés az aggresszívitás rövidítése. Az ilyen paklik általában tele van alacsony költségű lényekkel, amik minél gyorsabban ki akarják osztani a bennük rejlő sebzést.

AOE

Angolul, az Area of Effect, azaz olyan hatások, amik nem csak egy célpontra hatnak. A Hearthstone keretein belül ide leginkább az olyan varázslatok vagy lényekről szól, amik az ellenfél vagy mindkét oldal pástját sebzik(pl. Flamestrike, Primordial Drake). Persze nem csak sebzés van a kalapban, teszem az a Mass Dispel is egy AOE, csak az nem sebez.

Bomb

Olyan lapok, amik egyszerre megváltoztatják az erőviszonyokat a páston és azzal fenyegetnek, hogy befejezik a meccset, ha nem sikerül elbánni velük, erre tökéletes példa Deathwing.

Bounce

Olyan lapok, amik egy páston lévő lapot visszadobnak a tulajdonosa kezébe. Vannak offenzív Bounce lapok, mint a Sap vagy a Kidnapper, de vannak defenzívek is, mint a Youthful Brewmaster.

Burn

Ennek igazából két jelentése lehet. Az egyik arra utal, hogy elég egy kártyánk, mikor a kezünkben lévő 10 lap mellé még jön egy, ilyenkor egy kiégetős animációt kapunk. A másik jelentés lehet olyan varázslatok sora, ami rövid idő alatt szignifikáns életerőt kap le az ellenfél arcáról (pl. Fireball, Frostbolt, Pyroblast).

Cantrip

Ez nem túl elterjedt kifejezés a HS keretein belül, de azért találkozni vele. Olyan kártyákra mondják, aminek alapból van egy laphúzás effektje, de emellett még csinál valami mást is(pl. Shield Block, Flare)

Combo

Azon kívül, hogy ez a Rogue egyik mechanikai kifejezése, egy pakli is lehet Combo. Ilyenkor arról van szó, hogy a pakliban rejlő szinergiákat akarjuk kihasználni. Ha felhúzzuk a kombó alkotóelemeit, akkor nagy esély van rá hogy nyertünk. Erre a legjobb példa a Quest Mage.

Control

A Control paklik a pást megtartására törekednek, ehhez életerőben 'gazdag' taunt lényeket pakolnak le, majd a játék kései köreiben értékben elnyomják az ellenfeleiket.

Cycle

A kifejezés már maga egy körforgást jelent. Az ilyen lapok kijátszásakor egyből kapunk/húzunk egy lapot. Erre jó példa a Shiv vagy a Novice Engineer.

Direct Damage

Olyan sebzés effekt, amivel meg lehet kerülni mondjuk a Tauntot. Ezek általában lehetnek varázslatok, de mondjuk egy Fire Elemental is ide tartozik.

Face

Ez bizony az arc, azaz a hősünk 'portréja'. Anno, a Hunter kaszt nagyon tudta merre van.

Face Tank

Amikor a saját életerőnkkel vesszük le a sebzést, hogy egy lenn lévő lényünk mondjuk életben maradjon. Azokban az esetekben, amikor egy fegyverrel ütünk, akkor ez az effekt érvényesül.

Midrange

Általában az olyan paklik ilyenek, ahol a mana görbe az 4-5 man környékén tetőzik. Vannak benne aggro és control elemek is. Ezen elgondolásból a játékstílusa aszerint változik, hogy mivel kerül szembe.

Mill

Ez azt jelenti, hogy az ellenfél paklijából 'kiégetünk' egy kártyát. Ezt kétféleképpen lehet elérni: Naturalize vagy Coldlight Oracle segítségével akkor huzatunk az ellenféllel, amikor 10 lap van a kezében, illetve egyszerűen kirakunk egy Gnomeferatut.

Mulligan

Ez minden játék elején történik meg. Amikor elkezdődik egy párharc, akkor a kezünkbe kapunk lapokat, amiknél eldönthetjük, hogy megtartjuk őket vagy valamelyiket lekeverjük, hogy helyette másikat kapjunk.

Nerf

Amikor eljön a nerf, akkor egy kártya veszít az erejéből. Ilyenkor változhat a költsége, a statjai, de akár a képességei is.

Netdeck

Amikor a legjobb Hearthstone oldalakat használva, előre összerakott paklikat használnak.

OTK

Megint egy betűszó, ami a 'One Turn Kill' kifejezést takarja. Ez annyit jelent, hogy olyan kombó, ami egy kör alatt üti le az ellenfelet, erre jó példa mondjuk a Control Priest vagy anno a Freeze Mage.

OP

OP, azaz Overpowered. Olyan kártyák, amik magukban megborítják a játék egyensúlyát, gondolok itt Reno Jacksonra vagy az öreg Dr. Boomra.

Ping

Általában a Mage hősképességére használják, de lehet egy sebzés is, ami leszedi a Divine Shieldet.

Ramp

Olyan kártyák vagy effektek, amik befolyásolják a manánk növekedési ütemét permanensen. A Druid Wild Growth vagy Greedy Sprite lapja jó példa ide, de akár mi is adhatunk az ellenfélnek manakristályt, mondjuk egy Arcane Golem segítségével.

Roping

Amikor egy játékos kihasználja a körét teljesen és, ha elkezd lejárni az időnk, akkor jön az égő kötél. Versenyeken sokszor találkozni vele.

Tempo

Ez alapból azt jelenti, hogy mi vagyunk a vezető pozícióban. Akinek tempó előnye van, az diktál, az ellenfél a legtöbbször csak reagálni próbál. Persze a momentum sokszor változik, nagyon sok olyan lap van, ami felborítja a tempót.

Token

Olyan lények, amiket általában más lapok generáltak, azaz nem voltak előzetesen a paklinkban. Ilyen például a Silver Hand Knight vagy a Violet Teacher hatása.

Top Deck 

Ez a kiefejezés jelentheti a mennyeket és a poklot is egyaránt. Ebben az esetben, mi vagy az ellenfelünk pont felhúzzuk azt a lapot, amire szükség van a győzelemhez/a tempó átvételéhez/túléléshez.

Value

Ez az nagy betűs 'érték'. Ez lehet mondjuk olyan AOE lap, ami sok manányi lényt elpusztít vagy egy lap nagyon sok értéket termel (pl. Lich King, Rotface)

Zoo

Olyan pakli, amiben alapból alacsony költségű lények vannak, amik gyorsan el akarják borítani a pástot és minél előbb bevinni a sebzéseket. Persze ez nem mindig olyan ész nélküli, mint egy Aggro paklinál, a Zoo sokszor próbál meg okosan cserélni.

TETSZETT A CIKK? KÖVESS MINKET FACEBOOKON!

Kövess Minket!