Streamernek lenni nem rossz dolog. Igazi álom, hogy az ember azzal keres pénzt, hogy játszik. De igazán mennyi is az annyi?
Maga a streamer élet vagy karrier a 21. század egyik 'találmánya'. Az olyan oldalak térhódításával, mint a Youtube, a Twitch és persze a Facebook, manapság mindenki lehet sztár, mindenki magának teremtheti meg a 15 perc hírnevet. Persze az egész nem csak játék és mese (Igen, ez egy Hupikék Törpikék idézet volt, és büszke vagyok rá - a szerk.), nagyon sokan akarnak ebből élni, de nagyon kevesen képesek elérni azt a népszerűséget, ami ehhez kell. Ha a Hearthstone világát nézzük, akkor két kezemen meg tudom számolni, hogy ki tolja a Blizzard játékát szinte mindig. Kripp, Thijs, Trump, talán Hafu és persze Disguised Toast. A kanadai streamer egyébként az egyik 'legfiatalabb' HS személyiség, de az biztos, hogy nagyon sokan szeretik az iszonyatosan jó humora és persze játéktudása miatt is. Nemrég egy videóban pontosan elmondta, hogy egy hónapban mennyi pénz üti a markát, sőt egy picit megismerhettük a streamerek világát is az ő szemein keresztül, node lássuk mi lapul Toast zsebében.
Kezdésnek tudnotok kell, hogy Toast folyamatosan ott van a Top 10 vagy Top 20 közvetítő között. Ez két dolgot jelent: - pontosan tudja, hogy miről beszél, hiszen a legfelsőbb szinteken tapasztalja meg, - a számai vélhetően sokkal magasabbak, mint egy átlagos streamer esetében. Ezen kívül pedig érdemes négy részre osztani a bevételeket. Ez a négy dolog pedig az - adományok; -a reklámok; - a feliratkozások; és a - szponzorációk. Ebben a cikkben Toast elmondását követjük és ez alapján választjuk szét a dolgokat.
Adományok
Ez talán a legegyszerűbb. A nézők egyszerűen egy bankkártya vagy PayPal segítségével pénzt küldenek. A platformok, amik a streamer digitális 'pénztárcáját' kezelik általában levesznek egy-két százalék kezelési költséget, de ez nagyjából elhanyagolható. Toast ebben a pillanatban havonta 2500 dollár környékén keres. Egyébként ez az összeg még nem is olyan magas, ha megnézzük a srác nézettségi számait. Más személyiségek, ilyen számok mellett általában több pénzt kapnak, de ott kicsit mások a körülmények. Toast nem bátorítja a nézőit, hogy küldjenek pénzt, viszont mások, akár a privát Snapchat-jüket is megadják, ha valaki eleget ad. Ez persze már ízlések és pofonok.
Reklámok
Ha nincs benyomva az AdBlock, akkor minden alkalommal, amikor valaki megnyit egy streamet, egy reklám fogadja. Ez már alapból bevételt generál a közvetítőnek, de ezen kívül meg lehet nyomni egy gombot, ami akármikor elindít egy reklámot az élő adásban. Vannak, akik tartanak reklámszünetet, van olyan, aki nem. Toast szinte soha nem nyom reklámot, és így is, havonta 4000 dollárt kap.
Feliratkozások
Ha eddig azt gondoltátok, hogy a fenti összegek nagyok, akkor álljatok meg egy picit, mert az igazi pénzek itt indulnak. Azt tudjuk, hogy 5 dollár vagy egy Twitch Prime felhasználó ellenében fel lehet iratkozni egy-egy csatornára. Ilyenkor a közvetítő kap 2,5 dollárt, a maradék pedig megy a Twitch számlájára. Persze, ha valaki nagyon nagy, akkor a 2,5 dolláros pénz felmehet 3,5-re is, de ehhez már durva számokat kell felmutatni. Toast-nak körülbelül 4000 feliratkozója van, ami havonta 14 000 dollárt jelent neki, mivel ő is ott van a legnézettebbek között.
Szponzorációk
No, ez aztán iszonyatosan szerteágazó. Lehet valakinek szponzorált Youtube videója, Twitter posztja, Instagram képe, élő adása, élő megjelenése és még sok más. A lehetőségeknek általában csak a cégek fantáziája szab határt. Ha valaki szponzorált tartalmat rak valahova, akkor általában meg lehet találni az olyan jelzőket, mint a #ad vagy #sponsored, hiszen ezt jogilag a nézők tudtára kell adni, hogy itt bizony fizetett hirdetést látunk. Hogy egy Twitch példát vegyünk elő, egy ilyen videó esetébe a hirdető 1 centtől-1 dollárig terjedő intervallumban fizet óránként, minden néző után. Egy Youtube videó olyan követőbázisnál, mint ami Toast esetében megvan, körülbelül 5 000 dollárba kerül, az élő események díja 5 - 10 000 dollár között mozog.
Összegzés
Toast havonta 20 000 dollárt kap az első három pontból, hogy a szponzoráció nála mennyi, azt pedig nem igazán tudjuk. A srác tehát havonta, a legrosszabb esetben is 5-7 millió forint között keres, ami azért valljuk be, nem olyan rossz.