"Volt, hogy szégyelltem amiért én csak képregényeket írtam, míg mások hidakat építettek és életeket mentettek..."
Stanley Martin Lieber, vagy ahogy mindenki ismeri Stan Lee amerikai író, szerkesztő, grafikus, a Marvel Comics egykori elnöke helyi idő szerint hétfő este, 95 éves korában elhunyt. Lee és társai olyan karakterekkel ajándékoztak meg minket, mint Pókember, Vasember, Amerika Kapitány, Thor és még a végtelenségig lehetne sorolni a különböző Marvel hősöket és történeteiket. Utolsó éveiben nem volt zökkenőmentes élete, de kétségtelen, hogy azon kevesek egyike akik valóban örök időkre szóló maradandót tudtak alkotni.
Stan Lee 1922. december 28-án született, Bronxban nevelkedett román származású zsidó szülők gyermekeként, meglehetősen nehéz körülmények között. Mindig is az írás volt az élete, iskolás évei alatt is aktívan dolgozott, gyászjelentések írásával kezdte munkáját. Valódi karrierje a Timely Comics-nál kezdődött, ahol a kezdeti tintatöltő fiúból a majdani Marvel Comics elnökévé vált. Első nagy áttörését az Amerika Kapitány harmadik füzetével érte el, utána azonban bevonult a seregbe, ahol propaganda plakátokkal dolgozott.
az Amerika Kapitány első számának borítója
A háború után már Atlas Comics néven futott tovább a cég és mivel a képregények népszerűsége gyors hanyatlásnak indult, az ekkor már, mára jól ismert, művésznevét használó Stan Lee is főleg sci-fi, horror, és western regényeket írt. Próbálták ugyan társaival az '50-es években visszahozni a köztudatba Amerika Kapitány, Namor és Fáklya kalandjait, sikerrel azonban nem jártak. Az 1960-as évek elején a DC Comics életre hívta az Igazság Ligáját, ami újra felvirágoztatta a képregény füzeteket, majd 1961-ben Stan Lee és Jack Kirby megalkotta a Fantasztikus Négyest. A sztori érdekessége, hogy az ekkor már Marvel Comics név alatt futó kiadónál Stan Lee teljesen kiégett, ott akarta hagyni munkáját, de kellő noszogatásra, az Igazság Ligájának sikere után belevágtak az új irányvonalba, aminek olyan hősök és anti-hősök megszületését köszönhetjük, mint Pókember, Thor, az X-Men, Vasember, Fátum Doktor, Magneto vagy éppen a Zöld Manó.
Stan Lee 2016-ben a Doctor Strange bemutatóján
Legaktívabb időszaka a '70-es évekig tartott; összesen 361 karaktert sikerült megalkotniuk a Marvelnél, és –szemben a DC Comics tökéletes, már-már isteni ábrázolásmódjával–, itt minden hős valós világba illő, emberi személyiséget, emberi tulajdonságokat és problémákat kapott. Ekkor Lee már nem írt aktívan a Marvelnél, helyette a cég arcaként főként közönségtalálkozókra járt. Bőkezűen adakozott különböző szervezeteknek, szívügye volt az analfabetizumus és funkcionális analfabetizmus felszámolása. 2010-ben hozta létre a Stan Lee Alapítványt ahol az irodalom és a művészetek elérhetővé tételen dolgoztak gyermekek számára.
Jun Chiu illusztrációja, "Talán sok hős neve feledésbe merül majd, de annak az embernek a neve sohasem, aki megalkotta őket."
Volt saját YouTube csatornája és több TV-s sorozata is, hangját számos videojátékból és rajzfilmből is ismerhetjük, csillagot is kapott a hollywoodi hírességek sétányán és persze a 2000-es évektől kezdve rendszeresen bukkant fel a Marvel filmekben egy-egy cameoszerep erejéig. Utolsó éveiben egészségügyi és jogi problémákkal is küzdött, 2012-ben pacemakert kapott, majd 2015-ben súlyos tüdőgyulladással került kórházba. Két évre rá elhunyt felesége Joan Boocock Lee, gyászát és gyenge egészségügyi állapotát kihasználva saját lánya is átverte őt, különböző trükkökkel, kamu cégekkel csapolta meg vagyonát.
Egész Hollywood és gyakorlatilag a világ bármely részén lévő képregény, vagy pusztán Marvel filmes rajongók gyászolják őt. Mark Hamill, Chris Evans, Kevin Feige, Hugh Jackman, Mark Ruffalo csak néhány, a temérdek híresség közül akik megemlékeztek Stan Lee-ről és köszönetüket nyilvánították ki munkájáért. Én is csak ennyit tudok mondani: köszönünk mindent amit a világ szórakoztatásáért tett. Olyan időkben is az emberek felvidítása volt a célja, amikor semmi más nem adott okot vidámságra.