A videójátékok lehetnek az oktatás jövője

A videójátékok lehetnek az oktatás jövője

Ebben pedig hazánk is élen jár, hiszen a Lenovo a Honvéddal karöltve saját Akadémiát, valamint videós oktatósorozatot indított útjára.

A videójátékok mostanra sok-sok évtizedes múltra tekintenek vissza és tulajdonképpen a társadalom szokásaival együtt változtak. Az egyszerű sakk vagy űrhajós alkotásokat felváltották az egyre komplexebb és látványosabb szoftverek és lassan olyan élethűvé válnak, hogy csak ámulunk és bámulunk. A grafika elképesztő módon fejlődött, a történetük mélyebb és gazdagabb lett, jó néhány játékhoz pedig komoly reflexre és gondolkodásra van szükség.

Szép lassan az emberiség felfedezte, hogy milyen sokat adhat a virtuális világ, sőt sok esetben fejleszthet és gazdagíthat egy-egy személyt. Ez az iparág robbanásszerű növekedésnek indult az elmúlt esztendőkben és csak idő kérdése volt, míg nem került előtérbe az oktatásban. Amennyire élvezik egyesek a könyveket vagy filmeket, legalább annyira szeretik mások a videójátékokat. Az idők folyamán pedig kiderült, hogy nem csak a gyermekek, de maguk a felnőttek is profitálhatnak belőlük. Ez a hobbi vagy nevezzük szabadidő eltöltésnek fejleszti a csapatmunkát, szociális készségeket és összességében a tudásunkat is bővítheti.

Ott is tanulhatunk, ahol a legkevésbé gondolnánk

Legegyszerűbb példaként az angol nyelv elsajátítása szolgál, hiszen nagyon sokan számoltak be már arról, hogy tulajdonképpen a videójátékokat "nyúzva" megtanultak ezt a nyelvet. Nemzetközi tanulmányok szólnak olyan példákról még, hogy kurzusokat indítottak "angol a második anyanyelvem" címmel, ahol a tanárok a következőről számoltak be:

“Időről-időre megkérdezzük az élményeikről a diákokat. Korábban az órákat látogatók 39 százaléka nyilatkozta azt, hogy a leghasznosabb részei az oktatásnak a multiplayer játékokat is magában foglaló aktivitások. Ez azért van, mert ilyenkor használhatják a második nyelvüket és a kurzus bátorítja őket a kommunikációra a partnereikkel.”

Ezekből leszűrhető, hogy a multiplayer és a kooperatív játékok nagyban segítik a nebulókat a tanulási folyamatokban, főleg egy második nyelv elsajátításában, illetve nagyon hasznosak a szociális interakciók kialakításában is.

“A tanulmányok szerint a válaszadók 90 százaléka a tanfolyam elvégzése után is használni szeretné a nyelvtanulásban a videójátékokat.” - számolt be az egyik tanár a tapasztalatairól.

Koncentráció és fókusz

Ennek a területnek egyik éllovas alkotása a Minecraft. Az autizmusban szenvedők számára hihetetlen nagy segítséget jelent ez a játék, már csak azért is, mert elősegíti a kreativitást, valamint strukturált és nyugodt környezetet teremthet egy neurotipikus személy számára. Jamie Martin írt egy bővebb cikket arról, hogy ez a játék miként képes megnyugtatni az ADHD (hiperaktív, figyelemzavar) gyermekeket. Az oktató szerint mindenkiben benne van a tanulási és alkotási vágy, ezen programok segítségével pedig sok esetben ezt ki tudják élni, ezért képesek nyugton ülve tevékenykedni a virtuális világban. Ha pedig erre képes a Minecraft, akkor más játék is, valamint ezt a metódust a jövő oktatásában is fel lehet használni.

Kevesebb, de produktívabb időtöltés

Amerikában szintén vannak olyan helyek, ahol a videójátékokat használják fel a gyermekek fejlesztésére, illetve fegyelmezésére. Kiderült, hogy nagyon jó ötlet a feladatokat a játékokban is látott küldetésekre bontani és ezek mindegyike végén jutalmakat adni a fiataloknak. Sokkal jobban figyeltek és összességében hatékonyabban dolgoztak, mint azelőtt.

Tanulj a hibáidból

A tanárok az órák során bátorítják a hallgatókat, hogy a kudarcot tanulási esélynek tekintsék, és ne valami negatív dologként csapódjon le bennük. A „kudarc pusztán egy hátráltató tényező és nem katasztrófa” alapelve teszi lehetővé a gyerekek számára, hogy boldoguljanak és valóban élvezzék a tanulást és a fejlődést, ugyanúgy, mint egy videojáték-karakter az "utazása" során.

Történelem is belefér

Az Age of Empires, ami egy kultikus RTS játék, szintén nagy szolgálatot tett az oktatás terén, még ha nem is feltétlenül tudatosan tette mindezt. Egy egész generációnak tárta fel például a Főníciaiak népét és kultúráját. Maga a játék még a különféle történelmi korszakokat is bemutatta a maga egyszerűbb módján. A történelem megtanulása játék közben pedig sokkal jobban hangzik, mintha 6 hónapig kellene egy osztályban ülni és a száraz tényeket hallgatni, aztán a végén lehet csak kevés emlék maradna meg a fejekben.

Lenovo Legion Honvéd Esport Akadémia

Számtalan példa van tehát arra, hogy miként lehet fejleszteni a már meglévő és a felnövekvő generációt. Hazánk pedig szintén élen jár ezen a területen. 2018. februárjában megalakult és útjára indult a Lenovo Legion Honvéd Esport Akadémia, ahol jó néhány játékban lehet - FIFA, Fortnite, PUBG, LoL - edzéseket és órákat látogatni. A koncentráció, a csapatmunka és az egyéni készségeken túl, számtalan sportolási lehetőséget nyújt a komplexum. Elsősorban az e-sportolók képzését helyezik előtérbe, de a számítógépek világa mellett az oktatásnak fontos részét képezi a mozgás is. Ép testben ugye ép lélek, ezáltal nem csak videójátékokban érhetnek el a tanulók jobb teljesítményt és eredményeket, de az agyi aktivitás növelésével, az élet bármely területén sikeresebbek és kiegyensúlyozottabbak lehetnek.

OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS! 

Kövess Minket!



Közvetítések