Kalifornia is nekimegy az Ultimate Team lootboxok miatt az EA Sportsnak

Kalifornia is nekimegy az Ultimate Team lootboxok miatt az EA Sportsnak

Több keresetet is benyújtottak Kaliforniában, az Egyesült Államokban az EA Sports ellen, ugyanis a szakemberek állítása szerint a FIFA Ultimate Team módja megsérti az állam szerencsejáték törvényeit.

Az EA Sports által működtetett Ultimate Team egyébként több játékukban is jelen van, a FIFA mellett például a Madden NFL is hasonló rendszeren alapul. Ez pedig abszolút szerencsejátéknak minősül, ami megszegi a kaliforniai törvényeket, állítja Kevin Ramirez felperes. Éppen ezért beperelte a céget és emellett 5 millió dolláros kártérítést követel pluszban.

Ez az ügy azonban csak a jéghegy csúcsa, ugyanis több, mint 100 feljelentés érkezett a kiadó ellen augusztusban egy kalifornia északi kerületében található ügyvédi irodához. Ők voltak továbbá azok is, akik júniusban az Apple ellen is keresetet nyújtottak be, ugyancsak a lootboxok használata miatt.

Azt állítják, hogy az EA a játékában a „függőségi viselkedés kialakulására támaszkodik a fogyasztóknál a hatalmas bevételszerzés reményében”. Érvelésük szerint az EA Ultimate Team csomagjai teljes mértékben „ragadozó jellegűek” és azzal a céllal hozták őket létre, hogy becserkesszék a játékosokat, akiket végül beszippant a szerencsejáték szerű FUT mód. A paklik nem mások, mint loot boxok, és azok megvásárlása egyértelműen lefedik a szerencsejáték fogalmát.

„Úgy kell ezt elképzelni, hogy a valódi pénzen vásárolt Ultimate Team Pack-ek véletlenszerű lapokat dobálnak, miközben felkínálja a lehetőséget, hogy értékes futballistákat is kaphatnak a játékosok a csapatukhoz. Olyan, mint egy fogadás gyakorlatilag.”

Ramirez azt állítja, hogy egy idő után már arra késztette a játék, hogy valódi pénzt öljön bele, és becslései szerint 2011 óta több, mint 600 dollárt költött a FIFA-ban és a Madden-ben.

Kaliforniában egyébként rém egyszerű a szerencsejáték meghatározása: minden olyan „gép vagy eszköz, amiben pénzért lehet játszani és a véletlen alapján kap a játékos valami értékeset.”

A FIFA esetében a meghatározás egyik elemét sem lehet vitatni, hisz a játékos a gépét, konzolját használja, miközben a pénzéért nem tudja, hogy mit fog kapni Ultimate Teamben. Egyébként az Egyesült Államokban jelenleg nincs jogi konszenzus a loot boxokat illetően, hogy illegális vagy legális, illetve szerencsejátéknak minősülnek-e vagy sem. Belgiumban már korábban blokkolták a lootboxok eladását, így elindult egy folyamat, ami felhívhatja a nemzetek kormányainak a figyelmét a játékkiadók elharapódzott bevételszerzési megoldásai miatt. Nem is olyan rég pedig az Egyesült Királyságban is elindult egy procedúra, ami ugyancsak ebben az ügyben sürgetné a döntéshozatalt. Áprilisban kötelezővé vált feltüntetni a dobozokon a lootboxok jelenlétét egy játék esetében, de egyelőre a világon nincs közös megegyezés, hogy miként járjanak el ezekben az esetekben. Az viszont biztos, hogy most már egyre több támadás éri az EA-t és azokat a cégeket, akik szinte mértéktelenül igyekeznek ellátni az alkotásaikat lootboxokkal.

MONDD EL A VÉLEMÉNYED KOMMENTBEN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS! 

Kövess Minket!