Irányítók, entry fraggerek, letűnt csillagok és ifjú tehetségek is ingyen vihetőek 2021 végén, de egyelőre nagy a csend körülöttük.
Átigazolási lázban ég a CS:GO világa, a NAVIn kívül igazából mindenki cserélt a Major óta, vagy minimum tervezi az új felállását. Ilyenkor hatalmas összegek és még nagyobb tehetségek cserélnek gazdát, de nem szabad megfeledkezni azokról a szabadon igazolható játékosokról sem, akik rendszerint akkor jutnak szerephez, ha valamelyik nagy üzlet az utolsó pillanatban befuccsol. De kik kerülhetnek a karácsonyfa alá idén? Kik a legjobb free agentek jelen pillanatban?
coldzera
Coldzeráról már tudjuk egy ideje, hogy a Complexity befuccsolása óta saját csapatát tervezgeti, ami nem az utolsó táncnak nevezett brazil - tényleg nem lehet jobb szót találni rá, mint förtelem -, hanem egy Európában működő ötös. Ezt annyira komolyan gondolja, hogy idén teljesen Portugáliába költözött. Viszont nem tudni semmit a projektjéről jelenleg, síri csend honol ekörül, és ha nem jönnek be a számításai, akkor szabadon igazolható játékosként lehet fontolóra veheti valaki - ahogyan a coL is tette korábban. Ez már csak azért sem lenne furcsa, mert a CS:GO elindult a nemzetközi felállások irányába megint, például a Vitality is ilyen lesz, pedig ők voltak a franciák utolsó mentsvára.
LUCAS1 és HEN1
Két teljes filmes univerzumra elegendő történetet lehetne összeszedni arról, hogy a Teles-ikrek hányszor szórakozták már el a saját karrierüket csak azért, hogy együtt játszhassanak. Legutóbb HEN1 volt az, aki a testvére kedvéért otthagyta a sikeres FURIAt, mert inkább a No Plano... akarom mondani, O Plano játékosai akartak lenni, majd a még csodálatosabb nevű 00Nationben (ami nem double-o-nation, hanem szigorúan zero-zero-nation) játszottak. Persze ez sem tartott sokáig, mert a múlthéten egyszerre jelentették be a távozásukat, és szabadon igazolhatóvá váltak. HEN1nek számtalan brazil csapatban lenne helye a skillje alapján, semmi kétség erről, de a LUCAS1-os kötődése, akármennyire nemes meg szép dolog, kicsinálja a karrierjét. Viszont, aki a következő három hónapra megszerzi őt, mielőtt a testvérét is hozni kellene, az nagyon jól járhat (arra a három hónapra).
MICHU
A lengyel játékos idén az EG-ben játszott, ahol gyakran az egyetlen igáslova volt a csapatnak, melynek tagjai a pletykák szerint inkább Valorantot játszottak, miközben teljesen ki voltak égve attól, hogy a másik játékban profiként ténykedő honfitársaik akár többet is kereshetnek azzal, hogy sosem utaznak Európába. Mostanában az URGENTIUM nevű lengyel felállással játszott, de szerződése továbbra sincs. Ha valakinek jó entry fraggere van szüksége, aki beszél angolul, a jelek szerint képes együttműködni rossz attitűddel bíró társakkal is, és olykor komoly teljesítményeket hozni még a hátráltató tényezők sora ellenére is, akkor MICHU az ő embere. Igazán meglepő, hogy eddig nem csapott le rá senki sem, miközben kivásárlási ár nélkül vihető.
RUSH
Retrospektív mondhatjuk azt, hogy RUSH kirakása a Complexityből csak egy újabb szeg volt a koporsójukba, mert amit veszítettek a távozásával, azt közel sem nyerték vissza es3taggal, és innentől kezdve megfékezhetetlen lejtmenetbe váltott a csapat. A megbízhatót lecserélték az elmúlt az évek legtúlértékeltebb játékosára, akinek az összes sikere eddig 36 játszott pálya az Astralisban. RUSH nyert egy Majort a Cloud9-nal, az egyik stabilabb játékosuk volt a csapat széteséséig, és aztán a Complexityben az elmúlt évek egyik legjobb glue játékosa (aki "összeragasztja" a többiek munkáját, kitölti a hézagokat) lett, miközben a skillje is a helyén van. Es3tag szeretné, ha legalább fele ilyen jó lenne. Mert ilyen játékosra igazából minden csapatnak szüksége van.
Golden
A fnaticot többször is irányító svéd játékos ismét állást keres, miután a brit szervezet nemrég elengedte a kezét. Nyár óta az akadémiacsapat edzőjeként dolgozott, de kijelentette, játszani szeretne inkább. Nehéz lenne azt mondani, hogy nem bizonyította az évek alatt a képességeit, de igazán hányattatott pályája volt: a fnaticból 2018-ban két nagy tornagyőzelem után úgy döntött a csapat, lehetne inkább entry fragger (nem jött be, kirakták), aztán a Cloud9-ban mire kezdtek volna sikeressé válni a kioshima-flusha felállással, hirtelen előjött a betegsége, ami akadályozta az utazásban és majdnem véget vetett a karrierének. Azóta pedig lehúzott még két évet a fnaticban az online érában. Amikor idén kispadra ültették, már a HLTV top 50-en kívül szerepelt a csapat, ami borzalmas eredmény. Kívülről mindig úgy tűnt, nem hallgatnak rá a fnaticban, nincs hatása senkire és semmire. De a Cloud9-os hónapok megmutatták, ha megkapja a kellő figyelmet, a csapattársak pedig elég kétségbeesettek, akkor tudja kormányozni a hajót. A mostani IGL-deficit mellett pedig sokaknak megérhet egy próbát az ő bevetése, a kulcsszó itt tényleg a kétségbeesés.
MSL
A dán irányító renoméja az elmúlt években elért odáig, hogy az egy hónapot megélt South nevű csoda óta szinte hallani sem lehet róla - már azt leszámítva, amikor Twitteren szól hozzá drámákhoz. Ami azért is furcsa, mert a dánoknál is, ahogyan a világon mindenhol, hiány van tapasztalt IGL-ekből, és nem sok játékos létezik, aki annyiszor tudta sikeresen átalakítani az egyéni játékát és a hozzáállását, mint ő, ráadásul mindezt állandóan olyan játékosokkal, akikről akkor még nem tudhattuk, hogy Majoröket nyernek majd (Magisk) vagy a játék történetének legrosszabb teljesítményű AWP-sei lesznek (JUGi). Rendben, a North egy csalódás volt, a South halva született ötlet volt, de hogy még HUNDEN is több munkát kapott az eltiltásáig (és még majdnem utána is), mint MSL, az egy vicc. Sokszor felmerül, lehet edzőként kellene folytatnia, de amíg ő nem dönt így, addig ez nem fog megtörténni.
oBo
Mi lett volna, ha? Ez a kérdés a legelső gondolat, ami a még mindig csak 18 éves játékosra gondolva az eszembe jut. Mi lett volna, ha a Complexityben marad ahelyett, hogy az engedélyük nélkül hazautazik honvágya miatt, ami után kitették? Mi lett volna, ha az EG-ben Valorant meg csekklopás helyett CS:GO-ra koncentrált volna a csapat idén? Sosem fogjuk megtudni, de ebből a két kérdésből már kitűnhet, hogy oBo munkamorálja, attitűdje távol áll a tökéletestől. Amiben lehet reménykedni, hogy a coL és az EG után megért benne a gondolat, hogy az ő tehetségével ennél jóval többet is el lehetne érni. Egyelőre homályos, hogy ki ad neki egy harmadik esélyt, pláne az NA CS:GO helyzete miatt, de a megfelelő csapattársak kihozhatnák belőle azt, akinek egykoron tartották, mielőtt leigazolta őt a coL 2019 nyarán.
ex-Fiend
A lista végén muszáj megemlíteni a V4 Future Sports Festival 2021 egyik nagy meglepetését, a Fiendet is. Ami most már egy hete nem valódi csapat, legalábbis a szervezet elengedte őket, miután bubble a SKADE-del játszik és dream3r átigazolási listára került. Az ember azt hinné, ha egy bolgár csapat bejut a HLTV top 20-ba, és ott is tud maradni huzamosabb ideig, akkor a V4-es siker lesz az, ami után újabb lendületet kapva mondjuk a top 10-ért kezdenek el küzdeni, átigazolnak máshová, lesz edzőjük és így tovább. Nem is számít, hogy sikerül-e elérni a célokat, csak az, hogy milyen potenciál volt ebben a történetben, és őszintén, nagyon keserű szájízt hagy az, hogy gyakorlatilag feloszlott a csapat azonnal.
De nincs idő keseregni! Ugyanis vannak itt olyan elemek, akik ha komolyan veszik magukat, akkor talán követhetik CeRqet és nemzetközi vizekre evezhetnek. Az egyértelmű jelöltek h4rn és REDSTAR lehetnének. A nyers skilljük, a fiatal koruk ellenére meglepően okos és dinamikus játékuk a V4 során is lenyűgözött minden elemzőt. Ha pedig használható az angoljuk, vagy legalább hajlandóak dolgozni rajta, akkor simán megállnák a helyüket ebben a közegben.
OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!