CSGO10: A bundázás és csalás éve

CSGO10: A bundázás és csalás éve

Ez itt a fnatic menedzsere, töröld kérlek!

Legújabb sorozatunkban nyolc részen át nézzük át a játék történetének legfontosabb pillanatait, a megjelenéstől a legfontosabb frissítéseken át a Majorökig. A második részben a botrányoktól hemzsegő 2014-et idézzük fel, így szó lesz az iBuyPowerről, az első francia forgatásról és KQLY-ról, Señor VAC-ról és a legendás Boostmeisterről és még sok minden másról.

CSGO10-sorozat

2010-2013: Konzolos átiratból Globális Offenzíva
2014: A bundázás és csalás éve

2015: Üdv a fnatic érában
2016: Que ota?
2017: A szupercsapat kora
2018: A csillagok
2019: 64 nap alatt a Föld körül
2020-napjainkig: Az online éra és hatása

Három operation egy év alatt?

2014-ben folytatódott a tartalomdömping a játékban. Februárban megjelentek a matricák. Az első adag a rendkívül fantáziadús matricakapszula névvel jött ki. 2014 első Majorére, az EMS One Katowicére a csapatokat megörökítő matricák is megérkeztek, ez mára hagyománnyá vált. Egy hét múlva megjelent a CZ75-Auto, majd elindult az Operation Phoenix, ami rengeteg érdeklődőt vonzott be a játékba újfent: az év eleji 100 ezer fős csúcs után augusztusra már 250 ezer lett a rekord!

Az év hátralévő részében még két Operation, a Breakout és a Vanguard jelentek meg, valamint bemutatták Cache-t és a felújított Traint. 2014 második Majore, az ESL One Köln előtt leleplezték a Pick'Em kihívást. Ja, és az első Music kitek is 2014-ben debütáltak: Austin Wintorytól a Desert Fire; Deniel Sadowskitól a Crimson Assault, Drentől a Death's Head Demolition, Feed Metől a High Noon, a Noisiatól a Sharpened, Robert Allairetől az Insurgency, Sashatól az LNOE, Sean Murraytől az A*D*8 és Skogtól a Metal.

Senki sem tudta, mi vár ránk

A tartalom szempontjából kiváló évet azonban botrányok árnyékolták be az e-sport világából. 2014 nyarán történt az iBUYPOWER bundázása a NetCodeGuides elleni meccsen. Kiderült, hogy több rangos francia játékos is csalt, köztük KQLY-val, ezzel örökre elátkozva az országot. A legnagyobb boszorkányüldözés mégsem náluk, hanem egy kicsivel északabbra ment: mindenki flusha fejét akarta venni, akit már jó ideje csalónak tartottak a gyanús klipjei miatt. És ekkor még el sem indult az év harmadik Majore, a DreamHack Winter, ami mindenidők legvitatottabb Major-pillanata, az olofboost miatt lett emlékezetes.

Az év ehhez képest a lehető legnyugodtabban indult, egy kis nemzetközi LAN-nal, ahol a hamarosan Titanné alakuló VeryGames mellett két amerikai csapat, az iBUYPOWER és a Complexity voltak említésre méltó ellenfelek, mégis, a francia óriások alulmaradtak az iBP-vel szemben. A következő kis LAN-on a Titan megrázta magát és diadalmaskodott, pedig itt már több nagy név, így a NIP, a fnatic és a device–Xyp9x–dupreeh trióval játszó Dignitas is megfordult.

Ezután jött az év első Majore Katowicében, favorit több is volt, de a NIP és a Titan emelkedtek ki a mezőnyből. A győztes? Virtus.pro! A lengyelek otthon legyőztek pár erős ellenfelet, az LDLC-t, a KRIMZ és olof miatt igen erős LGB-t, majd a döntőben a NIP-et. Pasháék ezzel megérkeztek a csúcsra, gyakorlatilag ekkor indult el az a közel négy éven át tartó időszak, hogy a Virtus.plow bármelyik versenyt megnyerheti.

A következő Major augusztusban volt Kölnben, addigra több csapat is cserélt egyet vagy kettőt, a Titan szétesőben volt, a fnatic leigazolta olofot és KRIMZet, a NIP pedig messze volt a világverő státusztól, fifflaren pozíciója veszélybe került. A kölni döntőben végül a két svéd csapat találkozott, GeT_RiGhTék pedig megszerezték a hőn áhított bajnoki címet a versenyen, ami ugyan adott még egy kis időt fiffi karrierjének, de három hónap múlva szögre kellett akassza az egeret.

Forog Franciaország

Köln után megtörtént az első francia forgatás a sok közül. Ekkor a Titan megszerezte az LDLC három játékosát, KQLY-t, apEXet és Maniacet, lecserélve ScreaMet, NBK-t és SmithZz-t. Utóbbi két játékos aztán az LDLC-nél csinált új csapatot kioShiMa, shox és Happy társaságában. Ennek következtében az akkori Epsilon is felfordult. Nekik a maradékkal kellett beérni, azaz ScreaMmel, GMX-szel, Uzzziiival, Sf-fel és fxy0-val.

Mindez attól lesz érdekes, hogy az év harmadik Majorére e három csapatból igazából csak egy maradt talpon, az LDLC. Ugyanis lecsapott a Valve kalapácsa a francia mezőnyre: KQLY és Sf VAC-bant kaptak a Major előtt, ezért sem a Titan, sem az Epsilon nem tudott elindulni a versenyen, elveszítették a magjuk azon részét, akik azonnali meghívást kaptak volna annak valamely szakaszába és nem volt idő megoldást találni. Az LDLC így a két fő, helyi riválisának problémáját kihasználva vághatott neki a Majornek, ahol a fnatic tűnt az esélyesnek.

Az Epsilonnak és a Titannek is ez a két ban volt a vég kezdete a top tier Counter-Strike-ban. De az epsilonosoknak még sikerült pár szinttel ez alá süllyedniük valahogyan, hiszen ScreaMen kívül a teljes csapatukat kitiltották 2015 első napjaiban, miután megbundáztak egy, a forgatások utáni 2014-es meccset az Overgaming ellen. Nem a legokosabb döntések egyike volt, az biztos. Főleg, hogy ekkortájt már ismert volt az iBuyPower esete is a NetCodeGuides ellen. Persze az amerikaiak nevetséges kísérlete arra, hogy késekkel „nyerjenek” tétmeccset pár fokkal feltűnőbb volt, mint a franciák próbálkozása. Szóval ha mást nem is, valamit legalább tanultak belőle – gondolom én.

Boszorkányüldözés

Ami pedig az év utolsó Majorét, a DreamHack Wintert illeti: aki azt gondolta akkor, hogy a franciák forgatásai, a csalók kitiltása és a bundázások elegendő botrányt szolgáltattak még a következő évre is, az hatalmasat tévedett. KQLY VAC-banja után ugyanis mindenki gyanús lett. A profik egymásra mutogattak egy héttel a Major előtt. A leghíresebb eset ezek közül Señor VAC, azaz a flusha elleni vádak voltak, akiről a mai napig nem derült ki az igazság – talán majd ír egy memoárt 20 év múlva, amiben mindent bevall a mágikus egeréről, amit annyira szeretett emelgetni. Talán. (Innen is üdvözletem Dan M.-nek)

Olofmeister, Boostmeister

A jönköpingi Majorön tehát forró volt a hangulat annak ellenére is, hogy télen volt az esemény Svédországban. Azonban a fnatic és az LDLC közti negyeddöntő még tovább csavarta a Counter-Strike mezőny fűtését. Ekkor történt ugyanis, hogy a széria harmadik pályáján, Overpasson 3:13-as hátránynál olofmeister elfoglalta a hírhedt pixelbooston a helyét CT-kezdőn, majd egészen a meccs végéig dominálta a franciákat válogatott távcsöves fegyverekkel. Ráadásul mindezt úgy, hogy az LDLC játékosai le sem tudták lőni őt: hiába jöttek rá egy ponton, honnan is lövi őket a svéd, a counter-boostot is látta olof és könyörtelenül leszámolt velük.

A meccs után hatalmas botrány kerekedett. Az egyébként is népszerűtlen fnatic fejét akarta venni az egyébként hazai közönség. Persze az adminok is tettek róla, hogy senki se lássa tisztán az eseményeket. Először a pálya újrajátszását kérték, majd amikor kiderült, hogy az LDLC szintén egy illegális pixelboostot használt a meccs során, a teljes szériát meg akarták ismételtetni. Végül a fnatic úgy döntött, feladják a közösség nyomására a mérkőzést, így az LDLC jutott tovább, majd nyerte meg a Majort az ekkor már Maikelelével játszó NIP ellen.

A fnatic viszont így sem szomorkodhatott, megnyerték az év utolsó versenyét és a csúcson fejezték be 2014-et. 2015-ben pedig nem túlzás azt mondani, hogy új szintre emelték a Counter-Strike-ot és többszörösen megbosszúlták a botrányba fulladt Major elvesztését.

Cikksorozatunk holnap folytatódik 2015. áttekintésével.

OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS! 

Kövess Minket!