A Hellblade 2 munkálatai során igénybe vették a mesterséges intelligencia szolgálatait szinkron gyanánt, majd kitört a botrány, hogy a cég szinkronszínészek nélkül akarja megoldani a karakterek életre keltését.
Az elmúlt hetekben komoly beszédtémát szolgáltatott a Ninja Theory stúdió azzal, hogy olyan gőzerővel dolgozik a Hellblade 2. részén, hogy még az Altered AI elnevezésű hangszintetizáló szoftvert is bevetették a játék fejlesztése során. Ne felejtsük el, hogy a videójátékok fontos részét képezi a hangzásvilág és a szinkron, ráadásul a Hellblade első felvonásának is ez volt az egyik legerősebb alkotóeleme, így sokan rosszallóan reagáltak a hírre, mert úgy érezték a második rész nem képvisel majd ugyanolyan minőséget, mint az első felvonás.
Ha szeretnél többet megtudni a mesterséges intelligenciáról, töltsd ki az MI Kihívást, és nyerj akár egy PS5 játékkonzolt!
Az Altered AI-t fejlesztő cég azzal a céllal hozta létre ezt a programot, hogy egy újfajta lehetőséget adjon a játékfejlesztőknek. Ez a lenyűgöző és professzionális hangteljesítmény jócskán megkönnyítheti a kiadók dolgát. Az Altered AI körülbelül 20 hivatásos színész és több száz általánosabb hangot tartalmazó könyvtárral rendelkezik, amelyeket a fejlesztők bármilyen módon felhasználhatnak játékaikhoz.
Elég egyszerű elven működik: csak be kell küldeni egy felvételt arról, hogy mit és hogyan szeretne elmondani, a feltöltést követően pedig már készen is van a szinkron. Ezt követően is van lehetőség megváltoztatni a mintában a hangszínt vagy hangtípust stb. Még arra is van példa a weboldalon, hogy egy férfi színész hangtónusát nőiesre változtatják meg.
Sokan a rajongók közül éppen emiatt úgy gondolták, hogy a Ninja Theory ilyen módon akarta megoldani a 2. részhez a szinkront és ez felháborodást váltott ki köreikben. Szerencsére azóta a fejlesztő tisztázta a helyzetet:
„Nem. Az egyértelműség kedvéért, ezt a mesterséges intelligencia technológiát csak a placeholder tartalmakhoz használjuk, hogy segítsen megérteni olyan dolgokat, mint az időzítés és az elhelyezés a fejlesztés korai fázisaiban. Ezután valódi színészekkel dolgozunk együtt, akiknek az alakítása a történeteink életre keltésének középpontjában áll.”
Azt viszont ne felejtsük el, hogy több más műfajban is rohamosan fejlődik a mesterséges intelligencia, elég csak a bármilyen képet másodpercek alatt elkészíteni képes Dall-E-ra gondolni vagy ott a másik mesterséges intelligencia szoftver, amellyel már képzőművészeti versenyt is nyertek. Ezek alapján simán megtörténhet, hogy a következő egy évtizedben a hanganyagok előállításában is egyre többször veszik majd elő segítségként például az Altered AI szoftverét, ha pedig hasonló vagy még jobb teljesítményre képes, mint sok szinkronszínész, akkor miért ne használnák a minőségibb munka érdekében. Mindenesetre Ioannis Agiomyrgiannakis, az Altered AI vezérigazgatója és korábbi Google-alkalmazott a következőket nyilatkozta:
„Soha nem hittem az emberi erőforrás helyettesítésében.”
A fejlődés megállíthatatlan így egyelőre úgy tűnik, hogy csak idő kérdése, míg ebben a munkakörben is bevezetik majd a mesterséges intelligencia használatát.
Végezd el Te is az MI Kihívás ingyenes kurzusát és nyerj PlayStation 5-öt!
OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!