A Sony után a Valve-ot is csillagászati összegekre perelik, amiért piaci előnyét kihasználva túl magas árakat szab a játékosoknak a Steamen az Egyesült Királyságban.
A videójátékos fogyasztói ügyekben korábban már a Sony ellen is fellépő Milberg ügyvédi iroda 656 millió angol font, azaz 307 milliárd forint értékű kártérítésért pereli a brit versenyhivatalnál (Competition Appeal Tribunal) a Valve-ot – írja az Insider Gaming. Az ügy középpontjában az a vád áll, hogy a Steamet „az egyesült királyságbeli játékosok kihasználására” veti be az amerikai cég, hogy évek óta „manipulálják a piacot” a szigetországban, kizárnak másokat a versenyből, és ebből következően monopóliumot tartanak fenn a PC-s piac felett. A Milberg ezért a megkárosított játékosok oldalán lép harcba Lord Gabennel és cégével.
Ami a Valve globális piaci részesedését illeti, a VG Insights adatai alapján csak 2023-ban 9 milliárd dolláros, azaz 3,3 ezermilliárd forintos forgalma volt a Steamnek, miután 580 millió játékot adtak el a platformon. A pert indító iroda szerint szerint a Valve a piac feletti kontrollját élvezve túl magas árakat szab az Egyesült Királyságban, amivel a brit PC-s gamereket arra kényszerítik, hogy az Xboxhoz vagy a PlayStationhöz képest jóval drágábban vásároljanak digitális szoftvereket. Ezért a kollektív keresetben résztvevő, a digitális jogokért kampányoló felek „törvénytelennek” minősítették a cég működését.
Ezeket olvastad már?
A Milbergtől Natasha Pearman nyilatkozott az ügyben:
„Az egyesült királyságbeli játékosok milliárdokat költenek évente, és a Valve kezeiben van a PC-s videójáték-piac. A versenyjog célja a fogyasztók védelme és a piacok megfelelő működésének biztosítása.”
A Milberg egyébként igen sikeresnek mondható az ilyen ügyekben, tehát lehet oka a Valve-nak az aggodalomra. 2022-ben a londoni ügyvédi iroda a Sony ellen lépett fel egy 5 milliárd fontos (2,34 ezermilliárd forintos) kártérítési perben, ami a japánok monopóliumáról szólt a PlayStationön. Ez a kollektív kereset nyitott fülekre talált tavaly, bírósági tárgyalás lesz az egymilliónál is több megkárosított játékost érintő ügyben.