Ép testben ép gamer, vagyis a gamer székek kényelmében űzött játék is jobban megy, amikor fizikailag jól érzi magát az ember.
Ennek jegyében sokan az esport mellett „analóg” sportot is űznek, ami szuper módszer az egészség fenntartására. Ugyanakkor a sport utáni lazításról sem szabad megfeledkeznünk, hiszen ezzel is támogatjuk a testünket. Erre sok hatékony módszer létezik, jól és kevésbé ismertek egyaránt – összeszedtünk négyet, amelyek között biztosan mindenki talál olyat, ami a kedvére való lesz!
Ha tehát egy gamer van annyira tudatos, hogy fizikai sportot is űz az egészsége érdekében vagy puszta szórakozásként, mi azt mondjuk, ne álljon meg itt, és maxolja ki az egészségtudatosságot! Figyeljen a testmozgás mellett a helyes étkezésre – mi egyfajta nulladik módszerként bizony ezt is felvesszük erre a listára. Tudományos vizsgálatok százai bizonyítják ugyanis, hogy kiegyensúlyozott étrend mellett az emberi test minden létező funkciója jobban működik. Tehát a rendszeres sportolás mellett ezzel tehet az ember a legtöbbet a fizikai, lelki és mentális jóllétéért.
A fenti alapvetés után pedig következzenek a legtutibb tippek a sport utáni lazulásra!
Jóga, pilates, nyújtás
Bár mindenki hallott már róluk, a játékosok többségének eszébe sem jutna kipróbálni ezeket a csajosnak bélyegzett sportokat. Pedig érdemes túllépni az előítéleteken, hiszen mindhárom mozgásforma istenien regenerálja a korábbi kemény edzésben megfáradt izmokat.
A jóga-, pilates- és nyújtógyakorlatok javítják az ízületek rugalmasságát és az izmok mozgékonyságát, valamint enyhítik az izomfeszültséget, ami különösen a nyak, a vállak és a hát területén szokott jelentkezni. Emellett a jóga és a pilates éppen azokat az izmokat erősítik, amelyek elengedhetetlenek a legtöbb sport űzéséhez, ráadásul a helyes testtartáshoz is nagyon kellenek. Az már csak hab a tortán, hogy mindemellett ezek a gyakorlatok segítenek a gyorsabb reakcióidő elérésében és az energiaszint fenntartásában.
Masszázs
A masszázs sem tipikus kiegészítője az edzéseknek. Pedig lehetne, hiszen javítja a vérkeringést, így frissebbnek és energikusabbnak érzi magát tőle az ember, továbbá a kéz- és csuklófájdalmakat is enyhíti.
Nemcsak a fizikai, de az esportnak is jó kísérője, hiszen csökkenti a versenyzéssel gyakran együtt járó stresszt. Jobban lehet tőle aludni, így másnap kipihentebben és koncentráltabban lehet folytatni az edzést. A masszázs tehát nemcsak a fizikai, hanem a mentális teljesítményt is javítja – kell ennél több?
Ha nem stílusunk masszíroztatni járni, akkor sem kell lemondanunk a masszázs nyújtotta előnyökről, mert egy masszázshengerrel (SMR-hengerrel) saját magunkat is alaposan át tudjuk gyúrni. Ha még nem ismerjük ezt az eszközt, használat előtt érdemes például YouTube-videókon keresztül tanulmányozni a helyes módszereket, mert árthat is, ha rosszul alkalmazzuk.
Ergonomikus bútorok
A sport után sajgó izmoknak bizony az sem mindegy, hogy milyen bútorokat használunk. Különösen a gamer székek között kell jól választanunk, hiszen itt sok időt töltünk (szinte) mozdulatlanul. Ez persze már nem újdonság az esportolók körében, mindenki tudja, hogy a jó gamer székek nemcsak kényelmesek, de egészségesek is. A biztonság kedvéért azért átvesszük, mit is jelent ez!
Elsősorban azt, hogy ergonomikus: megtámasztja a derekat, a gerincet, állítható a háttámlája, így a szék elősegíti a helyes testtartást. A háttámla mellett az ülőfelület magassága és a karfák is állíthatók, ezáltal személyre szabható a kényelem. Az ülés és a háttámla jól párnázott, és légáteresztő, tartós anyagokból készült, bírja a mindennapos használatot. Beépített vagy külön párnákkal ellátott fej- és nyaktámasza van. Végül: természetesen könnyen mozgatható, forgatható, és az sem árt, ha van stílusa.
Ha esportos körökben ergonomikus bútorról esik szó, mindenki csak a gamer székekre gondol, pedig a kanapé, legfőképpen pedig a nap mint nap használt ágy ergonómiája is rengeteget számít. Gondoljunk hát az ágyunkra, a párnákra is, ha esetleg sajgó vállal, nyakkal, derékkal ébredünk reggelente!
Pihenés és alvás
Az ágy ergonómiája át is vezet minket az alvás témájához, amit sokan egy legyintéssel elintéznek vagy a „gyengék koffeinjének” bélyegeznek. Az alvás a legalapvetőbb pihenési, lazítási, regenerálódási módszer, egy jackpot a szervezetnek, felbecsülhetetlenül értékes. Ilyenkor történik az izmok és szövetek helyreállítása, és az agy feldolgozza a nap során szerzett információkat.
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás javítja a koncentrációt, a memóriát és a reakcióidőt. Elhanyagolása gyengíti az immunrendszert, csökkenti a fizikai és mentális teljesítőképességet, valamint növeli a betegségek kockázatát. Mindezek miatt fontos rendszeresen időt szánni a pihenésre és az alvásra.
Mindebből látható, hogy profin lazítani nem is olyan egyszerű, és olykor meglepő kerülőutakon juthatunk el egy jobb sportteljesítményhez. Aktívan vagy passzívan, a megfelelő eszköz kiválasztásával vagy egy új felfedezésével, akárhogy is, de meg kell adni a testnek, ami jár neki. Tekinthetünk a pihenésre tuti befektetésként is, ami ezerszeresen megtérül, a játékban is – így lesz a lazítás végül egy igazi gamer-changer.