Az ismertebb videójáték-függőséggel kapcsolatos perek közül már csak egy maradt talpon.
A közelmúltban két pert is ejtettek az Egyesült Államokban, amelyek olyan cégek felelősségét vitatták volna a gyerekek videójáték-függőségével kapcsolatban, mint az EA, az Epic Games, a Microsoft, az Activision Blizzard, a Rockstar Games, a Sony, a Take-Two Interactive vagy a Roblox – írja a Dexerto a Game File alapján. A lapok szerint az ohioi és Arkansas-i pereskedést meglepő módon maguk a felperesek hagyták abba.
A Game File a perekhez kötődő dokumentumok alapján arról számolt be, hogy az említett videójátékos stúdiók és kiadók ügyvédei azt tanácsolták a felpereseknek, hogy jobban járnak, ha választottbíróság elé viszik az ügyeiket, mert a játékosok elfogadták a felhasználói feltételeket azzal, hogy játszottak az adott programokkal. Ezen felül a Microsoft az amerikai alkotmány első módosítására hivatkozva vitatta, hogy a videójátékok a művészi szabadságnak megfelelő védelem alá esnek (művészi függőséget okozó mechanikákat tervezni? – a szerk.), míg a Roblox saját magát szolgáltatónak tartja, ami nem felelős a platformon megjelenő, felhasználók által alkotott játékokért vagy azok hatásáért.
Mindez nem érint egy hasonló pert, amiről korábban mi is írtunk. Ebben a szintén Arkansas állambeli ügyben egy szülőpár azzal vádolta egy 2023. október 30-án megjelent vádirat alapján a Microsoftot, az Epic Gamest, az Activision Blizzardot és fejlesztőcsapatait, valamint az Electronic Artsot és a Ubisoftot, hogy szándékosan olyan játékokat terveznek, amelyek függőséget okoznak. A Dunn-család azt állítja, hogy ezek a dizájnok és függőséget okozó funkciók fiatalkorúaktól szerzett adatokat, veszélyes monetizációs modelleket és pozitív megerősítést használnak arra, hogy még inkább bevonják a játékosokat – további részleteket ITT olvashatsz erről.
Borítókép: EA
Ezeket olvastad már?