Akár a lakosság 10 százalékát is érintheti az életveszélyes alvászavar.
Szeptember 9-ével nem csak a legújabb iPhone-ok mutatkoztak be, de egy vadiúj okosóráról, az Apple Watch Series 10-ről is lerántották a leplet, amelynek egyik legnagyobb újdonságát, az alvási aphone funkciót a magyar felhasználók is megkapják. Bár a tünetek felismerésében nagy segítség lehet az almás cég új okosórája, a SomnoCenter Alvászavar Központ szakorvosa, dr. Terray-Horváth Attila adjunktus szomnológus, neurológus körültekintő használatra int vele kapcsolatban. Mindenekelőtt azonban érdemes tisztázni, mi is az az alvási apnoe.
Az alvási apnoe egy olyan rendellenesség, amely során az érintettnél alvás közben a szokásosnál hosszabb légzésszünetek alakulnak ki. A kezeletlen betegség alattomos gyilkos lehet: magas vérnyomást és 2-es típusú cukorbetegséget is okozhat, továbbá többszörösére növeli az éjszakai szívinfarktus és a stroke kockázatát.
„A súlyos alvási apnoe előfordulása a felnőtt népességben egyes becslések szerint elérheti a 10%-ot is, ami nagyon sok embert jelent. Ugyanakkor a legtöbb súlyos alvási apnoe nem felismert. Súlyos alvási apnoéban minimum 2 percenként szenved el az alvó ébredést annak érdekében, hogy levegőt kapjon. Ez óránként 30 légzéskimaradást jelent, de ez a szám akár 80-100 is lehet! A betegség időbeni felismerése lehetővé teszi a súlyos állapot kialakulásának megelőzését” – emeli ki a szakorvos.
Bár az okosóra segíthet a tünetek felismerésében, ahogy azt a hozzánk eljuttatott közleményben is írják, a pontos diagnózis meghatározásához elengedhetetlen az orvosok szakértelme.
„Az alvási apnoe diagnózisa jelen tudásunk és az orvosi gyakorlat szerint akkor mondható ki, ha minimum 10 másodpercig tartó légzéskimaradás, azt követő, minimum 4 %-os véroxigén szint csökkenés és mikroébredés következik be, továbbá ezek száma legalább 5, óránként. A sajtóhírek szerint az óra a mikroébredéskor jellemző mozgást veszi alapul. Három kritériumból mindössze egyet. A gyártó oldalán található leírás szerint e mellett a légzésszámot, az alacsonyabb oxigént, a pulzus változást is elemzi. Feltételezhetően a gyártó rendelkezésére álló nagy adatbázisok, a benne lévő sok száz milliónyi éjszakai mérés a megfelelő elemző programoknak lehetővé teszi az apnoéra jellemző mintázatok azonosítását. A diagnózis így sem a jelenleg elvárt, konkrét méréseken alapul. A módszert igazolhatja a jövő, de a jelenben erről még nem lehet nyilatkozni” – hívja fel rá a figyelmet dr. Terray-Horváth Attila, aki mindenkit óvva int attól, hogy az eszköz mérési adatait (ön)diagnózis felállítására használja.
Ez esetben is igaz tehát, amit maga a gyártó is kiemel, hogy az Apple Watch nem orvosdiagnosztikai eszköz, nem helyettesíti az alvásvizsgálatot, ugyanakkor alkalmas lehet arra, hogy felhívja a figyelmet a már kialakult betegségre.
A SomnoCenter Alvászavar Központ szakmai vezetője kiemelte, hogy a szóban forgó okosóra minden bizonnyal olyan, az alvási apnoéra jellemző tünetekre fogja felhívni a figyelmet, mint „a hangos, nem egyenletes horkolás, nappali fáradtság, reggeli fejfájás, éjszakai gyakori vizelési inger, reggeli magasvérnyomás, amelyek önazonosítása is megerősítheti a gyanút”.
Borítókép forrása: Apple