Egy kiadónak hála ma majdnem egy olyan világban élünk, amiben nincs a Half-Life 2, a Left 4 Dead 2, a Portal 1-2, a Dota 2, a Team Fortress 2 vagy a Counter-Strike franchise.
A múlt hétvégén ünnepelte a Valve a Half-Life 2 20. születésnapját. Azonban mint az ezzel egyidőben kiadott dokumentumfilmből kiderült, a játék, amelyet egész egyszerűen minden idők legjobbjának tartanak a játékosok és a szakmabeliek egyaránt, lehet el sem készül, ha nincs egy nyári gyakornok, aki a kiadás előtt kihúzza a céget egy hatalmas csávából.
Miről is van szó? Nos, a Valve a korai éveiben a Sierra nevű kiadóval dolgozott együtt, amikor még a Steam a kanyarban sem volt. Többek között a Half-Life első részét is rajtuk keresztül terjesztették világszerte, és ez egy egészen jól működő üzlet volt mindkét félnek, hiszen másképp lehet azt sem tudnánk ma, hogy mi az a HL. De aztán jött egy fordulat, ami tönkretette ezt a kívülről idilli képet: a Vivendi nevű francia médiakonglomerátum felvásárolta a Sierrát.
A kiadó megújult tulajdonosi köre és a Valve között hamar leromlottak a kapcsolatok, ugyanis a Vivendi kitalálta, hogy Dél-Koreában internetes kávézókban kezdi terjeszteni a Counter-Strike-ot, ami szembe ment az eredeti megállapodással. A dokumentumfilmben erről a Valve COO-ja, Scott Lynch mesélt előbb, aki szerint a Valve a vita elején semmi többet nem szeretett volna, mint hogy tartsák tiszteletben a korábban lefektetett szabályokat. Mivel a Vivendi nem tett ennek eleget, Gabe Newellék beperelték őket. Lynch szerint azonban „a Vivendi úgy döntött, hogy kirobbantja a 3. világháborút” válaszul.
„Egyik pillanatról a másikra előálltak egy hatalmas stóc viszontkeresettel, a 2001-es egyezség eltörlésétől kezdve a Half-Life szellemi tulajdon megszerzésén át egészen a Steam elkészítésének akadályozásáig mindent akartak” – nyilatkozta a viszontkeresetek tartalmáról Karl Quackenbush, a Valve jogi tanácsadója.
Ezeket olvastad már?
Lynch szerint a Vivendi stratégiája lényegében az volt az ügy rendezése kapcsán, hogy a Valve-ot, Newellt és őt magát is a csőd szélére sodorják. Ezt Lord Gaben is megerősítette a dokumentumfilmben, kiegészítve azzal, hogy egy ponton már a házának eladására készült, hogy fedezze a jogi költségeket és a cég működését:
„A cég elég közel került a csődhöz, és már én személyesen is, mert mindent beleadtunk, így nem maradt pénzünk.”
A Vivendi és a Valve pereskedése lényegében végigkísérte a Half-Life 2 készítését, a fejlesztők nagy részének pedig tudomása sem volt róla, hogy valójában bármelyik nap az utolsó lehet a munkahelyükön. De aztán a szerencse Newell és Lynch oldalára állt a címben is szereplő gyakornok érkezésével. A dokumentumfilmben csak Andrew néven emlegetett személy egy nyarat töltött a Valve-nál csupán, de ezt a lehető legjobb pillanatban tette: a Vivendi Quackenbush szerint több millió oldalnyi koreai nyelvű dokumentumot adott át az eredeti, internetkávézós perrel kapcsolatban, hogy ezzel túlterhelje a Valve jogászainak kapacitásait és meghátrálásra kényszerítse őket.
Igen ám, de amit a Vivendi nem tudott, hogy Andrew nem csak koreai származású, még az egyetemen is ezt a nyelvet tanulmányozta, így képes volt kiszűrni a végtelen szövegből egy olyan e-mailt, ami lényegében megmentette a Valve-ot a teljes pusztulástól. A levélben a Vivendi egy koreai vezetője arról beszélgetett egy beosztottjával, hogy el kell pusztítani azokat a dokumentumokat, amelyek relevánsak lehetnek a per során, sőt, a konkrét szöveget e feladat végrehajtására történő utasításként is lehetett értelmezni. Mondanunk sem kell, ezzel a bizonyítékkal a Valve gyorsan leteperte a Vivendit, akik kénytelenek voltak hatalmas összegű peren kívüli alkut kötni. Sőt, a Valve az egyezség részeként az IP-jaik teljes tulajdonjogát megszerezte, így Newell és Lynch nem csak lezárták a pereskedést és megmentték a céget, még annak a hosszútávú jövőjét is biztosították.
Nem túlzás tehát azt állítani, hogy ha nincs egy nyári gyakornok, akkor ma a Valve lehet nem is létezne már. Abba pedig bele sem merünk gondolni, hogy mi lenne ma a Half-Life 2, a Left 4 Dead 2, a Portal 1-2, a Dota 2, a Team Fortress 2 vagy a Counter-Strike franchise, hát még a Steam nélkül.
Borítókép: Valve