Egy egykori activisionös és Warner Bros. Games-es elemző mérte fel, mennyire jó ötlet az Xbox multiplatform kiadóvá változtatása.
Decemberben ismét téma lett az Xbox belsős játékainak exkluzivitása, pontosabban ennek a gyakorlatnak az egyre nyilvánvalóbb kivezetése. Persze nincsenek ezzel egyedül a redmondiak: a PlayStationnél szintén hasonló lépéseken törik a fejüket a vezetők, látva, hogy egyre drágább játékokat készíteni, nem is mindig térülnek meg, és közben sokan a konzolok helyett már inkább a PC-t választják, ami fölött a Microsoft az úr. Az exkluzivitás felszámolásában persze még így is az Xbox jár a legmesszebb, a videójátékos részleg ugyanis számtalan idei nagy megjelenését már eleve multiplatform címnek tervezi, illetve még a tavalyi Indiana Jonest is kiadják PS5-re, hogy megtolják az eladásokat.
De helyes ez az út? Nos, biztosan akadnak sokan, akik nem értenek egyet Phil Spencerékkel. Ám akad legalább egy ember, aki szerint jó döntést hoztak a Microsoftnál, amikor elindultak az exkluzivitás felől a multiplatform kiadói szerep felé. Mat Piscatella, a Circana nevű piacelemző vezető elemzője (aki korábban az Activision és a Warner Bros. Games kötelékében közel két évtizedet töltött magas beosztásokban) úgy látja egy GamesRadar+-nak adott interjú alapján, hogy „egészen fényesen fest” az Xbox jövője „a rázós évek ellenére is.”
„Ha megnézzük a jelenlegi eladási helyzetet, akkor még a PlayStation eladási listáin is sok mindent látunk a Microsofttól. És egyre szélesebb körben teszik vonzóvá a termékeiket, a szellemi tulajdonaikat más platformokon, mert miért ne tennék?
[...] Ha a jövőbe tekintünk és megnézzük, hogy mikről beszéltek, akkor az Xbox márka Xbox konzolon túl történő bővítése az egyik legfontosabb kezdeményezésük és ezt meg is csinálják. A pénzügyi jelentéseik alapján azt kell mondjuk, hogy elég jól néznek ki az eredmények, még akkor is, ha közben elismerik, hogy a konzolos eladásokban lemaradtak. Ha viszont az előbbit nézzük, akkor egészen fényesen fest a jövőjük még a rázós évek ellenére is.”
Piscatella a Game Passról is beszélt az interjúban, kifejtve, hogy szerinte a jelenlegi megközelítés egészségesebb, mint az az agresszív stratégia, amit a korábbi években követett az előfizetéses szolgáltatás terén az Xbox. Az elemző ugyanis úgy gondolja, hogy a Game Passnak fontos szerepe van, sok lyukat képes kitömni, ha úgy nézzük az Xboxot, mint ami mindenkinek szeretne nyújtani valamit. Azonban ez a szolgáltatás Piscatella szerint nem lehet maga a teljes terv, Phil Spencerék pedig okosan és még időben megérezték, hogy egyensúlyra van szükség ahhoz, hogy ne kannibalizálják a saját eladásaikat.
Ami pedig a PlayStationt illeti, az elemző a Helldivers 2 sikerét emlegette fel. Ez ugyan az Xboxra nem jelent meg, de PC-re ugyanazon a napon érkezett, mint a Sony konzoljaira, így pedig hasznos volt a tekintetben, hogy más platformok közönségeit is képes volt megragadni. Persze a redmondiak sokkal agresszívabbak ilyen értelemben a japánoknál, és Piscatella úgy gondolja, hogy ez akár nyerő stratégia is lehet a konzolháborúban. De ha másra nem is jó ez a „minden képernyő egy Xbox” terv, arra biztosan alkalmas, hogy hosszú évek után ismét növekedést érjen el a szebb napokat is megélt Microsoft divízió. A pozitív pénzügyi jelentések pedig alighanem a Sonyt is elgondolkodtatják az exkluzivitás kapcsán.
Borítókép: MachineGames