Új internetet készít a NATO, de reméljük, nem lesz rá szükség

Új internetet készít a NATO, de reméljük, nem lesz rá szükség

Baj esetén jönne jól. 

Az internetet a tenger alatti üvegszálas kábelek biztosítják világszerte, ezek a kábelek kötik össze lényegében a Föld minden kontinensét - kivéve az Antarktiszt - azáltal, hogy a világ adatainak több mint 95 százalékát továbbítják. Az internetet biztosító kábelek alapvetően gyorsan és hatékonyan működnek, ugyanakkor sebezhetőek is a támadásokkal és a különféle balesetekkel szemben: becslések szerint évente nagyjából 100-150 kábel szakad el, főként a horgászat és a horgonyok következtében. Ezek a kábelek ráadásul kritikus infrastruktúrának is tekinthetők abból a szempontból, hogy az úgynezetett hibrid hadviselés részeként akár szabotázsakciókra is felhasználhatók lehetnek. 

2024 novemberében például két, tenger alatti internetkábel szakadt el a Balti-tenger alatt, és bár az európai kormányok alapvetően kerülték az ujjal mutogatást, felmerült annak lehetősége, hogy Oroszország keze lehet a dologban, megtorlásul Ukrajna támogatásáért. Az IFL Science most arról ír, hogy annak bitosítása érdekében, hogy az internet zavartalanul működhessen bármi is történik a nagyvilágban, a NATO egy új projektet finanszíroz, amelynek célja, hogy probléma esetén az adatokat az űrbe lehessen továbbítani. 

Gondoljunk csak Izlandra. Izlandon rengeteg pénzügyi és egyéb felhőszolgáltatás van, és mindössze négy kábellel csatlakozik Európához és Észak-Amerikához. Ha ez a négy kábel megsemmisülne vagy veszélybe kerülne, Izland teljesen elszigetelődne a világtól” – mondta Nicolò Boschetti, a Cornell Egyetem doktorandusza az IEEE Spectrumnak. 

A Hybrid Space/Submarine Architecture Ensuring Infosec of Telecommunications (HEIST) névre keresztelt projekt célja tehát lényegében egy hibrid internet létrehozása lenne, amely baj esetén biztosítaná, hogy a kábelek sérülése ne járjon automatikusan adatvesztéssel. 

Hasonló elven működik egyébként Elon Musk űrinternete, a Starlink is, amelyet a techguru a háború kirobbanása után Ukrajna rendelkezésére bocsátott. A Starlink hegemóniája azonban erősen megkérdőjelezhető abból a szempontból, hogy ezzel a lépéssel egyetlen személynek hatalmas befolyása lett a globális ügyekre. A NATO szerint a HEIST célja, hogy egy biztonságos és független hálózatot hozzanak létre, amely nem egy milliárdos üzletember szeszélyeitől függ. 

Borítókép forrása: JoshuaWoroniecki/Pixabay 

Kövess Minket!



Gamer szótár


Közvetítések