Nem lett egy rossz film az abszolút győztes, de nemcsak az Egyesült Államokban, a világ többi részén sem nagyon érdekelte az embereket.
2024 nem volt olyan rossza egy mozifilm-rajongó számára, hiszen olyan bombasikereket is meg lehetett tekinteni a nagyvásznon, mint a Deadpool és Wolverine vagy a Pixar mindent elsöprő folytatása, az Agymanók 2 (Inside Out 2). A nagyszerű alkotások árnyékában azonban megbújnak a csalódást keltő művek is, de persze bizonyos esetekben csak utólag kapkodjuk a fejünket, hogy mi is történt valóban, míg egyes projekteknél már a bejelentést követően lehet sejteni a mélyrepülést.
A nagy kérdés viszont mindig ez: vajon az alacsony bevételi számok tényleg azt jelentik, hogy egy film pocsék is egyben? Természetesen nem. Sokszor egyszerűen arról van szó, hogy Hollywood nem tiszteli az elődöket, és belevág egy olyan koncepcióba is, amelybe nem kéne (lásd a Csupasz pisztoly remake-hez is foggal-körömmel ragaszkodnak), vagy szimplán érdektelen a sztori, esetleg nem kap elég marketinget, netán túl hosszú, de az is megeshet, hogy rossz műfaj választanak egy folytatásnak.
Mindenesetre mi most összegyűjtöttük azt az 5+1 filmet, amely a nagy várakozás ellenére hatalmasat bukott a kasszáknál.
6. Furiosa: Történet a Mad Maxből (Furiosa: A Mad Max Saga)
Furiosa különálló történetét május 24-én vetítették először a mozikba, és a 168 millió dolláros költségvetésből készült projekt végül 173,8 milliót gyűjtött. Bár a vélemények itt nem annyira lesújtóak (Rottenen például 90%-on áll még mindig), a kasszáknál csúnyán elhasalt a Chris Hemsworth és Anya Taylor-Joy nevével fémjelzett kaland. Ráadásul a nagy előd, a Mad Max – A harag útja (Mad Max: Fury Road) is köröket vert rá pénzügyileg – 2015-ben 368 millió dollárt kaszáltak akkor a Tom Hardy féle filmmel. Az ausztráliai forgatáshoz nyújtott kormányzati támogatás enyhített némileg a pénzügyi nyomáson, de ez sem volt elég a sikerhez.
5. Joker: Kétszemélyes téboly (Joker: Folie à Deux)
A 200 millió dollárra becsült költségvetésű Joker második részének október 4-i bemutatója óta mindössze 206 millió dollárt kalapozott össze. A folytatás, amelyben Lady Gaga Harley Quinnt alakítja, Joaquin Phoenix pedig a 2019-es, kritikusok által is elismert Joker ikonikus gonosztevőjének bőrébe bújhatott bele újra, messze alulteljesített, hiszen a 70 millió dolláros nyitóhétvégi előrejelzéshez képest is csak 37,6 millióra volt képes. A második héten már 81%-os visszaesést produkált, és a Rotten Tomatoes-on is csak 32%-os mutatóval rendelkezik, ezért nem csoda, ha alig 1 hónap után már fel is került egy streamingplatform kínálatába. Alighanem a musical, mint műfaji váltás nagyon nem volt nyerő ötlet.
4. Madame Web
Ha van olyan film, amit senki nem kért, akkor ez az. A Sony hálószövő nélküli Pókember-univerzumának részeként látott napvilágot a Madame Web, de a február 14-i premierjét követően érződött, ez egy pocsék alkotás lett – Rottenen 11%-os értékelést kapott. A film körülbelül 90 millió dollárba került, és végül 100 millió dolláros bevételt termelt. Ez azonban csak a hab a tortán, nagyobb problémát jelentettek a gyenge alakítások, a végtelenül buta cselekmény, illetve a semmitmondó párbeszédek.
3. A holló (The Crow)
Miért? Tették fel sokan a kérdést, mikor kiderült, hogy a Brandon Lee főszereplésével készült 1994-es klasszikus felújítják Hollywoodban. Egyetlen folytatása sem volt az eredeti műnek, amit lehetett volna értékelni, emiatt újragondolták az első felvonást, mert ez biztos jó ötlet. Bill Skarsgård erőfeszítései ellenére sem kelt szárnyra A holló, sőt, inkább csak szárnyaszegetten csapkodott, mind kritikailag, mind a kasszáknál. Végül is ez a film még csak nem is kifejezetten borzalmas; nem az év legrosszabbja, de még csak nem is a sorozat legrosszabbja. Inkább csak felesleges és felejthető, éppen ezért történhetett meg, hogy az 50 milliós büdzséből csak 24-et sikerült visszaszerezni.
2. Borderlands
A világ egyik legismertebb és legnépszerűbb videójátékos franchise-át szerették volna átültetni a nagyképernyőre, de már az előjelek is borzasztóak voltak. A 2015-ben bejelentett projekt végül csak 9 esztendővel később jutott el a mozikba. A 115 millió dolláros költségvetésből elkészült produkció pedig abszolút nem nyűgözte le a nézőket, és mindössze 33 millió dollárra volt jó. Mindezt úgy, hogy olyan sztárok szerepeltek benne, mint Cate Blanchett, Kevin Hart és Jack Black, ennek ellenére a film 10%-on áll a kritikusok szemében a Rotten Tomatoes oldalán, míg a felhasználók pedig 51-et adtak rá.
1. Az abszolút 'győztes': Megalopolisz (Megapolis)
Francis Ford Coppola régi nagy szenvedélyprojektje, a Megalopolisz a 2024-es év legnagyobb csalódása. A futurisztikus New Yorkban játszódó, Új Rómának nevezett film olyan sztárokkal büszkélkedhet, mint Adam Driver, Aubrey Plaza és Laurence Fishburne, de ez sem volt elég, mert Coppola elkötelezett rajongótáborán kívül a kutyát nem érdekelte. 120 millió dollárt vertek el rá, és végül 9,2 millió dollárt szedett össze rövid pályafutása során, ezzel pedig ez év legnagyobb pénzügyi bukásaként vonulhat be a filmes történelembe. Pedig nem lett egy rossz film, de úgy tűnik ez a különleges sztori nem fogta meg az embereket. Külön érdekessége, hogy Coppola személyes vagyonának jelentős részét feláldozva valósította meg karrierjének legnagyszabásúbb filmjét.