Jó pár hónapja használom már a Philips Evnia 32M2N8900-et munkához, szórakozáshoz, PC-hez és PS5-höz is, ez idő alatt pedig valósággal beleszerettem a monitorba.
Nagyon megörültem tavaly ősszel, amikor volt olyan fantasztikus a PlayStation Magyarország, hogy nemcsak tesztelhettem, de meg is tarthattam az akkor megjelenő PlayStation 5 Prót. Bár tény és való, hogy akkor nem tudtam nyugodt szívvel azt állítani, hogy minden PS5 tulajnak váltania kellene Próra, de azt már ősszel is elismertem, hogy a konzol teszi a dolgát és az amit egyelőre láttunk a tudásából, csak a jéghegy csúcsa. A mai napig vallom, hogy a PS5 Pro akkor villan majd igazán nagyon, ha megjönnek az első játékok, amiket márt eleve úgy fejlesztettek, hogy kihasználja a PS5 Prót, amíg csak már a piacon lévő játékokkal és utólagos patch-ekkel próbálgathatjuk, addig nem látjuk a konzol valódi arcát.
Egyetlen gondom volt csak, amikor megkaptam a lehetőséget a tesztelésre, hogy nincs TV-m. Se készülékem, se TV előfizetésem nincs, nem is szeretném ezekkel mérgezni magamat, egy 1080p-s gamer monitoron meg még sem lesz igazi a PS5 Pro 4K 120 Hz-es beállítás mellett. Szerencsére a PS5 Prós lehetőséggel szinte egy időben írt rám a kedvenc PR-osom (innen is szia Dorka!), hogy tesztelhetnénk egy új Philips monitort, ami legnagyobb szerencsémre pont egy meglehetősen nagy, abszolút prémium minőségű 4K-s OLED monitor volt. Kapva kaptam az alkalmon, hiszen ez tökéletesnek tűnt nekem a PS5 Próhoz. Spoiler: az is volt! Immár 3-4 hónapja használom napi szinten a Philips Evnia családjának egyik legújabb és legnagyobb tudású monitorát, a Philips Evnia 32M2N8900-at és lefogadom, hogy a legtöbbetek fejében nincs ott a Philips, mint a top monitorok gyártója, pedig igenis számolni kell immár velük is.
Kicsomagolás, külső és összerakás
Nem ez az első Philips Evnia monitor, ami megfordult a kezeim között, így a csomagolás, a minőségi anyaghasználat, az összeszerelés könnyedsége már nem ért újdonságként. A monitor minden egyes eleme masszív és jó minőségű anyagokból áll, összerakni az egészet pedig viccen kívül körülbelül 2 perc, minden azonnal a helyére pattan, minden rögtön egyértelmű. A dobozban a panel mellett megtaláljuk a v alakú talpat, amiről még lesz később szó, az összes létező kábelt, amire valaha szükségünk volt vagy szükségünk lesz, de természetesen kapunk egy vesa mountot is, amivel könnyedén falra szerelhetjük a monitort, ha éppen az fekszik nekünk jobban. Sőt, ennél a monitornál más előnye is van, ha asztal helyett falon van, erről bővebben néhány sorral lejjebb.
Az összes csatlakozó is van!
Mondanom sem kell, hogy a létező összes szükséges és hasznos csatlakozót megtaláljuk a monitoron, sőt egy picit még annál is többet. A szokásos aljzatokon túl ugyanis kellemes meglepetés volt, hogy még egy USB-c is helyet kapott a portok között, ami 65 wattal képes tölteni gyakorlatilag bármit, amit rádugunk (telefon, PS5 kontroller például). Bármilyen módon, bármilyen felhasználásra vásárolod a monitort, garantáltan megtalálod rajta azokat a portokat, amikre neked szükséged van.
A monitoron elérhető portok:
- 2 db HDMI 2.1
- 1 db DisplayPort 1.4
- 1 db USB-C gyorstöltéssel
- 2 db Gen1-es USB-A, melyek közül az egyik gyorstöltésre képes
- 1 db 3,5 mm-es IR csatlakozó
Kell neki a hely rendesen
Na nincs azért kolbászból a kerítés, összeszerelés után máris jön egy aprócska pofon. Nevezetesen, hogy a monitor V alakú talpa meglehetősen éles szöget zárnak be, így elég nagy mélységre van szüksége az asztalon. Persze, ha egy jó nagy asztallal rendelkezel, ahol bőven van hely még a szomszéd monitorának is, akkor nem lesz baj, de az átlag íróasztal szabvány bizony kevés lesz neki, vagy legalábbis szűkös. Nem segít a monitor méretein az sem, hogy az adapter a monitor hátulja épített, ami egyrészt öröm, másrészt kényelmetlenség. Öröm, hiszen legalább a tápkábel nem foglal indokolatlan nagy helyet, ugyanakkor ennyivel is vaskosabb a monitor, ennyivel is kényelmetlenebb a használata egy kicsi asztalon. Az átlag monitortól ez a darab mindenképpen egy picit messzebb lesz a faltól, ami azt is eredményezi, hogy a beépített Ambiglow használata kevésbé látványos. Ez az a rendszer, ami a monitoron éppen futó filmhez, játék, videó képivilágához vagy a kedvenc zenéink ritmusához igazodva világ a monitor hátulján, hogy egy még inkább immerzív élményt nyújtson. Nem rossz ez, de csak akkor lesz igazán ütős, ha vesa mounttal a falra szereljük a monitort.
De, hogy valami pozitívat is említsek a monitor méreteiről, a súlyelosztás tökéletes, masszívan, márt-már megrendíthetetlenül áll az asztalon, magasságban 13 centit állítható, de -5/+20 fokban dönthető és -/330 fokkal forgatható is a panel a tökéletes beállítás és így a tökéletes kényelem elérése érdekében.
A brutális panel brutális tudása
Persze a legfontosabb mégiscsak maga a panel. Nálam 31,5 hüvelykes, 80 cm átmérőjű darab járt, de ugyanebből a típusból elérhető 41,5 hüvelyes is, a már-már beillik egy TV-nek is. OLED panel lévén elképesztő színeket, éjsötét feketét kapunk, bámulatos betekintési szögekkel. Semmilyen kompromisszumot nem követel a panel, tökéletesen teszi a dolgát és manapság már az OLED panelekre sokszor jellemző és gondot okozó beégés sem annyira számottevő tényező, de a biztonság kedvéért a Philips egy sor OLED-védő funkcióval látta el a monitort, ami beállításaink vagy használati módunk szerint védi a képernyőnket.
OLED Care funkciók:
- Képernyőkímélő
- Pixel frissítés
- Panel frissítés
- Pixel keringetés
4K-s felbontás (3840 × 2160) mellett 240 Hz-es képfrissítési gyakoriságot kép produkálni a monitor, ami egy valóságos szörnyé teszi, csak aztán legyen gépünk, ami kihajtja. Ha nincs olyan erős PC-d, hogy 4K-ban 240 fps mellett játssz, akkor bizony nem fogod kihasználni a monitor minden tudását, de természetesen alacsonyabbra vett felbontás mellett (például 1440p-ben) és kisebb képfrissítési gyakorisággal (például 144Hz) is tökéletesen teszi a dolgát. Én pedig PS5 Próval is használtam, ahol a 4K 120Hz meg sem kottyant neki, így olyan játékélményt kaptam ettől a konzol-monitor kombótól, mint előtte még soha. A panel mindemellett megkapta a Philips tükröződésmentes technológiáját is, ami még manapság sem 100%-os, de a semmitől jobb és sok esetben tényleg segít a kényelmes használaton.
A panel egyéb tulajdonságai:
- Felbontás: 3840 × 2160 (4K)
- Képátló: 31,5" (80,01 cm)
- Panel típus: OLED
- Képfrissítési gyakoriság: 240 Hz
- Képarány: 16:9
- Válaszidő: 0,03 ms
- Kijelző felülete: Tükröződésmentes
- Képfrissítési tech: Adaptive-Sync
- Színmélység: 10 bit
Összegzés
Összegezve, a Philips Evnia 32M2N89000 az egyik legjobb monitor, ami nálam járt az elmúlt 1-2 évben. Bármilyen felhasználási módhoz tökéletes, gyönyörű képet kapunk használata mellett és a 240 Hz-es képfrissítéssel a gamerek egyik legjobb választása is. Két 10 wattos hangszóró is helyet kapott a monitorban, ami csodát továbbra sem művel, nem váltja meg a világot, de ha néha már eleged van a headsetekből és nem akarsz csúnya és nagy hangfalakat az asztalodra, akkor ezek használata is egy opció. Persze picit nagy, örültem volna ha kap G-Sync és Free-Sync támogatást is, illetve nagyon hiányzik a monitor mellől egy távirányító. A 42 hüvelykes típus mellé jár, a 32-es nem... én nem feltétlen értem, hiszen nem a monitor méretétől függően kényelmesebb távirányítót használni a monitor hátuljára pakol gomb helyet, hanem alapvetően bármikor.
És természetesen nem mehetünk el szó nélkül az ár mellett sem. Idehaza 400 és 450 ezer forint körül mozog a monitor ára, amikor éppen kapható, ami egyértelműen nem olcsó. Mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk, ha a Philips Evnia M2N8900-et szeretnénk, cserébe viszont rá is szolgál az árára!