Trump vámháborúja nem csak az Nvidiának, az AMD-nek és az Intelnek, hanem a gamereknek is fájni fog.
A múlt héten találkozott Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke és Huang Zsen-hszün, az Nvidia elnöke, hogy megbeszéljenek egy égető kérdést. Trump ugyanis beindította a választási kampánya alatt sokat ígérgetett vámháborúját, amivel első körben Kanadát és Mexikót, később Kínát sújtotta. De azóta már belengette, hogy az olaj és a földgáz után a chipgyártást is szeretné megszorongatni, alighanem azért, hogy arra ösztökélje a szereplőket, hogy Amerikában helyben gyártsanak, ha ott akarnak forgalmazni is – írja a PC Mag.
Huang a lap szerint jónak értékelte a Trumppal közös találkozót, de azt már nem mondta, hogy sikeresnek is. És mint később kiderült, jó oka volt rá, mert ezt követően az elnök már arról beszélt, hogy a chipgyártást érintő vámok „viszonylag hamar, valamikor február 18-a körül” életbe léphetnek, ami akárhogyan is nézzük, nem jelent sok jót a DeepSeek miatt egyébként is hatalmasat zuhanó Nvidia részvényeknek. Persze más, a chipek tervezésében és / vagy gyártásában éllovas cégeknek, így az AMD-nek és az Intelnek is meggyűlhet még a baja a vámokkal. Hiszen a csúcstechnológiát egyikük sem képes az USA-ban előállítani a dizájntól a polcokra kerülő termékig, és ha ma elkezdenének ezen dolgozni, akkor is hosszú évekre vannak attól, hogy felhúzzák a szükséges gyárakat és a kapacitást helyben.
Mi vár a vásárlókra addig? Nos, Trump azt állítja rendszeresen, hogy „a vámok nem okoznak inflációt, azok sikert okoznak”. De eközben a piaci elemzők, szakértők mind azt mondják, hogy keresletcsökkenéshez vezethetnek a védővámok, mert bizony súlyos inflációval járhatnak a megemelkedett importálási költségek, amelyeket mindenképp a vásárlóknak fognak továbbadni a cégek. Csak amíg a hétköznapi bevásárlásnál létezik amerikai alternatíva, ami a vámok miatt technikailag olcsóbb lesz, addig a chipgyártásban ez egyáltalán nem így működik. Nem véletlen, hogy a Consumer Technology Association szerint például több mint 50%-kal csökkenhet az új PC-k, okostelefonok és konzolok iránti kereslet, miközben a laptop és tablet árak akár 46-68%-kal is nőhetnek majd az USA-ban, ha Trump a chipek után ered legközelebb.
A probléma hatásait Magyarországról nézve pedig fel sem lehet mérni még. Tehát abban sem lehetünk biztosak, hogy itt megmaradnak-e hosszútávon a videókártya, processzor és egyéb, chipek nélkül nem működő technológiák, termékek árai a rendes kerékvágásban (miután az EU nem tervezi a chipgyártást büntetni), vagy az egyébként már az Európai Uniót is vámokkal fenyegető Trump hatására mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni a jövőben nekünk is, ha bármilyen új kütyüre vagy pár plusz fps-re fáj a fogunk, de annak valahol köze lesz egy amerikai céghez. Abba meg már inkább bele sem mennénk, hogy milyen geopolitikai feszültségeket okozhat mindez a chipgyártás csúcsán álló TSMC és Tajvan számára. De akit mélyebben érdekel a témának ezen része, annak ajánlanánk a HVG kapcsolódó cikkét, amiben összefoglalták az egészet.
Borítókép: Depositphotos / wadiifekar