Hiába az Assassin's Creed Shadows remek rajtja vagy a tencentes üzlet, nagyon úgy fest, hogy a befektetők továbbra is bizalmatlanok az Ubisofttal szemben.
Régóta pletykálták már, hogy a kínai Tencent felvásárolná az Ubisoftot, miután a francia kiadó tavaly bukást bukásra halmozva az értékének egyharmadát elveszítette hetek leforgása alatt. A részvényesek haragját kivívó Guillemot-klán azonban a történtek ellenére képes lesz megtartani a hatalmát, miután a múlt héten abban egyeztek meg a Tencenttel, hogy csak bizonyos játékaikat szervezik ki egy új közös vállalkozásba. Ennek a többségi tulajdonosa továbbra is az Ubisoft marad, tehát a kontroll a kiadó vezetésének a kezében lesz.
Pénteken egyébként a tőzsdei nyitáskor nagyon jól fogadta a piac a két cég bejelentését. Az Assassin's Creed Shadows sikereivel karöltve pedig úgy tűnt, hogy végre pozitív irányba indultak meg a dolgok a kiadó háza táján pénzügyileg. A hétvégén viszont mindenkinek volt ideje átgondolni, hogy mit is jelent ez a Tencenttel kötött üzlet az Ubisoft számára, és most ezt olyan jól beárazták a befektetők, hogy 11-12%-os zuhanórepülésbe váltottak a cég részvényei. Ezzel lényegében a múlt heti 11%-os növekedés szőrén-szálán eltűnt, gyakorlatilag ugyanott tart az Ubisoft, mint mielőtt kiadták az új AC-t.
Remek kérdés, hogy mi okozhatta ezt a fordulatot a részvények helyzetében. Az bizonyára nem segített, hogy nem sokkal a Tencent üzlet után kiszivárgott egy belső levelezés, amiben igen erőltetett módon próbálták nyugtatni a dolgozókat a vezetők. Marie-Sophie de Waubert, az Ubisoft egyik fejese konkrétan arról beszélt az e-mailben, hogy sok a bizonytalanság és a kérdés a jövőt illetően, de szerinte azoknak sem kell félnie, akik nem az új vállalkozásba áttelepített Assassin's Creed, Far Cry vagy Rainbow Six franchise-okon dolgoznak.
A valóság ezzel szemben az az Insider Gaming ubisoftos forrásai szerint, hogy a dolgozók garantáltnak látják a leépítéseket a többi divízióban, stúdióban. Sőt van, aki szerint még az sem kizárt, hogy be nem jelentett játékok és azon dolgozó csapatok kerülhetnek veszélybe. Ha viszont valóban felesleges az aggodalmuk, akkor a kiadó égisze alatt ténykedők szeretnének átláthatóbb kommunikációt annál, hogy nyugi, ez az üzlet mindenkinek jó lesz, mert ez láthatóan senkit sem győzött meg eddig.
Az Ubisoft és a Tencent üzlete várhatóan még 2025 végéig bekövetkezik, addigra állhat fel az új cég a kiadó három legnagyobb franchise-ával. Kíváncsian várjuk, hogy milyen következményekkel jár ez a folyamat, de remélhetőleg nem az lesz a vége, hogy a három kijelölt franchise-on túl minden mást kukáznak a franciák.
Borítókép: Ubisoft