Háromszor perelték be Rowlingot a Harry Potter miatt

Háromszor perelték be Rowlingot a Harry Potter miatt

Nem is író az, akit legalább egyszer nem gyanúsítanak lopással. 

Bár J. K. Rowling mostanra sokak szemében megosztó személlyé vált, azt nehéz lenne elvitatni, hogy nagy fantáziával áldotta meg az élet. Az írónő szerencséje az volt, hogy nem csak a MÁV, de az angol vonatok is tudnak késni, a kis túlélő karaktere ugyanis egy London felé tartó, jókora késéssel beérkező személyvonaton pattant ki Rowling fejéből még 1993-ban. Első gondolatait pedig rögvest papírra is vetette, igaz az érdemi munkának csak 1995-ben állt neki. Bárhogy is, Rowling a varázslós történettel új világot teremtett, új szavakat alkotott, új történelmet talált ki, az eltelt évek alatt azonban többször is vádolták őt lopással: a kisebb jogi hercehurcák mellett három nagyobb perrel kellett szembenéznie a Harry Potter miatt. 

Először 1999-ben egy amerikai író, egy bizonyos Nancy K. Stouffer vádolta meg Rowlingot plágiummal, azt állítva, hogy az írónő több ízben is merített The Legend of Rah and Muggles című, 1984-ben megjelent regényéből, amelyben egy Larry Potter nevű karakter is szerepel - bár nem ő történet központi szereplője. A fő támadási felületként azonban nem Larry Potter, hanem a mugli kifejezés szolgált (angolul muggle), amit Rowling könyvében a varázstalan emberek megjelölésére használnak, ugyanakkor Stouffer regényében is megtalálható, igaz ott az apró, szőrtelen, nukleáris holokauszt túlélőket nevezik így. Stouffer könyvében szerepel továbbá egy Lilly Potter nevű karakter is, ahogy Rowling történetében is van egy Lily Potter, csak ő egy l-lel írja a nevét, nem mellesleg pedig Harry Potter édesanyja. Stouffer vádját végül elutasította a bíróság, sőt még egy 50 ezer dolláros pénzbírságot is kiszabtak rá, miután kiderült, hogy az írónő attól sem riadt vissza, hogy hamísítással igyekezzen alátámasztani az igazát.  

Fotó: Amazon

Bár nem a klasszikus értelemben vett plágiumról van szó, de egy kanadai népzenei együttes, a Wyrd Sisters is beperelte Rowlingot és a Warner Bros.-t, amiért a Harry Potter és a Tűz serlege című kötetben, valamint az abból készült filmben egy olyan banda lépett fel a karácsonyi bálon, amely szintén a Wyrd Sisters nevet viselte. A 40 millió dolláros per végül megegyezéssel zárult, a felek azonban titoktartási szerződést kötöttek, így nem derült ki, hogy pontosan mennyi pénz is cserélt gazdát, bár valószínűnek tartjuk, hogy nem kevés. 

A harmadik pert szintén a negyedik kötet, azaz a Tűz serlege idézte elő, 2010-ben ugyanis a néhai Adrian Jacobs angol író hagyatékát gondozó szervezet azt állította, hogy Rowling több elemet is átemelt a szerző 1987-ben megjelent, The Adventures of Willy the Wizard: Livid Land című regényéből. Az említett könyvben a főszereplő Willy részt vesz egy próbatételen, az egyik feladathoz pedig - akárcsak Harry a sárkánytojás felnyitásakor - egy fürdőszobában kapja meg a választ a kérdésére, amelynek segítségével végül sikerül kimenekítenie a félig ember, félig fantázialények fogságából a túszokat. Rowling „abszurdnak" és „megalapozatlannak" nevezte a vádakat, elmondása szerint ugyanis még csak nem is hallott Jacobs könyvéről egészen addig a pontig, amíg az ezzel kapcsolatos vádak fel nem merültek. A bíróság végül ez esetben is Rowling javára döntött, mondván nem találtak elég hasonlóságot a két könyv között ahhoz, hogy a plágiumvádat megalapozottnak tekintsék. 

Fotó: Daily Mail

A Rowlinggal szembeni plágiumvádak tehát nem értek célt, azok legalábbis egészen biztosan nem, amelyek a nyilvánosság elé kerültek. Az írónő egyébként bevallottan sokat merített a mitológiából, de hatott rá a Narnia krónikái, A Gyűrűk Ura, sőt még a Biblia is. A karakterek megalkotásakor nem egy esetben pedig a saját életéből inspirálódott: Piton professzort például a gimis kémiatanáráról mintázta, Rubeus Hagrid  karakterét pedig egy Hell's Angels bandatag inspirálta, akivel egy kocsmában ismerkedett össze. 

Apropó Hagrid, nemrégiben kiderülhetett, hogy ki játssza a csupaszív félóriást az HBO készülő Harry Potter-sorozatában - erről ide kattintva olvashatsz kicsit bővebben. 

Borítókép forrása: Getty Images 

Ezeket olvastad már?

Kövess Minket!



Gamer szótár


Közvetítések