Az Atari grafikájához hasonlította a milliárdos az új implantátum teljesítményét.
Elon Musk neurotechnológiai cége, a Neuralink agy-gép interfészeket fejleszt, 2024 januárjában pedig az első emberi alanyba is beültették az implantátumot, amely a Telepathy, magyarul Telepátia nevet viseli. Nem ez azonban az egyetlen chip, amellyel a Neuralink kísérletezik: többek közt tervben van egy Blindsight nevű szerkezet is, amellyel az ígéretek szerint a vakok látását adná vissza a cég.
Musk szerint a Blindsight nevű eszközt legkésőbb 2025-re ültetnék be az első betegbe, aki az implantátum segítségével elméletben újra látna. A Notebookcheck megjegyzi, hogy a fentebb említett Telepathy és a Blindsight mellett egy Telekinesis nevű szabadalmon is dolgozik a Neuralink, amely úgy tűnik, hogy egy, a Telepathyhoz nagyon hasonló implantátumot foglal magába.
A Blindsight nevű agy-számítógép interfész (BCI) a tervek szerint úgy működne, hogy speciális elektródákat ültetnének be arra a területre, ahol a látókéreg található, hogy ott olyan aktivitást váltsanak ki, amit az agy látásként értelmez, ezzel pedig lényegében a betegek visszakapnák a látás képességét, igaz egyelőre csak alacsony felbontásban. Felmerül a kérdés, hogy mennyire alacsony az az alacsony, e kapcsán pedig Musk korábban úgy nyilatkozott, hogy az implantátum 8 bites grafikára lesz képes, amit úgy valahogy kell elképzelni, mint a legendás Atari konzol teljesítményét.
„Ahhoz, hogy az elvárásokat meghatározhassuk, a látás eleinte alacsony felbontású lesz, mint mondjuk az Atari grafikája, de végül megvan benne a lehetőség, hogy a természetes látáson is túlmutasson, és lehetővé tegye például az infravörös, ultraibolya vagy akár radar hullámhosszú látást" - mondta Musk még tavaly szeptemberben, amikor az amerikai gyógyszerészeti hatóság „áttörést jelentő eszközként" hivatkozott a chipre.
Musk szerint az implantátumot egyelőre majmokba ültették csak be, az állati kísérleti alanyokban azonban több éve jól működnek, a cél ugyanakkor az, hogy embereken is kipróbálhassák, és idővel akár a „emberfeletti" látást is lehetővé tegye az eszköz. Nem Musk vállalkozása egyébként az egyetlen, amely hasonlóval kísérletezik, az elmúlt évtizedben több cég is próbálkozott a vakság ellenszerének megoldásával, a Neuralink fejlesztése viszont abból a szempontból valóban előremutatóbb megoldásnak tűnik, hogy több elektródát használ, így az eddigi próbálkozásokhoz képest elméletben(!) jobb látását biztosíthat.
Borítókép forrása: Depositphotos/MuhammadAlim