James Cameron szerint a generatív AI a kulcs a jövő filmgyártásához – de csak egyetlen esetben.
James Cameron neve mondhatni garancia a sikerre, de általában arra is érdemes odafigyelni, ha megszólal a közösségi médiában. Most is felhívta magára a figyelmet, azonban most nem egy fantasztikus utazásra indult a Titanichoz vagy a Pandora-bolygót igyekezett jobban bemutatni, hanem a generatív mesterséges intelligenciáról ejtett néhány szót. A Terminátor és az Avatar atyja nemcsak figyelemmel követi az AI térnyerését, hanem konkrétan a Stability AI igazgatótanácsában is ott ül. Nem véletlenül, hiszen azt vizsgálja hogyan lehetne legalább a felére csökkenteni a blockbuster filmek költségeit az új technológiával.
Cameron nem rajong az olyan szöveges promptokért, mint az „in the style of James Cameron”, de közben elismeri: fejben ő is így dolgozik. Ridley Scott, Stanley Kubrick, George Miller, hogy csak néhányat említsünk a legnagyobbak közül, mind beugranak neki egy-egy új projekt esetében. Szerinte mindenki figyeli a környezetét, és nemcsak saját magát fejleszti, hanem igyekszik tanulni a többiektől is. És ez már önmagában is hasonlít az AI-ra az elmondása szerint. A rendező úgy véli, nem az inputokat kellene szabályozni (mit tanul meg az AI), hanem az outputot (mit csinál vele). Ha valaki egy az egyben lenyúl egy Star Wars sztorit, abból úgyis per lesz – ugyanígy kellene tekinteni az AI-ra is.
Cameron célja nem az, hogy elvegyük a filmesek munkáját, hanem hogy gyorsabbá és hatékonyabbá tegyük a munkafolyamatokat. Rotoszkópolás? Bumm, azt oldja meg az AI. A lényeg: ne rúgjanak ki senkit, hanem meg kell engedni, hogy az alkotók több dolgot csinálhassanak gyorsabban.
„Ha megnézed az OpenAI-t, az ő céljuk nem az, hogy generatív AI-filmeket készítsenek. Úgy értem, mi csak egy kis púp vagyunk a hátukon, ha már a teljes képet nézzük, mivel ők 8 milliárd embernek akarnak fogyasztói termékeket készíteni. És biztos vagyok benne, hogy a Meta is hasonlóan gondolkozik... a filmek csak egy apró, pici szelete ennek a tortának. Ez a probléma. Szóval olyan kisebb, boutique jellegű generatív AI fejlesztőcsoportok fognak kelleni, akiket könnyen el tudok érni, és azt mondhatom nekik: ‘Hé, van itt egy problémám. Úgy hívják, hogy rotoszkópozás.’”
Ugyanakkor ez elég érdekesen hangzik az ő szájából, miközben a legújabb Avatar-film (Fire and Ash) már javában készül, de egy fontos információt azért mindenképp tartalmazni fog: az elején ott lesz egy felirat — „No Gen AI was used.” Kicsit ellentmondásosnak tűnik Cameron érve az AI mellett, miközben ő maga egyelőre még nem alkalmazza.
Borítókép: ChinaImages (TUCHONG HONG KONG LIMITED)