Euró milliárdokat követelnek a részvényesek a szerintük elhibázott Tencent-üzlet után az Ubisofttól.
A Tencent és az Ubisoft egy új, közös leányvállalatba szervezi ki a francia kiadó három legnagyobb franchise-át, az Assassin's Creedet, a Far Cryt és a Rainbow Sixet. Ez a döntés értelemszerűen számtalan stúdió életét megváltoztathatja, hiszen lesznek, akik az új cégben kötnek ki, lesznek, akik maradnak a helyükön, és így vagy úgy, de leépítésekkel is lehet számolni majd. Egyelőre igen képlékenyek a tervek, ezért leginkább csak az Ubisoft alkalmazottai aggódnak a potenciális kirúgásoktól, amit az átszervezések magukkal vonhatnak. De mint tegnap kiderült, a kisebb részvényesek sem igazán elégedettek az Ubisoft és a Tencent összeborulásával.
Aki követi az Ubisoft részvényeinek alakulását, már észrevehette, hogy hiába sikerült jól az Assassin's Creed Shadows, a múlt heti bejelentés óta zuhanórepülésben vannak a papírok. A mai naphoz érve viszont már 12 éves mélypontra, részvényenként 10 euró alá süllyedtek ezek, tehát sokkal nagyobb lett a baj, mint azt bárki várta. Ebben pedig nagy szerepe lehet, hogy immáron nem csak részvényvásárlásban, nyílt levélben is kifejezik egyesek az elégedetlenségüket. Név szerint az AJ Investments nevű kisebbségi tulajdonos ágál éppen az Ubisoft és a Tencent üzlete ellen, azt követelve, hogy hívjanak össze egy rendkívüli közgyűlést, ahol megvitathatják a problémákat – írja az Insider Gaming.
Az AJ Investments levele két kérést fogalmaz meg az igazgatótanács felé. Az első, hogy tárgyalja újra az Ubisoft a Tencenttel kötött megállapodását, és a cég a kiszervezés helyett inkább adjon el közvetlenül vagyontárgyakat a kínaiaknak minimum 4 milliárd euró értékben. A probléma ugyanis a részvényesek szerint az, hogy nem látni, miképp térülhetne meg a számukra az üzlet abban a formában, ahogyan megkötötték most. Ezzel párhuzamosan az AJ Investments és más részvényesek is jogi lépéseket kezdeményeztek Franciaországban a cég és az üzlet ellen.
A másik kérésben azt fogalmazták meg a befektetők, hogy az Ubisoft tartson szavazást arról, hogy rendkívüli osztalékot fizessenek: „az Ubisoftnak vissza kell térítenie részvényenként 23 eurót készpénzben (összesen 3 milliárd eurót), miközben megtakarít 1 milliárd eurót, hogy rendezze a fenálló nettó tartozását”, írják. Az AJ Investments szerint azért is indokolt lenne egy ennyire extrém kifizetés, mert a részvények nagy mértékű esése „egyértelmű üzenetet küld arról, hogy a megállapodás nagyon téves, mert úgy lett kialakítva, hogy kikerülje a kötelező, nyilvános ajánlatokra vonatkozó szabályokat, és az a célja, hogy a Guillemot-család mélyítse a hatalmát, miközben már kevesebb mint 10%-át birtokolják a cégnek.”
Borítókép: Ubisoft