Az Ubisoft legújabb elgondolása szerint, ha úgy döntenek egy játéknak befellegzett, akkor neked is így kell tenned, már mint nem képletesen, hanem valóban van egy kis teendőd vele. És jobb ha megteszed.
A stúdiót legtöbben a régi Far Cry, Assassin’s Creed és a Prince of Persia trió miatt nevezték sokan legendásnak. Mára viszont leginkább arról híresek, hogy egyre vadabb üzleti döntésekkel és szabályozásokkal húzzák ki a gyufát a játékosoknál.
A legújabb ilyen afférjuk nem más, minthogy frissítették a felhasználói licencszerződést (EULA), és ebben szó szerint benne van, hogy ha az Ubisoft úgy dönt, hogy az egyik videójátékuk lehúzza a rolót, legyen az offline állapot, szerverek leállítása, vagy bármilyen más indok –, neked is kötelességed letörölni a játékot és megsemmisíteni az összes példányodat.
„A licenc megszűnése esetén Ön köteles azonnal eltávolítani a terméket, és megsemmisíteni az összes birtokában lévő példányt.” – Ubisoft EULA
Ez már a csőd előszobája?
A cég értéke az elmúlt években meredeken zuhant, és már a Tencenttel is üzletet kötöttek a menekülés érdekében, ami önmagában sokaknál kiverte a biztosítékot. Most pedig még nagyobb kontrollt akarnak szerezni az általad megvásárolt játékok felett is. Ez pedig elég egyértelműen azt jelzi, hogy az Ubisoft szerint hiába adtál pénzt a termékükért, egyáltalán nincs attól még a tulajdonodban. Inkább úgy tekintenek minden játékra, mint egy időszakos, visszavonható hozzáférésre, ami bármikor megszűnhet.
Az EULA szerint pedig neked, a játékosnak a felelőssége, hogy rendszeresen ellenőrizd a változásokat, mert nem kötelességük külön értesíteni téged. Tehát ha egyik reggel felkelsz, és új sorral bővült a szerződés, akkor is törölnöd kell a játékot. Mindet.
Akkor most mi van?
A kérdés jogos: vásárló vagy, vagy csak bérlő egy játszható platformon? Az Ubisoft válasza egyértelműnek tűnik: semmit sem birtokolsz, és ha ők úgy gondolják, vége, akkor neked is így kell tenned a játékkal. Még akkor is, ha az a saját gépeden fut.
A közösség természetesen felháborodott, sokan pedig már most bojkottot fontolgatnak. De hogy ebből Ubisoft visszavonulás lesz-e, vagy csak még mélyebbre ássák magukat – azt az idő (meg a Tencent) eldönti.
Borítókép: Steam