A japán kutatók nem vicceltek: új világrekordot állítottak fel, mert ilyen gyors internete még senkinek sem volt, mint nekik.
Tudod, mi történik, ha a japán mérnökök unatkoznak? Úgy megreformálják a világot, hogy mindenki csak pislog. A NICT (Nemzeti Információs és Kommunikációs Technológiai Intézet) és a Sumitomo Electric kutatói például most konkrétan felperzselték az internetet, miután 1,02 petabit/másodperces adatátviteli sebességet értek el egy 1808 kilométeres szakaszon.
Egy új korszak kezdete
Ez a bravúr már nem a sci-fi kategória, hanem nagyon is valóságos. Egy speciálisan megtervezett, 19 magos optikai szálat használtak a kísérlethez, amelynek bevonata teljesen mértékben kompatibilis a mostani hálózatokkal. Ez azt jelenti, hogy nem kell hozzá újrakábelezni a világot, mégis 26-szor gyorsabb eredményt értek el a mérés során, mint Japán teljes szélessávú forgalma 2024 novemberében. Nem túlzás azt mondani, hogy ez a technológia elég komolyan meg fogja határozni a jövőnket.
Mit jelent a petabit?
Röviden: nagyon sokat. Ez a 1,02 petabit sebesség ugyanis több mint egymillió gigabájt/másodpercet takar. Ezzel gyakorlatilag harmincszor is letölthetnéd a teljes Netflix könyvtárat egyetlen másodperc alatt. Vagy ha úgy tetszik, 4K-ban streamelhetnél egyszerre 10 ezer filmet – ha lenne hozzá 10 ezer tévéd.
Nem csak rekord – mérföldkő
Ez az első alkalom, hogy petabit-osztályú adatátvitel valósult meg egy 1000 km feletti távon, ráadásul mindezt egy standard optikai szállal sikerült elérni. Ez nem csupán mérnöki bravúr, hanem új etalon a globális internetinfrastruktúra számára. Olyan jövőt vetít előre, ahol a kontinensek közti adatküldés éppolyan gyors lesz, mintha csak átküldenél egy képet a kanapén ülő haverodnak.
A kutatás azt is jól szemlélteti, hogy merre halad a világ: már ugyanis az 5G utáni korszakra készülünk, ahol már nem csak telefonon netezel gyorsabban, hanem minden, mindenütt, egyszerre kapcsolódik, nem is akármilyen ütemben. Az egyre növekvő adatéhséget ilyen áttörések fogják tudni kielégíteni – és úgy néz ki, a japánok ebben megint egy lépéssel előttünk járnak.