4K 160 Hz és full HD 320 Hz: Az AOC GAMING U27G4R mindkettőt tudja remek áron

4K 160 Hz és full HD 320 Hz: Az AOC GAMING U27G4R mindkettőt tudja remek áron

Ilyen felszereltséggel a saját árkategóriáján belül kevés ellenfele akad az AOC kiválóságának.

Néhány évvel ezelőtt még kuriózumnak számítottak a 4K-s felbontással rendelkező monitorok, azonban manapság már nem kell meglepődni azon, ha a hardverek fejlődésének következtében egyre több gamer választja a lehető legtöbb pixeles konstrukciókat. Természetesen rögtön le kell szögezni, hogy megfelelő "vas" hiányában az égvilágon semmi értelme beruházni olyan kijelzőre, ami a részletességet helyezi az előtérbe. Itt köt azonban egy vállalható kompromisszumot az AOC GAMING U27G4R monitor, ugyanis a forradalmi, beépített dual-frame technológiának köszönhetően egyszerre képes 4K 160 Hz és full HD 320 Hz között váltani egyetlen gombnyomással.

Ezeket olvastad már?

Ár mindenek felett

Többnyire az árról az élménybeszámolók és tesztek utolsó bekezdésében szokás írni, azonban nem lehet elmenni amellett, hogy az AOC kifejezetten az alacsonyabb árkategóriába robbant be az AOC GAMING U27G4R-rel. Magyarországon jelenleg 130 000 forintért bárki hozzájuthat ehhez a felszereltségben bővelkedő perifériához, azaz nem sok jobb ajánlat van már alapból ebben a sávban. De a java még csak most következik!

Masszív és mozgatható

Mivel mindenkinek más az íróasztala, ezért fontos, hogy a monitor néhány mozdulattal a lehető legjobb helyzetbe beállítható legyen. Az AOC nem hazudtolja meg önmagát, ugyanis a körülbelül egy perces kicsomagolás és összeszerelés után máris készséggel rendelkezésre áll a felhasználó előtt. A képernyő dönthető, forgatható, valamint a magassága egyetlen mozdulattal testreszabható. Nagyon könnyű kezelni, nem akad, nem szorul, nem kell machinálni ahhoz, hogy a megfelelő pózt felvegye. A 6,35 kg-os tömege miatt alá kell nyúlni pakolászás közben, de ez nem okoz kellemetlenséget.

Beüzemelés és az első "wow" élmények

Megfelelő beállítás: pipa. Áramellátás: pipa. Display port csatlakoztatása: pipa. A PC elindítása után felvillan az AOC-logó, majd jöhet az aprólékos beállítás. Bár hiányzik a magyar nyelv, a menü kezelése viszonylag egyszerű, átlátható. Az alapbeállítások mellett érdemes játszani a kontraszttal és a fényerővel, ugyanis az eszköz szereti utóbbit automatikusan levenni az energiatakarékosság jegyében a legváratlanabb pillanatokban. Én 2K-ról váltottam a teszt erejéig 4K-ra, ami egy új dimenziót nyitott meg számomra. A még részletesebb és nagyobb felbontás kifejezetten pozitív csalódásként ért, pedig ez idáig parasztvakításnak éreztem a számokkal való dobálózást. A színek terén mindig lehet magasabb szintekre lépni, azonban ebben az árfekvésben kihozza az AOC a lehetséges maximumot a kijelzőből. Mivel IPS-panelről van szó, ezért nem kell aggódni amiatt, hogy a filmnézés, esportolás és videójátékozás között különbséget kell tenni. Ez egy tökéletes aranyközépút, ami az általános felhasználáshoz bőven elegendő.

A dual-frame, azaz váltogatás a 4K és FHD között

Az AOC GAMING U27G4R a dual-frame technológiát tűzte ki a zászlajára, a gyártó ezt emeli ki mindig az első mondatában, amikor erről a monitorról kérdezik. A két felbontás közötti váltás tényleg nem vesz igénybe egy-két másodpercnél többet, azonban a szoftverek erre nem reagálnak automatikusan. Manuálisan kell a beállításokban átállítani a felbontást, mikor a monitor vált egyet a két opció között. Maga a Windows sem békült még ki ezzel a megoldással, nálam rendszeresen szétesett az asztal, amikor ugráltam a 4K és FHD között. Mindezektől függetlenül öröm azt látni, hogy az esportolás (League of Legends) és klasszikus egyjátékos kaland (Clair Obscure: Expedition 33) remekül kihasználta a dual-frame nyújtotta előnyöket. A 320 Hz-et bár a LoL nem dolgozta fel megfelelően, 240 fixált FPS-en nem okozott gondot a játék futtatása.

Budget megoldások, avagy azért van árnyoldal is

 Ahogy arra számítani lehetett, teljesen felesleges a beépített hangszóróra támaszkodni a nagybetűs élmény keresése közben, ugyanis a kötelezőnél több nem rejtőzik a kopogós műanyag keret alatt. Maga az anyaghasználat sem érződik prémiumnak, nincsenek szépen kidolgozott dizájnelemek, sőt színes-szagos LED-eket sem kell keresni a monitor felületén. A feketeséget csak néhány ponton dobja fel a vörös szín, azonban ez nem feltétlen hátrány. Akit nem mozgat meg a külcsín, annak hozza az olcsó, de "gaming" érzetet az összhatás.

Összegzés

Ár-érték arányban szinte verhetetlen a jelenlegi kínálatban az AOC GAMING U27G4R. A dual-frame, a HDR-támogatás, a kifejezetten gamereknek készített alapértelmezett profilok mind-mind azt sugallják, hogy akár fő monitornak is ajánlott egy megfelelő PC mellé. A nyomott vételárért cserébe le kell mondani a minőségi anyaghasználatról, valamint a magasabb kategóriás színmélységről és hangszórókról. Ha nyitott vagy a kompromisszumokra akkor itt van az a "no brainer" választás, ami 2025-ben az egyik legkellemesebb meglepetés eddig a gaming monitorok piacán.

Kövess Minket!



Gamer szótár


Közvetítések