Meglepő magyarázat, a Valve szerint teljesen rendben van a Steam Machine ára

Meglepő magyarázat, a Valve szerint teljesen rendben van a Steam Machine ára

Lehet a drága memóriákat, de az biztos, hogy ennyi pénzért a Steam Machine-nak nemcsak a játékokat, de a kávét is le kellene főznie a nappaliban.

A Valve végre lerántotta a leplet a hatalmas érdeklődéssel övezett hibrid PC-konzolja, a Steam Machine árazásáról, a reakció hullám pedig mindennek nevezhető, csak éppen meleg fogadtatásnak nem. A gép ugyanis 1049 dolláros (átszámítva jóval 380 ezer forint feletti) indulóáron kerül a polcokra, ami miatt a játékosok azonnal felháborodtak, mondván, ez a masina katasztrofális ár-érték arányt képvisel. Főleg az első tesztek napvilágra kerülése után vált ez nyilvánvalóvá. A Valve azonban nem húzta be a fülét-farkát, hanem határozottan megvédte a döntését. A cég szerint a Steam Machine-t nem a hagyományos konzolokkal kell egy lapon említeni, mert ez tetőtől talpig prémium PC-s hardver, nem pedig egy mesterségesen megtámogatott konzol.

Mi a különbség?

A Sony (PlayStation) és a Microsoft (Xbox) évtizedek óta azt a taktikát követik, hogy a konzolgépeket gyártási áron, vagy akár masszív veszteséggel értékesítik, majd a profitot az exkluzív játékokból, a digitális boltok sápjából és az online előfizetésekből (PS Plus, Game Pass) lapátolják vissza. A Valve szerint náluk ez a trükk nem működik, mivel ők a PC-s ökoszisztéma nyitottságát és a játékosok szabadságát tartják szem előtt.

A RAM-krízis és a szomorú valóság

Egy nemrégiben adott interjúban a Valve részletesen is beszélt arról, miért szaladt meg ennyire a ceruza. Eredetileg úgy tervezték, hogy az alapmodell egy fokkal emészthetőbb, 750 dolláros áron startol el, ám a globális memória-krízis közbeszólt. A drasztikusan elszállt RAM-árak miatt kénytelenek voltak megemelni az ajánlott fogyasztói árat (MSRP), ha nem akartak ráfizetni minden egyes eladott darabra.

Bár a Valve logikája papíron érthető, a nyers számok makacs dolgok:

A tesztek és az előzetes specifikációk alapján egy sima, alap PlayStation 5 simán hozza, sőt néha le is körözi ennek a "high-end" hardvernek a teljesítményét – méghozzá a Steam Machine árának alig a negyedéért.

Mi lesz így a következő generációval?

Ez a húzás komoly kérdéseket vet fel a jövőre nézve is. Bár a várva várt PlayStation 6 valószínűleg megmarad hagyományos konzolnak, az Xbox háza tájáról érkező pletykák szerint a Microsoft is egy hasonló hibrid, PC-szerű vason dolgozik. Ha ők is követik a Valve példáját, akkor a következő konzolgenerációnál már hozzá kell szoknunk a prémium, asztali PC-ket idéző árcédulákhoz – csak az a fránya teljesítmény nem akar felzárkózni.

Borítókép: Steam

Ezeket olvastad már?

Kövess Minket!



Gamer szótár


Gaming - Online mód nélkül rajtolhat el novemberben a GTA 6

Lehet, hogy novemberben még nem tudod a haverokkal együtt porrá égetni Vice City utcáit, de legalább lesz időd végigjátszani a sztorit anélkül, hogy egy 12 éves srác folyamatosan felrobbantana egy repülő motorról.

Közvetítések