A régi netkávézókat mára felváltották a gamer bárok, az átalakulás azonban egyelőre csak a fővárosban érezhető.
Aki a 90-es évek végén, 2000-es évek elején került kapcsolatba a gamer közösséggel, jó eséllyel egy lakóhelyéhez közel eső netkávézóban vagy a szomszéd garázsában szerveződő LAN partyn kezdte a pályafutását. Én például az utóbbin. Akkoriban valódi közösségi élményt jelentett a suli után beülni ezekre a helyekre, hiszen a barátainkkal, osztálytársainkkal apríthattuk egymást. Ott szerveződtek az első csapataink, láttuk egymás monitorát, így bíztunk egymásban és nem is merülhetett fel a legtöbbet fragelő társunkról, hogy egy LAN-on majd miatta pakolhatunk a csoportból, mert otthon bizony segédprogramokat használt a jobb teljesítmény érdekében. (Trú sztori bro)
Mára ezek a dolgok eltűntek.
A technológia fejlődésével széles körben elérhetővé vált otthon is minden olyan eszköz, amelyre szükségünk van a maximális játékélményhez. Szélessávú internet, voice chat programok, gamer perifériák. Csak éppen a közösségi terek tűntek el. Sorra zárnak be országszerte az internetkávézók, amelyek évek óta nem alkalmazkodtak a változó piaci körülményekhez. Nem fejlesztettek gépparkot, nem vásároltak új eszközöket és játékokat, hogy a mára lassan minden háztartásban megtalálható internet miatt kiszoruló mezei netezők helyett az esport közösség felé nyissanak.
Forrás: Meltdown Budapest
A feeling a régi, a környezet más, a vidék meg szív
A fővárosban az elmúlt hónapokban sorra nyílnak az esport bárok, mint pl. a BarCraft, a Meltdown Budapest vagy a hamarosan nyíló InGame: ezek azok a helyek, amelyek plusz szolgáltatásokat is nyújtanak a 2000-es évek netkávézóival szemben. A hagyományos "netkávézó" feelinget immáron gamer bárokban kapjuk meg: nézhetjük TV-n, ahogy mások játszanak, miközben csapolt sört fogyasztunk, ha pedig kedvünk szottyan, akár mi is beállhatunk játszani.
Sajnos azonban a vidéki települések számára ez egyelőre elérhetetlennek látszik. Nincs meg az a fizetőképes stabil bázis, amely képes lenne eltartani egy ilyen helyet. Persze kivételek akadnak pl. Vácon, Kecskeméten vagy néhány egyetem aulájában, de azért még így is bőven érezhető a lemaradás. Így a vidéki gamerek számára zömében maradnak a hétvégi sufni LAN-ok (ha meg tudják szervezni) vagy a gyerekszobák magánya. Ugyanis, ha nem tudsz lepacsizni a meccset hozó csapattársaddal, hiányérzeted lesz.
Nekem is az van.
phoe
(A cikk a szerző véleményét tükrözi.)