NBK nemrég interjút adott, ahol elmondta, mi a gondja a csapatnak, mit gondol a Smithzz körüli balhéról és kicsit beszél a Major rendszerének bajairól is.
A Slingshot stábja az ELEAGUE D csoportjának pénteki köre előtt készített interjút az EnVyUs csapatából Nathan „NBK” Schmitt-tel. Szóba került a csapat hullámzó teljesítménye az évben, a kommentátorok hibái és a mostani Major kvalifikációs rendszer problémái is.
Először is mit gondolsz a csoportellenfeleitekről?
Azt kell mondjam, hogy kiegyensúlyozott (fnatic, dignitas, OpTic - a szerk.). A csoportban lévő négy csapat körülbelül azonos erőt képvisel, szerintem mindenkinek van esélye a továbbjutásra. Az fog dönteni, hogy kinek sikerül jobban felszívnia magát, de mindenképpen kihívás.
Egy héttel ezelőtt voltatok a Northern Arena versenyen, szerinted milyen formában van most a csapat, és mi az, amin még dolgoznotok kell?
Hogy őszinte legyek, a Northern Arena igencsak rövid volt. Két Bo1 meccset játszottunk amerikai csapatokkal, az OpTic ellen mentünk, hogy megnyerjük a csoportot. Aztán pedig ott volt a francia riválisunk, a G2. Ennek a meccsnek gyorsan vége lett, már nagyon régen nem találkoztunk velük LAN-on, és mint EnVyUs nagyon régen játszottunk olyan rosszul, mint ellenük. A vereség nagyon rosszul esett, főleg az Overpass után. Van min dogoznunk az tuti. Sokkal többet arról a versenyről nem tudok mondani. Talán még annyit, hogy mostantól azon van a hangsúly, hogy a legjobb formánkat hozzuk.
Azt lehet mondani, hogy Franciaországban nagyjából két nagy csapat van, aki számít, és ha az egyiknek gondjai támadnak, egyből felröppennek a pletykák, hogy a két együttes között megindul a játékoscsere. Ez szinte mindig így történik. Hogy szoktátok ezt kizárni?
A legegyszerűbben, nem figyelünk rá. Ez ellen nem sokat lehet tenni, az emberek mindig is beszélni és találgatni fognak, hogy az most játékoscserékről vagy akár egy szupercsapatról szól, az már nem is fontos. Amit mi tehetünk, az annyi, hogy a saját csapatunkra és játékunkra koncentrálunk, majd pedig megyünk előre. Meg kell próbálnunk minél jobban játszani, felismerni, hogy a többi csapat mit csinál jól, és azt nekünk is alkalmazni kell. Végül pedig még egy kicsit visszakanyarodva a pletykákhoz, egyszerűen nem érdemes törődni velük, mert a 10 játékoson és 2-3 menedzseren kívül nagyjából senki nem tudja pontosan, mi történik a francia csapatokkal.
Amikor elkezdődött az év, még a legjobb csapatok között voltatok és talán ti tudtátok megszorítani legjobban a Fnaticot, mikor ők voltak a legjobbak a világon. Mi történt, hogy ilyen durván visszaestetek a nyári és az őszi szezonban?
Igazából talán a leginkább az volt rossz, hogy elkezdtünk visszaesni, és maga a visszaesés ténye volt igencsak demoralizáló, azután már nehéz volt visszarázódni. Ha egy profi játékos elveszti az önbizalmát, akkor azt nagyon nehéz visszaszerezni. Egész évben szenvedtünk, nem találtuk magunkat. Mondjuk a top tízben mindig bennmaradtunk, de nem tudtunk igazán kitörni. Szóval most újra meg kell találnunk magunkat, és persze a csapatösszhangot is.
Szerinted volt ennek köze ahhoz, hogy biztosra vettétek, hogy a legjobb csapatok között vagytok?
Szerintem igen, sőt, továbbmegyek: ez durván jellemző a francia csapatokra. Kicsit a fejünkbe szállt az, hogy a rajongók a játékok után mindig azt mondták, hogy mi vagyunk a legjobbak. Ez pedig főleg nálunk franciáknál azt hozza magával, hogy elfelejtjük, hogy mennyire keményen kell dolgozni, ha a legjobbak között akarunk maradni. Ha pedig jön a bukta, akkor abból piszok nehéz visszajönni, mert nem vagy felkészülve rá igazán. Megtartani azt a mentalitást, hogy amikor a legjobb vagy, akkor is keményen dolgozol, az olyan csapatok sajátja, mint az SK. Ott van FalleN, mint kapitány, aki nagyon keményen dolgozik. Soha nem áll meg és soha nem elégszik meg az első helynél rosszabb eredménnyel. Ha van egy ilyen játékos a csapatban, az egy kicsit húzza magával a többieket is. Ez pedig nincs meg a francia csapatoknál, olyasvalaki, aki azt mondaná: "legközelebb mindenki jobb lesz!". De már dolgozunk rajta.
Nemrég volt egy kis balhé a játékosok és a kommentátorok között, ti is ott voltatok azon a versenyen. Olyasvalakiként, akit már istenítettek és kritizáltak is rendesen, mi a véleményed az egészről?
Van az egészben valami. Van pár olyan kommentátor és elemző, aki hírhedt arról, hogy keményen odaszúr, ha valaki nem hozza a szintet. Ez nem meglepő. De persze emiatt a játékosokról gombamódra szaporodnak a mémek, úgy mint Smithzz esetében. Itt egy kicsit túl messzire mentek, mert már nem a "jófej kommentátorokról" volt szó, hanem azokról, akik leszólják a játékosokat. Szerintem egyébként nincs azzal baj, ha valakinek elmondják a hibáit, ha rámutatnak arra, hogy igen, ott rendesen félrementek a dolgok. De ha valaki csak azért csinálja, mert meg akarja lovagolni az éppen aktuális trendeket, az már durva. Amikor pedig az ilyen dolgok a semmiből a reflektorfénybe kerülnek, az nem tesz jót a játékosok önbizalmának. Lehet valaki rossz folyamatosan, de ezt lehet elemezni szépen, nyugodtan, és persze a hibákat is ki lehet emelni, de ez nem jogosítja fel őket arra, hogy megsemmisítsék a játékost.
A Major kvalifikációs rendszere is szított némi vitát mostanában. Ti most gyakorlatilag a legjobb 10 csapatban vagytok a világon, de még nektek is játszanotok kell, ha ott akartok lenni. Mit gondolsz a mostani rendszerről?
Ha az egészet nézzük, akkor nagyjából rendben van. De van pár érdekes pont, ami teljesen abszurd. Kezdve a minor kvalifikációval, amikor vannak olyan csapatok, akik meghívást kapnak, és vannak olyanok, akiknek két napjuk van, hogy online bejussanak. Ez azért kicsit erős. A másik gond pedig a Major sorsolási formátumával van. Megint igaz, hogy összességében nincsen vele gond, de azzal, hogy nincs kiegyensúlyozva az egész, mindig lesz egy relatíve könnyű csoport meg egy "halálcsoport". Itt mindenképpen lehetne javítani a dolgokon. Ez pedig annyit jelentene, hogy kevesebb nagy csapatnak kéne kvalifikációt kiharcolnia. Ezek a bajos részek szerintem, de még egyszer mondom, szerintem úgy egyben nincs gond a dologgal.