Egy esportra szakosodott ügyvéd leírja, hogy mire kell figyelnie azoknak a játékosoknak, akik még nem voltak ilyen helyzetben.
Az előző hónapban Jacky ’EterenaLEnVy’ Mao, egy profi Dota 2 játékos a saját blogjában számolt be arról, hogy milyen gazdasági atrocitásék érték még a Team Secret színeiben. A blogbejegyzésben ír arról, hogy a csapat nem teljesített pár fizetésbeli kötelességet és a különböző tornagyőzelmek után járó részesedéseket jócskán megvágták és csúszva is fizették ki azokat. De mégis a leginkább nyugtalanító pont a cikkben, hogy Mao állítása szerint semmilyen szerződés nem volt a csapat és a játékosok között.
Pete Lewin, a Purewal&Partners esport ügyekre szakosodott ügyvédje reagált a bejegyzésre és leírta, hogy a játékosoknak mire is kell figyelniük, amikor aláírnak egy-egy szervezetnél. A játékosok nem kezdhetnek profi karrierbe szerződés nélkül, felelőtlenség, ha valaki úgy ugrik a relatíve rövid esport pályafutásába, hogy nem ír alá szerződést. Ezeknek az iratoknak mind a játékosok, mind pedig a szervezetek jogait védenie kell. Lássuk tehát, mik a legfontosabb kérdések egy esport szerződésben Pete Lewin szerint:
A pénz
Az egyik sarkalatos pontja a szerződéseknek. Lehet egy játékot imádni és szenvedélyből játszani vele, de a pénz akkor is stabilitást és biztos hátteret nyújt, a szerződés kikerülhetetlen része kell, hogy legyen. Fontos pontok a nyereményekből való osztozkodás, az esetleges havi fizetés és van pár kisebb, de nem elhanyagolható kérdés is:
- Kiadások: Milyen költségeket térít a szervezet (utazás, szállás)?
- Kispad: Mi van akkor, ha a játékos egy versenyen nem végig játszik? A nyereményelosztás azzal arányos, mennyit játszott a játékos?
- Stream: A stream bevételek hányad része marad a játékosoknál? Ebben benne van minden stream bevétel (sub, donation, tip, cheer)? A pénz kihez folyik be az első körben?
- Szponzorok: A játékos kap-e részesedést a csapatszponzori megállapodásokból? Lehet a játékosnak személyes szponzora és ebből kell-e részesedést fizetni a csapatnak? Van-e valamilyen megkötés a szponzorokat illetően?
- Csapattermékek: A csapat nevével ellátott termékek eladásából származó bevételből kap-e részesedést a játékos? Ez a részesedés változik-e fizikai, illetve digitális termékek esetén? Mi van akkor, ha a terméken csak egy játékos neve van és nem a teljes csapaté?
- Bónusz: Ha a csapat elér bizonyos helyezést különböző versenyeken vagy a ligákban jó helyen végez, akkor van-e bónusz juttatás?
- Levonások: Milyen költségeket ír le a csapat a nyereményekből? Ki intézi az adóval kapcsolatos munkálatokat?
- Fontosabb időpontok: Mikor kerül kifizetésre a játékosok jussa? A játékosoknak kell számlát adniuk? Ha igen, egy számlabenyújtás után milyen hamar kerül rendezésre az?
A kötelezettségek
Amit a szervezet elvár a játékostól és fordítva:
- Felszerelés: Milyen felszerelést kapnak a játékosok a szervezettől (számítógépek, ruhák, stb.)? Ki a tulajdonosa ezeknek a tárgyaknak, ha véget érne az együttműködés a játékosok és a szervezet között?
- Promóciós események: A játékosnak részt kell-e vennie szponzori eseményeken a megszokott versenyeken kívül? Van-e ennek limitje havonta?
- Egyéb tartalom: A játékosoknak kell-e tartalmat készíteni a szervezet honlapjára (cikkek, guide-ok)?
- Viselkedési kódex: Vannak-e lefektetett viselkedési normák?
- Lakhatás: A szervezet rendelkezésre bocsájt lakhatást, takarítókat, szakácsokat stb.?
- Gameplay: Mennyit kell játszania kötelezően egy csapatnak/játékosnak hetente?
Felmondás és megkötések
Amikor egy játékos új csapathoz szerződik, akkor mindkét fél kockázatot vállal. A csapat azért, hogy a játékos az elvárt szinten teljesít a játékban, a játékos pedig azért, hogy a szervezet betartja azt, amit ígért. Ezek után lássuk melyek azok a pontok, amik után egyértelműen fel lehet bontani az együttműködést és milyen megkötések vonatkoznak a szervezetekre és a játékosokra:
- Felmondás: Milyen indokkal bocsájthatja el egy szervezet egy játékosát? Egy játékos mikor mondhatja fel a szerződését? Ki lehet vásárolni a játékost? Van-e költsége annak, ha a játékos hamarabb fel akarja mondani a szerződését?
- Csapatpozíció: A játékos az aktív szerződése alatt garantáltan helyet kap az aktív csapatban? Mikor lehet kispadra ültetni a játékost?
- Futamidő: Meddig tart a szerződés? Maga a szerződés automatikusan megújul? A szerződés akkor jár le, amikor van mozgástere a játékosnak(szezonvég)?
- Játék megkötés: A szerződésben szó van-e arról, hogy a játékos bizonyos ideig nem játszhat különböző szervezetek színeiben, miután lejár a szerződése?
- Viselkedésbeli kihágások: Ha a játékos megszegi a szervezet etikai kódexét, az milyen következményekkel jár?
Ezek a legfontosabb pontok, amit egy-egy játékosnak néznie kell, amikor egy új szervezethez csatlakozik. A leírt megegyezés a játékost és a szervezetet is védik, tehát nem szabad figyelmen kívül hagyni semmi esetre sem. De emellett nagyon fontos még, hogy a szerződést szóról-szóra el kell olvasni, meg kell érteni és ha kell külső jogi konzultációt kell kérni, ha valami nem teljesen tiszta. Semmiképpen nem lehet úgy ugrani egy jogi megállapodásba, hogy nem ismertek a részletek.