Melania "Gina" Mylioti esete a WESG holland szervezőivel ismét rávilágított egy hibára a rendszerben.
Gina twitteren számolt be arról, hogy a holland szervezők visszautasították jelentkezését a WESG CS:GO selejtezőre. A fennakadás oka az volt, hogy nőként a férfiaknak szánt tornán szeretett volna részt venni, amit a holland selejtezőkért felelős szervezők elutasítottak. Gina négy holland férfival szeretett volna elindulni a nagyobb pénzdíjazású versenyen. Visszautasítására ekképp reagált:
I wanted to play the normal WESG qualifier (non female) but I got denied. Because I'm a woman. Yes. Wtf. #WESG
— Melania Mylioti (@MelaniaMylioti) 2017. augusztus 25.
Természetesen Gina írása elérte a szervezőket, akik elmondták, hogy az összes selejtezőért felelős szervezőcsapat követni fogja a szabályokat. Egy nappal az eset előtt jelentette be a WESG a változást, hogy a résztvevő csapatok jelentkezhetnek a mindenki számára nyitott versenyre vagy a női megmérettetésre. A női versenyzőknek választaniuk kell, ám tavalyhoz képest ez mindenképp előrelépés, akkor csak StarCraft II-ben és Dota2-ben volt közös verseny. A következő lépcsőfok a női versenyek teljes eltörlése.
Az eset rávilágít, hogy egy ekkora világverseny szervezésében bizony kommunikációs hibák előfordulnak. A selejtezőt szervező csapat és a főszervezők között nem történt meg az egyeztetés. Ugyanakkor érdemes ezt a hibát jobban megvizsgálni és rávilágítani arra, hogy az ilyen esetek elkerülhetők lennének, ha nem lenne szegregáció az e-sportban. Mi, akik az e-sport rajongói vagyunk, pontosan tudjuk, hogy a legjobbak teljesítményére vagyunk kíváncsiak és azt szeretnénk, ha végül a legjobbat ünnepelhetnénk, mindegy, hogy az a győztes nő vagy férfi. Ezt tavaly meg is tehettük, ugyanis a WESG StarCraft amerikai selejtezőjén a Team expert játékosa, Scarlet a teljes férfi mezőnyt maga mögé utasította! (A teljes képhez hozzátartozik, hogy Scarlet transznemű, de a WESG oldalán nőként van feltüntetve - a szerk.)
Másik példa: Igaly Diána 2004-ben az athéni olimpián hibátlan eredménnyel zárta a döntőt a skeet sportlövészet versenyszámában. Ugyanebben a lövészetben, a férfi kategória győztese, Andrea Benelli már hibázott. Tehát, ha “egy hajóban” eveztek volna, akkor az olasz lövészt könnyűszerrel maga mögé utasítja a magyar kiválóság. Felül kellene vizsgálni a hagyományos sportokban is, hogy mely számok azok, ahol még indokolt a szegregáció. Ugyanis egy olyan kompetitív tevékenység, ahol nincs különbség a nemek között, nem indokolja a külön versenyeket.
Egy másik eset is tökéletesen rámutat az e-sport versenyek szegregációs politikájának sérülékenységére. Még májusban írtunk egy csapat transznemű játékos kálváriájáról az ESL adminjaival, akik kitiltották az olasz ötöst versenyükről arra hivatkozva, hogy férfiak nem vehetnek részt a nőknek kiírt bajnokságon. Persze később kiderült, hogy az egész hazugság volt és csak a vicc kedvéért tették, ami valljuk be, nem volt túl elegáns, de több problémára is rávilágított az esetük:
Trollkodó férfiak voltak a kitiltott transznemű játékosok
Felfedték az igazságot, de az ESL elhatározta magát a változtatás mellett.
Lehet azon vitatkozni, hogy transzneműnek tettetni magad ízléses-e, valószínűleg nem. Arra viszont tökéletes volt ez az incidens, hogy rádöbbenjen minden szabadon gondolkozó egyén, hogy ez a rendszer könnyen kikezdhető és diszkriminatív fenntartani női ligákat. A WESG, az ESL és általában a versenyszervezők két védhetetlen álláspontot ismertetnek ilyenkor. Az egyik, hogy a női ligákat azért tartják fent, mert a tradicionális sportoktól veszik át a szabályzatokat.
A másik hogy szeretnék, ha a nők bátrabbak lennének, versenyeznének és népszerűsítenék, erősítenék a női e-sportot, ezért vannak külön versenyek. Nos, tisztán látszik, hogy ami nem működik a tradicionális sportoknál, azt nem kell átvenni és igenis érdemes újabb, igazságosabb rendszerekben gondolkodni. Továbbá nincs olyan, hogy női vagy férfi e-sport. E-sport van, amiben azok fogják leginkább képviseltetni magukat, akik többet áldoznak ezért.
Ha pedig külön női ligákban versenyzünk, akkor ne lepődjünk meg, ha alacsonyabb lesz a díjazás, hiszen ezek a pénzek a nézők érdeklődését, a verseny komolytalanságát tükrözik. A női ligák léte leginkább azért indokolt, mert a női játékosok lobbiereje elég nagy ahhoz, hogy ezt kiköveteljék a versenyszervezőktől. Ezalatt természetesen nem az összes női játékost értem, csupán azokat, akik nem szeretnének a pocsolyából kikecmeregni és valóban megmutatni a világ előtt, hogy jobbak lehetnek bárkinél! Én ebben hiszek, a nemek közti egyenlőségben és abban, hogy ezen a területen a teljesítmény tüntet ki, nem pedig a nemed!