Bemutatjuk az egyik legismertebb e-sport akció játékot.
A Counter-Strike: Global Offensive (rövidebb nevén CS:GO) a Counter-Strike sorozat legfrissebb kiadása, mely egy online FPS (first-person shooter) akció játék. A széria ezen verziója 2012 augusztus 21-én látta meg a napvilágot, azóta viszont rengeteg átalakításra került sor a kezdetleges verzió óta.
A játék kompetitív jellegű a játékmenetét tekintve, amiben két öt fős csapat játszik egymás ellen különböző pályákon egy 30 körös összecsapásban, mely két 15-15 körös félidőre van szétbontva, így mind a két fél játszik a Terrorista (T) és a Terror-elhárítók (CT) oldalán. Az a csapat győz, aki hamarabb eléri a 16 nyert kört, azonban nagyobb versenyeken létezik hosszabbítás is, mely annyit takar, hogy egy 15-15-ös végeredmény esetén egy hat körös hosszabbításra kerül sor, melyből négy megnyert kör jelent győzelmet egy csapat számára. A kompetitív versenymód mellett találhatóak még más játékmódok is, ilyenek például a Fegyververseny (Arms Race), Deathmatch, Demolition, illetve a kettő a kettő elleni küzdelem, a Szárnysegéd is. A mellett, hogy ügyesen kell célozni, ügyelni kell a pénzügyekre is, hiszen a játékban a csapatok a felszereléseiket meg kell, hogy vásárolják, az egyes körök után pedig a csapatok pénzt is kapnak, természetesen a győztes fél mindig többet, mint ellenfele. Az egyes pályák rendelkeznek egy " A " illetve egy " B " bombalerakóval, melyek valamelyikére kell elhelyeznie a terroristáknak az általuk cipelt C4-es bombát, a Terror-elhárítók feladata pedig természetesen ennek a megakadályozása.
Több pálya is rendelkezésre áll a játszani kívánók számára, viszont aki versenyszerűen űzi az e-sport ezen játékát, az hét pályán mérheti össze tudását, mely lista elemei évről évre változik. A jelenlegi hivatalos versenypályáknak is nevezett lista az alábbi, melyekről képeket is találhatunk, ha a cikk alján a Galéria Megtekintése gombra kattintunk.
- Dust 2
- Nuke
- Train
- Cache
- Mirage
- Inferno
- Overpass
Minden összecsapás félidőinek első köre egy pisztolykör, ami a pénzüknek köszönhető, hiszen a csapatok játékosai 800$-al rendelkeznek, melyből lehet vásárolni az alap pisztolyokon kívül eltérőt, gránátokat, vagy karakterünk védelme érdekében golyóálló mellényre is költhetünk ebből a kezdő összegből. A pisztolykör győztese jobb anyagi helyzetbe kerül, így ők már nem csak golyóálló mellénnyel, hanem sisakkal is rendelkezhetnek, viszont ezek vásárlásával nem biztos, hogy erős fegyver is párosulhat a pénzügynek köszönhetően, ekkor jönnek képbe az ún. másodlagos fegyverek (SMG), melyek azért is ekkor használhatóak a legjobban, mivel ellenfelüknek ezekre nem lesz pénzük, csak egy erősebb pisztolyra, és talán egy mellényre. Természetesen a gyilkosságokért is kapunk dollárt, a legtöbb fegyvernél ez 300$-át jelent, de ez az összeg 100$, 600$, és 900$ is lehet.
Általában a harmadik kör az a pontja a mérkőzésnek, ahol teljes felszereléssel rendelkezik mindkét fél játékosai. A Terror-elhárítók legjobb fegyvere az M4-es, melyből két típus létezik: az M4A1-S, mely egy hangtompítós verzió kevesebb tölténnyel rendelkezik és kevesebb sebzést is okoz viszont könnyen kontrollálható, illetve az M4A4 melynek tárában 30 töltény lapul, többet sebez viszont célozni egy kissé nehezebb vele. A Terroristák fő fegyver pedig az AK-47-es, mely mondhatni a legerősebb full-automata fegyver a játékban, célozni azonban vele sem a legegyszerűbb. Ezek mellett találunk mind a két oldalon egy mesterlövész puskát, mely az AWP nevet viseli, általában minden nagyobb csapatban van egy játékos, aki kifejezetten ennek a fegyvernek a használatára specializálódott, melynek segítségével akár távolról is emberelőnyre tehetnek szert, emellett ezzel a fegyverrel lehet a leglátványosabb megmozdulásokat bemutatni.
A fegyverek mellett még kulcsfontosságú szerepet játszanak a gránátok is a játékon belül, melyből több fajta is létezik, amik különböző árral is rendelkeznek. Talán az egyik legfontosabb a füstgránát, hiszen ez mind a két fél számára borzaszótan hasznos, a CT-k szempontjából akár egy gyors Terror támadást akadályozhatnak meg vele, terrorista szemszögből pedig pozíciókat takarhatnak ki a segítségükkel, amivel megakadályozhatják az egyes bombalerakókon elhelyezendő C4-es letételét. A vakítógránát hasonlóan a füstgránáthoz képest, szintén nagyon lényeges, hiszen egy támadó csapat számára az is előnyt jelenthez, hogy ellenfelünket egy darabig elvakítjuk, ezáltal könnyebben végezni is tudunk vele. Találhatunk még gyújtógránátokat is a listán, melyek szintén akár egy bombaletételt, vagy egy gyors offenzívát állíthat meg. Létezik még robbanógránát is, melyet akkor a legcélszerűbb használni, ha tudjuk hogy az ellenfelük kevesebb életponttal rendelkezik, és eme gránát pontos elhajításával akár meg is ölhetjük őt. A legkevésbé használt gránát pedig a csaligránát, ami a kezünkben lévő fegyver hangjával robban többször is, ezzel megtévesztő információkat próbálunk kézbesíteni riválisaink felé.
A CS:GO az egyik legjátszottabb e-sport játék, melyből havi több 10 tornát is rendeznek, ahol kisebb-nagyobb csapatok játszhatnak egymás ellen. Általában a DreamHack, az ESL és a FACEIT által rendezett versenyek a legszínvonalasabbak, ezek legtöbbször offline versenyek, melyeket egy adott helyszínről –legyen az egy stúdió vagy egy több ezer rajongóval megtöltött aréna– játszanak a játékosok. A LAN versenyek mellett léteznek még online tornák, melyeket a játékosok otthonukból játsszák le, de arra is van példa, hogy ezeket az online versenyeket a nagy csapatok úgy játszák le, hogy az öt fős csapat egy helyszínről játszik, legyen az egy Gaming ház, amivel a mai világban a nagyobb csapatok majdnem mindegyike rendelkezik. A CS:GO versenyek szuperlatívusza pedig nem más mint a Major tornák –amelyeket leginkább a futballban a Bajnokok Ligájához lehet hasonlítani, ezeket a versenyeket maga a játék készítője a Valve is segíti, és minden profi játékosnak a legnagyobb álma az, hogy ide bekerüljön, hiszen ekkor kap a játékos és csapata a saját nevükkel ellátott matricákat, graffitiket, melyek még jobban színessé teszik a játék világát. 2012 óta 12 Major-t rendeztek már meg, és jelenleg zajlik a 13-ik, ami a FACEIT Major 2018 néven fut.
Hazánk legnépszerűbb versenye a Vácon egy évben többször is megrendezendő Infinity Csarnok LAN, de emellett olykor-olykor rendeznek Lenovo kupákat is, viszont nemzetközi tornának is voltunk már otthona; ez a márciusban megrendezett V4 Future Sports Festival, ahol a CS:GO mellett természetesen más játékok is szerepet kaptak.