Hetedik szezonját kezdi meg a legnépszerűbb és legmagasabb szintű nemzetközi Rocket League torna, a Rocket League Championship Series (RLCS). Mind Észak-Amerikában, mind pedig Európában 8-8 csapat küzd azért, hogy kijusson a 12 csapatos világbajnokságra. Európai csapatok, első rész.
Sorozatban három világbajnoki cím európai játékos által. Sorozatban öt vébén történő végső győzelem az európai régió által. Bár az előző szezonban a Cloud9 megtörte ezt a hosszú sorozatot, az idei szezonban mindenképpen azon lesznek az öreg kontinens csapatai, hogy Észak-Amerika ne tudhasson magáénak egy hasonló ötszezonos győzelmi szériát.
Cikksorozatunk mai részében kitekintünk Európába, elsőként pedig a Dignitas, a Barcelona, a mousesports, illetve a PSG Esports gárdáit vesszük mikroszkóp alá.
Dignitas
- Csapattagok:
- ViolentPanda (holland)
- Turbopolsa (svéd)
- Yukeo (osztrák)
- Jessie (holland) (csere)
- Snaski (dán) (edző)
- Átigazolások:
- Távozott: Kaydop (Renault Vitality)
- Érkezett: Yukeo (FlipSid3 Tactics), Snaski (Fnatic feloszlása után Vikings)
Nagyon sokáig tartották a „legyőzhetetlen csapat” illúzióját. Hogy akármi van, a Dignitas úgyis nyer. Van is ennek valóságalapja.
A negyedik szezonban, bár még nem annyira egyértelműen, de világbajnokok lettek, akkor még Gale Force Esports néven. Az európai régió csoportkörében harmadik helyen végeztek, de a rájátszást ellentmondást nem tűrve megnyerték. Így pedig kijutva a vb-re a G2 Esports, a Ghost Gaming, a Method, majd a Grand Finalban még egyszer a Method csapatait megverve első helyen végeztek, míg az ötödik szezonban egy vereséget begyűjtve elsők lettek a csoportkörben, a rájátszást is megnyerték, a vb-n pedig a győztes ági döntőig meneteltek, ahol még megverte őket az amerikai NRG Esports, de a vesztes ági döntőn visszajutva a Grand Finalig megnyerték az ötödik kiírást.
A csapat játékosai, az ötödik szezon döntőjét követően kezükben a győzelemért járó trófeával. Balról jobbra: Kaydop, ViolentPanda, Turbopolsa. (Forrás: Rocket League Esports)
Ennél még szebben indult az előző szezon, hibátlan mérleggel zárták a csoportkört. A rájátszást is megnyerték. A vébén az első párharcukon az Evil Geniuses még rájuk tudott ijeszteni, de utána a FlipSid3 Tactics, majd a We Dem Girlz sem jelentett akadályt – a Grand Finalben pedig a Cloud9 átgázolt rajtuk, bracket reset ide vagy oda, az amerikai csapat kétszer is 4-1 arányban verte meg őket.
Valószínűleg ezt óriási csalódásnak élték meg a vezetőségben, mert az eredményre reagálva elküldték a csapatot 2017. júniusa óta erősítő Kaydopot, helyére pedig elhozták Yuke-ot, a FlipSid3 nagy reménységét. Új felállásában a csapat a 2018-as ELEAGUE-en bronzérmet szerzett, míg a 2019-es lipcsei DreamHacket megnyerte. Bár a Barcelona ellen vereséggel indították a mostani szezont, nem szabad félvállról venni ezt a csapatot.
Ünnepelhet-e negyedik világbajnoki címet Turbopolsa, és így kijavítja-e az előző szezonbeli csúfos vereséget a Dignitas, vagy ismét fejet kell-e hajtaniuk egy másik csapat előtt? Bár a Barcelona ellen botlott a gárda, így sem számíthatnak könnyű mérkőzésre ellenfeleik.
Eddigi eredménye(i)k:
- FC Barcelona, V 1-3 (0-1 OT, 2-1, 1-2, 1-2)
Következő mérkőzések:
- PSG Esports (2. forduló)
- Renault Vitality (2. forduló)
- mousesports (3. forduló)
- Triple Trouble (4. forduló)
- The Bricks (5. forduló)
- Team Solomid (5. forduló)
FC Barcelona
- Csapattagok:
- Deevo (brit)
- Bluey (brit)
- Alpha54 (francia)
- ByMateos (spanyol) (csere)
- Roken (brit) (edző)
- Átigazolások:
- Távozott: -
- Érkezett: Deevo, Bluey, Alpha54, ByMateos, Roken (mindannyian a Savage! csapatától)
Nem is olyan régen robbant a bomba, hogy az előző szezon végén az osztályozót megnyerő csapat más néven folytatja – az élvonalnak ugyanis nem a Savage!, hanem az FC Barcelona színeiben küzd majd a győzelmekért.
Előtte viszont a csapat állandó tagjai, Deevo, Bluey illetve Alpha54 tavaly augusztus óta alkotta a Savage felállását, azzal a trióval pedig egy eléggé erős csapat állt is össze. Az előző szezonban ugyanis selejtezőről jutottak be az RLRS csoportkörébe, ott pedig nem cicóztak: egyetlen vereségüket csupán a másik feljutó csapat, a Red Reserve ellen szenvedték el. Az osztályozón második helyen jutottak fel, a győztes ági döntőben a Red Reserve másodszor is megverte a csapatot, a vesztes ági döntőben azonban az Fnatic gárdája nem jelentett különösebb akadályt, és 4-1-es arányban vívták ki az élvonalbeli szereplést.
Itt rögtön egy nagy eredménnyel is kezdtek. Immáron FC Barcelona néven az első fordulóban a Team Dignitas volt az ellenfelük. Megilletődöttség azonban nem volt rajtuk, sőt: 3-1 arányban győzelemmel mutatkozhattak be.
A további sikerekben a Barcelona reménykedhet játékosainak rutinjában is. Deevo korábban több csapat színeiben vett már részt az élvonalban, például Fairy Peak, illetve Miztik oldalán a Mock-It Esports-ot képviselve (előbbi azóta a Renault Vitality, utóbbi pedig a The Bricks mai, a FlipSid3 Tactics ex-játékosa). De játszott Maestro és remkoe oldalán is a Northern Gaming csapatában is, akikkel a 3. szezonban világbajnokságot nyert. (A vébén Maestro-t Turbopolsa helyettesítette). Blueynak ekkora sikerélményei jelenleg még nincsenek, de a PSG színeiben a 2018-as lipcsei DreamHack bajnokságát sikerült megnyernie, illetve a 4. szezonban 4. helyen is végzett csapatával a vébén. Ebből a szempontból viszont Alpha54 abszolút újonc, ugyanis tavaly augusztusban igazolt a Savage!-hez, előtte viszont nem volt még jelen a profi e-sport világában.
Bár győzelemmel indított az RLCS csoportkörében a csapat, teljesnek még nem lehet mondani az összhangot, a World Showdown of Esports legutóbbi kiírásán például elvéreztek a selejtezőn, de a legutóbbi, lipcsei DreamHack selejtezőjén se tudtak kijutni a tornára (a magyar játékos, CokeHUN akkori csapata, a mMotivee, soraiban a magyar játékossal későbbi fordulóban esett ki, mint a Savage!). Így kíváncsian várjuk, hogy az élvonalba feljutás, és a Dignitas elleni siker csupán egy kiugró eredmény, vagy a csapat az RLCS-re jobban fel tudja szívni magát, mint más megmérettetéseken?
Eddigi eredménye(i)k:
- Dignitas, GY 3-1 (1-0 OT, 1-2, 2-1, 2-1)
Következő mérkőzések:
- Renault Vitality (2. forduló)
- Team Solomid (2. forduló)
- mousesports (4. forduló)
- The Bricks (4. forduló)
- Triple Trouble (5. forduló)
- PSG Esports (5. forduló)
A KÖVETKEZŐ OLDALON ÁTVESSZÜK A MOUSESPORTS ÉS A PSG ESPORTS CSAPATÁT!
mousesports
- Csapattagok:
- Alex161 (német)
- Tigreee (német)
- al0t (svéd)
- Jnr (brit) (csere)
- Átigazolások:
- Távozott: Skyline (szabadon igazolható, később: Rightovers)
- Érkezett: al0t (compLexity Gaming)
Csodacsapat. Csoda, hogy az élvonalban van még. Az előző szezonjukat röviden így is lehetne összefoglalni, ugyanis a csoportkör zárásakor, a végelszámolásnál ugyanannyi győzelemmel rendelkeztek, mint az osztályozóra kényszerülő Fnatic, illetve compLexity (mely gárdák végül ki is estek a másodosztályba). A bennmaradást így annak köszönhetik, hogy amikor vereséget szenvedtek, abban az esetben ez 3-2, illetve 3-1 arányban történt meg, a két győzelmüket pedig mindkétszer 3-1 arányban érték el. Ellenben a compLexity és a Fnatic, mely szinte mindig 3-0-ra kapott ki, és a két győzelemből a compLexity mindkétszer „csak” 3-2-re nyert, míg a Fnatic egyszer. Azaz a párharcokon belüli győzelem/vereség arányuk jobb volt, mint két riválisuké.
Ilyen apróságokon is múlhatnak karrierek. Mert míg a Fnatic és a compLexity kiesett a másodosztályba, a mouz játszhatott a vébéért. Nem sikerült, az azóta Team Solomid néven versenyző WeDemGirlz 4-0-val mosta le őket a pályáról a rájátszás első fordulójában. Talán nem is bánták annyira, a szezont sikerült megmenteniük, így folytathatják az élvonalban.
Első lépésként el is küldték a feljutásban még segédkezni tudó Skyline-t, a szezon kezdete előtt nem sokkal pedig leigazolták al0t-ot a kiesett compLexity-ből. Ez pedig nyerő húzásnak tűnik egyelőre.
A mouz az előző szezonban minden szempontból ki szerette volna maximalizálni a defenzív szó fogalmát, de akkor sokszor ők itták meg a levét. Az idei szezonban pedig a TSM ellen még nem is igazán működött a kémia, a Triple Trouble ellen viszont úgy tudtak nyerni 3-1-re, hogy a játékidő nagy részében az ő térfelükön zajlott a mezőnymunka.
A Triple Trouble elleni párharcuk első mérkőzésének statisztikái, mikor az ellenfél egyetlen játékosának több kapuralövése volt, mint a teljes mousesportsnak együttvéve, miközben a védések száma is elég magas értéket vett fel. (Forrás: RocketLeague Twitch)
Ebben pedig óriási szerepe van al0t-nak, a folytatásban pedig valószínűleg még nagyobb teher fog rá hárulni –az előző szezonnak ugyanis még három, az RLCS-ben teljesen újonc játékossal vágott neki a mouz, al0t viszont a Method színeiben ért már el ezüstérmet a 4. szezonban.
Vajon a svéd játékos tapasztalata segíthet a mouznak elérni a céljait, vagy idén is a kiesés elkerülése ellen fognak játszani?
Eddigi eredménye(i)k:
- Team Solomid, V 1-3 (1-4, 1-2, 2-1, 1-2)
- Triple Trouble, GY 3-1 (4-2, 4-0, 1-2 OT, 3-2 OT)
Következő mérkőzések:
- The Bricks (2. forduló)
- Dignitas (3. forduló)
- FC Barcelona (4. forduló)
- PSG Esports (4. forduló)
- Renault Vitality (5. forduló)
PSG Esports
- Csapattagok:
- Ferra (francia)
- Chausette45 (francia)
- Fruity (dán)
- Mout (francia) (csere)
- Átigazolások:
- Nem voltak.
A Barcelona mellett a másik csapat az európai mezőnyben, mely egy futballcsapatnak az egyik e-sport tagozata. A francia PSG Esports felállásában viszont -a labdarúgó-csapattal ellentétben- csak egy idegenlégiós szerepel, az indulás óta pedig ez így is van.
2017. szeptemberi indulása óta csapattag ráadásul Ferra és Chausette45, de az indulásnak az azóta már a Barcelonát erősítő Bluey-jal vágtak neki. Nem is volt sikertelen az a csapat, indulásuk óta ugyanis az összes vébére kijutottak. A dobogót nem érték el egyszer sem (4. és 5. szezonban is 5-6. hely), a 2018-as lipcsei DreamHacket sikerült megnyerniük. Ez viszont a vezetőséget nem győzte meg teljesen, hogy jó a csapat, Blueyt pedig elsőnek a kispadra ültették, később pedig szerződést is bontottak vele. Helyére érkezett a dán Fruity, aki korábbról jelentősebb eredményt nem ért még el aktuális csapataival, a PSG-vel viszont kijutott az előző szezonban a világbajnokságra –sok köszönet azért nem volt benne, 7-8. helyen zártak.
Azóta sem a legutóbbi, lipcsei DreamHacken (9-12. hely), sem a World Showdown of Esports legutóbbi kiírásában (7-8. hely, azaz csoportkörből kiestek), sem pedig a 2018-as ELEAGUE-en (7-8. hely) nem sikerült a dobogónak még a csak a közelébe se jutniuk, így adódhat a kérdés, hogy meddig él a bizalom a csapat tagjai felé, amennyiben a kitűzött cél a végső győzelem?
Eddigi eredménye(i)k:
- Renault Vitality, V 1-3 (0-2, 1-2, 2-1, 0-5)
Következő mérkőzések:
- Dignitas (2. forduló)
- Triple Trouble (3. forduló)
- The Bricks (3. forduló)
- mousesports (4. forduló)
- Team Solomid (4. forduló)
- FC Barcelona (5. forduló)
Az egymillió dollár összdíjazású Rocket League Championship Series csoportkörében nyolc csapat vesz részt. Öt forduló alatt játszik mindegyik csapat egyszer mindegyik ellenfele ellen, a legjobb hat csapat pedig egy egyenes kieséses rájátszásban dönti el, hogy ki juthat ki a világbajnokságra. A csoportkörben első és a második helyen záró csapat már az ott elért helyezése miatt kijut, a rájátszásban csak az dől el, hogy hányadik helyen jutnak ki a vb-re (ez dönti el ugyanis, hogy melyik ellenfél ellen kezdenek), míg a 3-6. helyen záró csapatoknak még meg kell küzdeniük ezért a kijutásért. A rájátszás első fordulójának vesztese lemarad a tornáról, a továbbjutók pedig már csak a helyezésekről döntenek. A csoportkör 7. és 8. helyezettje pedig egy vigaszágas kieséses rendszerben küzd meg a Rocket League Rival Series csoportkörének 1. és 2. helyezett csapataival a bennmaradásért, ezen osztályozó arany- és ezüstérmese az élvonalban folytatja a következő szezonban, míg a másik két csapat a Rival Seriesbe esik vissza. A mérkőzések élő közvetítése a RocketLeague Twitch-csatornáján érhetők el.
KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!