Mizsér Atilla, olimpiai öttusázó bajnok szerint, miért ne?
Nemrégiben gyökereiben rázta meg az öttusázó szövetségeket Klaus Schormann, a Nemzetközi Öttusa-szövetség elnökének mondatai, melyben már tényként közölte, hogy a lovaglás, mint öttusa sportág kikerül az olimpiáról. Mindez részben egyébként azért történhetett meg, mert a világ egyik legjobb női öttusázója minden számban remekelt, egészen addig míg el nem érkeztek a lovagláshoz, ahol a ló úgy döntött, hogy nem végzi el feladatait. A zokogva lovon ülő olimpikon miatt mindenki célkeresztjébe bekerült az öttusa és úgy tűnik, hogy ez a sportág olimpiai szereplésébe kerül majd.
Természetesen hazánkban is hatalmas felháborodást keltett mindez az öttusázok körében, nyílt levélben több százan kérték, hogy a magyar szövetség is tiltakozzon a sportág bennmaradásáért. A sportág egyik legnagyobb hazai alakja, Mizsér Attila ezt viszont nem írta alá a döntését pedig meg is indokolta:
"Igen, minősíthetetlen a nemzetközi szövetség eljárása, a sportolók feje fölött átnyúlva nem lehet dönteni ebben a fontos kérdésben. De mindent felülír, hogy az öttusa maradjon olimpiai sportág." - nyilatkozta Mizsér a Magyar Nemzetnek.
Későbbiekben elmondta azt is, hogy nem a sokak által kritizált "szerencse faktor" a hibás, hanem az, hogy több, mint 100 lovat csak a legnagyobb szövetségek képesek fenntartani, így borzasztó nehéz minőségi versenyeket rendezni a sportágban. Ezután viszont kimondott egy roppant érdekes dolgot Mizsér:
"A 21. századi fiatalok digitális függőségben élnek, sőt egyre inkább attól szenvednek. Tudósok már ma megelőlegezik, az ezzel járó tömeges depresszió hatalmas kihívást jelent majd a társadalmaknak. Ha a jelenkori eszményképből indulunk ki, akkor a modern öttusának erre kell pedagógiai beágyazottságú választ adnia. Éppen ezért én cseppet sem tartanám ördögtől valónak, ha az öttusa az e-sport irányába nyitna."
Valljuk be, némi visszás szavakat érezhetünk az esporttal szemben a 21. századi fiatalok beskatulyázása és "digitális függőnek" nevezése pedig főleg kiverhetné a biztosítékot, de ettől tekintsünk el egy picit. Ahhoz, hogy értsük miért mondta ez Mizsér, vegyünk egy nagyon rövid történelem leckét.
Az újkori öttusa feltalálója Pierre De Coubertin francia báró volt, aki hosszú éveken át vezette a Nemzetközi Olimpiai Szövetséget. 1912-ben, a Stockholmban rendezett olimpián viszont a szervezők arra kérték őt, hogy próbáljon egy kicsit modernebb sportágat kitalálni és ne csak ókori, atlétikai számok kerüljenek bele. Ez meg is történt, az öttusába pedig olyan sportágak kerültek be mint a lovaglás vagy a lövészet. Emiatt akkoriban leginkább katonák szerepeltek a versenyeken, de ebből is látszik, hogy a rugalmasság néha nagyon jót tehet még az ilyen konzervatív eseményeknek is, mint az olimpia.
Így tehát akár még az is előfordulhat, hogy az esport cserélheti a lovaglást a jövőben, azonban véleményem szerint ez egyik félnek sem lenne feltétlenül jó. Az esportot még mindig rengetegen elítélik, míg a 4 évente megrendezett olimpia gyakorlatilag nem osztana és nem szorozna az esport életében. Ami viszont már érdekesebb és sokkal építőbb gondolat lehetne, ha az esport kapna egy saját olimpiát, ahol minden nemzet legjobbjai küzdenének meg egymással az aranyéremért.
Szerintetek jó lenne, ha az esport bekerülne az olimpiai számok közé? Szavazzatok és kommentben mondjátok el a véleményeteket!
OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!