2015. a domináns svédekről, az egymást hátbaszúró franciákról és a hamvaiból feltámadt brazil mezőnyről szólt.
Legújabb sorozatunkban nyolc részen át nézzük át a játék történetének legfontosabb pillanatait, a megjelenéstől a legfontosabb frissítéseken át a Majorökig. A harmadik részben a közutálat tárgyává vált fnatic 2015-ös sikereit, az újabb francia forgatást és még sok minden mást is felidézünk.
CSGO10-sorozat
2010-2013: Konzolos átiratból Globális Offenzíva
2014: A bundázás és csalás éve
2015: Üdv a fnatic érában
2016: Que ota?
2017: A szupercsapatok kora
2018: A csillagok
2019: 64 nap alatt a Föld körül
2020-napjainkig: Az online éra és hatása
Az AWP nerf
2015-ben lelassult a játék feljesztése abban az értelemben, hogy új tartalom egyre kevesebb lett ettől kezdve. Jött az Operation Bloodhund és a ládák – csak a szokásos. Persze frissítésből így sem volt hiány, rengeteg kisebb és nagyobb változás történt a már meglévő elemekben. Ezek közül az AWP nerfölése, avagy a KennyS–JW nerf volt az, aminek a hatásait a mai napig erősen érezzük. Ezután mintha kicserélték volna a legendás játékosokat, hiszen a T-oldalon jelentősen veszített az értékéből a távcsöves fegyver a mozgás lassulásával. A legnagyobb vitát mégsem ez, hanem az év második felében bevezetett Revolver okozta. Néhány napon át a párszáz dolláros AWP uralta a CS:GO-szervereket, amivel mindenidők legnevetségesebb CS:GO frissítése vált az új fegyverből.
Számlák 2014-ből
Az év persze nem ezzel, hanem a 2014-es botrányok elsimításával indult. Az Epsilon és az iBUYPOWER játékosai is megkapták az életre szóló büntetésüket a Valve-tól. Sokáig vitatott módon mindkét csapatból megúszta egy-egy játékos, azaz ScreaM és Skadoodle, de ez a részlet mára feledésbe merült. A franciákért kevesen vonultak keresztes hadjáratra, de az amerikaiak esetében a mai napig vita tárgyát képezi, hogy mennyire volt jó a Valve döntése. A bűnösségük megkérdőjelezhetetlen, a motivációjuk viszont szimpatikus volt a közösség számára: a fizetésük túl kevés volt, nem tudtak már mit kitalálni és végső elkeseredésükben megbundáztak egyetlen tétmeccset, amivel rögtön le is buktak.
Sokan Richard Lewist hibáztatták az egész botrányért, aki újságíróként mindent megtett azért, hogy felhívja a figyelmet a bundázás hosszútávú következményeire az ügyön keresztül. A Valve kőkemény büntetése azonban még őt is meglepte. Végül 2017-ben az ESIC javaslatára az ESL két évre redukálta a bundázási eltiltásokat a saját tornáin, de steelen kívül már egyik iBP-tag sem tudott túl messzire jutni a CS:GO-ban.
A fnatic-éra és a francia Trónok harca
Az év első Majorét ismét Katowicében tartották, ahol a fnaticnak nem akadt ellenfele egészen a döntőig – ott veszítették el első és egyetlen pályájukat a torna alatt. A NIP elleni 2-1-et követően olofmeister lett az MVP. Ezzel pedig elindult a fnatic 2015-ös diadalmenete: az év során hét nagy versenyt, köztük két Majort húztak be, ezzel összesen 862 735 dollárt nyerve.
A fnatic által keltett kétségbeesés volt a második francia forgatás kiváltó oka. Az Epsilon játékosainak kitiltása után kevés top tier opció maradt, így a Titan és az addigra EnVyUs-hoz kerülő LDLC egymás között cseréltek: SmithZz és shox átmentek a Titanbe, hogy helyet adjanak kennyS-nek és apEXnek az nV-nél.
Állítólag Trónok harcába illő jelenet volt ez az egész cserebere. Ugyanis SmithZz és shox még akkor sem tudták, hogy Happyék kirakják őket, amikor már le volt egyeztetve minden a többiekkel és a szervezetekkel. Az ESWC 2015 alatt jött rá a duó, hogy máshol folytatják. Ezután rögtön meg is történt a forgatás. Egyébként innen származik az az anekdota is, miszerint a franciák a hotel lobbijában bort kortyolgatva döntenek azok sorsáról, akik nem ülnek velük egy asztalnál. Olvashatjuk ezt úgy is, ha öt francia játékos bármely csapatból együtt ült egy asztalnál, a következő versenyen fixen az lett a felállás.
Időkérés
A nagy hátbaszúrásból a Titan jött ki vesztesen. Az ESL One Köln Major előtti selejtezőn kiestek, mert kikaptak a NAVItól és a Renegadestől is – tudjátok, ez az a meccs, amiről Spunj immáron hét éve beszél megállás nélkül. Az EnVyUs ennél jelentősen sikeresebb lett, Kölnben egészen a döntőig jutottak, ahol egy félelmetes fnatic állt velük szemben. A meccsen volt esélye a franciáknak, de Pronax legendás időkérései elől nem volt menekvés, így zsinórban második Major bajnoki címüket szerezték meg a svédek.
Az év harmadik Majorén, Kolozsváron az EnVyUs a negyeddöntőben találkozott újra a fnatickal, de addigra a nyers tűzerő előnybe került az irányítói észjárással a metában. A csapatok a verseny körül kezdték felfedezni, hogy az edző lényegében IGL is lehet az öt játékos mögött – ez a trend 2016-ban kapott igazán erőre. Mindenesetre is, az EnVyUs ledominálta a szerverről a fnaticot, amivel véget ért egy éra: a kieső svédek nemsokára lecserélték Pronaxot a jó Dennisre. Az EnVyUs ezután megnyerte a Majort a NAVI elleni döntőben.
De ennek a győzelemnek a történelmi jelentősége vitatható, hiszen két dolog hamarosan beárnyékolta a franciák teljesítményét. Egyrészt, az új ötödikkel játszó fnatic az év végén újabb domináns futásba kezdett és hat versenyt nyertek meg zsinórban a következő, columbusi Major előtt, ami sokak szerint a legdominánsabb időszak volt a játék történetében. Másrészt, Kolozsvárban eldőlt, hogy a brazil Counter-Strike visszatért, miután FalleNék legendák lettek és majdnem megverték a NAVIt a negyeddöntőben. Ráadásul mindezt úgy, hogy a kirakósuk két utolsó darabja még hiányzott, TACO és FNX csak a Major után csatlakoztak, hogy 2016-ban átvegyék a koronát a svédektől. A francia Counter-Strike pedig egy éveken át tartó haláltusában találta magát nem sokkal azután, hogy úgy tűnt, a drámák után végre a csúcsra értek.
Cikksorozatunk holnap folytatódik 2016. áttekintésével.
Borítókép: HLTV
OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!