Az építőkockák letarolták a videójátékok világát is, aminek csak örülni lehet.
1949-ben indult világhódító útjára a „Leg godt!”, azaz a LEGO. A leghíresebb dán termék megkerülhetetlen lett minden ember életében, aki kicsit is érdeklődik a elemek egymásra pakolásában. Tulajdonképpen szinte mindent meg lehet építeni ezekből az apró alkatrészekből, így a felhasználási lehetőségeknek se szeri, se száma. A gaming világ sem tudta elkerülni azt, hogy az építőkockák megjelenjenek a monitorokon, bár elég későn csatlakoztak be ebbe a folyamba. Egészen 1997-ig kell visszapörgetni az idő kerekét, amikor megjelent Microsoft Windowsra a LEGO Island, amely mai szemmel egy eléggé kezdetleges próbálkozás volt arra, hogy ténylegesen videójátékként lehessen rá hivatkozni.
LEGO Racertől a LEGO Creator: Harry Potter
A szigetes pizzafutárkodás után óriási előrelépésnek számított az 1999-es Lego Racers, amellyel garantáltan találkozott a legtöbb fiatal gamer ebben a korszakban. Captain Redbeard, King Kahuka és a többiek hatalmas versenyeit megszínezték az extra képességeket rejtő építőkockák, amelyek a valódi esszenciáját adták a játéknak. Összességében egy piszkosul szórakoztató közösségi élményt sikerült összehozni, amely messze nem volt tökéletes, de a Wacky Wheels (1994) örökségét nem csúfolta meg. Innentől futószalagon érkeztek a további alkotások, amelyek többször az éppen aktuális, kifejezetten népszerű LEGO-termékeket ültették át a pixelek világába. Legjobb példa erre a LEGO Bionicle: Quest for the Toa (és a többi bionicle-ös folytatás), ami az ezredforduló után próbálta meg a hősi harcosok rajongóinak pénztárcáját még inkább megcsapolni.
Az évek teltek, de nem szakadt el attól egyik fejlesztő és kiadó sem, hogy kizárólag olyan témát dolgozzanak fel videójáték formájában, ami közvetlenül a LEGO-hoz köthető. Egészen 2001-ig, amikor megjelent PC-kre a LEGO Creator: Harry Potter, ami új irányba terelte az építőkockákat.
2005, az első igazi világsiker
18 évvel ezelőtt készült el a LEGO Star Wars: The Video Game, ami multiplatform programként megalapozta azt a trendet, ami a mai napig zajlik. A Traveller's Tales és a Giant Interactive Entertainment fejlesztői összeraktak egy olyan alkotást, amely tényleg le tudta tarolni a piacot. Remek eladásokat produkált az új trilógia (The Phantom Menace, Attack of the Clones, Revenge of the Sith) ilyen formájú adaptációja, így rájöttek a kiadók is, hogy az egyszerű játékmenet, a rengeteg humor és a végtelen színes-szagos építőkocka remek kombinációt alkot. A Star Wars után következett Indiana Jones, majd Batman, de volt itt kikacsintás a Rock Bandre, majd újra elkerült Harry Potter és az ő kis csapatának kalandjai. 2015-ben már a Jurassic World sem úszta meg a LEGO-s átiratot, de hasonlóan jártak az Avengers hősei, majd a The Incredibles különleges képességű családja. A licencelt listát az a Star Wars: The Skywalker Saga zárja, ami 2022 egyik legkellemesebb meglepetése lett, sokan az egyik legjobb Csillagok Háborúja videójátékos feldolgozásnak tartják.
A legújabb megjelenés, a LEGO 2K Drive
Szuperhősök, fénykardozó erőhasználók és szőrőslábú félszerzetek után ismét egy klasszikus témát hozna vissza a köztudatba a Visual Concepts és a 2K. 2023. május 19-én érkezik meg PC-re, Nintendo Switchre, PS4-re és PS5-re, valamint Xbox One-ra és Series X/S-re a legújabb építőkockás versenyjáték, ami kifejezetten látványosnak ígérkezik az Unreal Engine 4 motornak, valamint a frappáns fejlesztői megoldásoknak köszönhetően. Korábban bár a TT Games felelt a legtöbb LEGO-adaptációért, ezúttal a kosárlabdás címekről elhíresült VC kapta meg a lehetőséget, hogy kihozzák a legtöbbet az egyszerű alapkoncepcióból.
Akár 1000 darabból lehet majd összeraknia minden játékosnak a saját versenyautóját, amellyel földön és vízen egyaránt élvezheti a sebességmámort. Egyedül és társaságban egyaránt lehet majd róni a köröket, az osztott képernyő segítségével ketten, az online multiban akár hatan is megmérkőzhetnek a trófeákért. A rombolható környezet lesz talán a legnagyobb erőssége a 2K Drive-nak, egy enyhe FlatOut utánérzést azért hagy a gamerben az a néhány videó, amelyben már a konkrét játékmenet is kirajzolódik.
A LEGO alapokon nyugvó videójátékok jövője egyelőre nincs veszélyben, ugyanis kiapadhatatlan az az eszköztár, amiből dolgozni tudnak a programozók. Mivel a licencelésben sincsenek akadályok az eddigi tapasztalatok alapján, így tényleg van esély arra, hogy véletlenszerűen kiválasztott franchise-okból készüljenek nagyon színes, mégis nagyon szórakoztató feldolgozások.