Hihetetlen hova jutott 27 év alatt ez a franchise, de vajon ehhez hasonló eseménysorozat a való életben is megtörténhetne? Erre keressük a választ cikkünkben.
Jönnek a felújított változatok, miközben – ugyan nem kapott számozást – a Village alcímet viselő felvonás már a nyolcadik volt a sorban, már ami a fő epizódokat illeti. Mindenesetre azt talán kevesen tudják, hogy mégis honnan indult ez a kaland, és mitől vált olyan félelmetes ellenféllé és tényezővé a T-vírus. Nem feltétlenül a történetre szeretnénk fektetni most a hangsúlyt, de azért nem árt lefektetni az alapokat, hiszen egy "aprócska" kalamajkából végül a világot letaroló jelenség született. Virtuálisan és a való életre gondolva is így érezzük, hiszen a vírus senkinek nem kegyelmezett a játékban, míg a rajongótábor a világ minden pontján nagyra duzzadt a játék hatására az elmúlt évtizedek alatt. A Resident Evil első felvonása 1996 augusztus elsején – PlayStationön – indult hódító útjára az öreg kontinensen – PC-re pedig 1997. szeptember 17-én adták ki.
A Capcom sztorija szerint a franchise első részében Raccoon Cityben járunk. Ez egy amerikai nagyváros, amely igyekszik a szokásoknak megfelelően elboldogulni a hétköznapokkal. Ezt viszont furcsa eltűnések és halálesetek zavarják meg, a nyomozás során pedig minden gyanú a város melletti erdőre terelődik. Áll ott egy kastély, amelyet feltérképez a Bravo osztag, de nyoma vész az alakultatnak, ennek hatására pedig egy keresőcsapatot küldenek utánuk – ők a S.T.A.R.S. tagjai lesznek.
Ezeket olvastad már?
Természetesen közülük kerülnek ki a videójáték-sorozat első főszereplői is, ráadásul két irányítható karaktert is kapunk már az első Resident Evilben is: a Chris Redfield és Jill Valentine duó életben tartása tehát a mi feladatunk lesz. Az érkezést követően szörnyű felfedezést tesznek hőseink és rövidesen elszabadul a pokol, így a csapatnak nem marad más választása, mint menedéket találnia a kúriában.
A történet a két főszereplő szétválása miatt külön utakon folytatódik, de a befejezés eléggé hasonlóra sikeredett. A hivatalos információk szerint Jill végigjátszása az eredeti befejezés, Chris elvileg azért került be, hogy legyen egy nehezebb verziója is a játéknak. Az épület, mint kiderül egy megavállalat, az Umbrella Corporation tulajdonát képezi, pontosabban a céget alapító Spencer família egykori otthona. Nekik köszönhetjük majd a legújabb találmányukat is, ami egy vírus. Ez egy mutációt indít el a gazdatestben, halhatatlan szuperkatonává változtatva a fertőzötteket. A projekt neve Tyrant, az új törzs pedig a T-vírus nevet kapta. Persze nem minden arany ami fénylik és gyakorlatilag az egész projekt kudarcba fullad a nem várt mellékhatások miatt, mivel nem szuperkatonák keletkeznek, hanem zombivá alakulnak a tesztalanyok a szer hatására.
A képek az alap és a HD remaster verzióból származnak
Nos ennyit a történetről és a karakterektől, ugyanis a mostani cikkünkben egy kicsit annak szeretnénk utána járni, hogy vajon tényleg létezhetne-e a valóságban a Resident Evil T-vírusa?
A zombik ijesztőek. Nem számít, honnan jönnek, az emberi húsra eszetelenül éhező, rothadó lények mindig is félelmet árasztanak magukból. Az pedig, hogy miként mutálódnak, keletkeznek, legalább olyan érdekes lehet. A történelmünk során a virtuális térben pedig korábban a zombiapokalipszist előidézte már mérgező hulladék, egy nekromanta, gombák, láthatatlan zombikat létrehozó portálok, sőt még hang- és rádióhullámok is.
Különösen érdekes George Romero baljóslatú magyarázata, miszerint "amikor a pokolban már nem lesz hely, a halottak majd a Földön járnak", de a tudományos alapú zombik azok, amiktől tényleg kirázza a hideg az embereket.
A képek az alap és a HD remaster verzióból származnak
Egy vírus mind felett
A Resident Evil 27 éve kísérti már a közönséget a klasszikus zombi járvány kitörésének lehetőségével, amelynek során az emberek olyan élőhalott lényekké változhatnak, akik más emberek húsával táplálkoznak. A játék minden egyes helyszíne egyfajta börtönné válik és szinte kilátástalan helyzetben találja magát mindenki, miközben az egyetlen cél a túlélés és a menekülés. A játékos a megpróbáltatások során feljegyzéseket, fájlokat, felvételeket talál és mindenféle egyéb levelezésre bukkanhat, amelyek némileg magyarázatot adnak a Tyrant vírus eredetére.
A vírus persze elkerülhetetlenül elszabadul, és az eredmény káosz, pánik és halál. Zombik árasztják el az utcákat, és ha ez nem lenne elég baj, a vírus és annak altípusai által mutálódott, furcsa lények is felbukkannak, hogy a játékosokat még a rémálmaikban is kisértsék.
A képek az alap és a HD remaster verzióból származnak
A rajongók számára a sorozatot az akció, a horror és a rejtélyek kombinációja teszi igazán felejthetetlenné, mindezt egy "mit művelt a tudomány" narratívába csomagolva. Néhány óra ebben a groteszk világban és a rengeteg feljegyzés átvizsgálása után felteheted magadnak a kérdést: Tényleg így történhetett?
A cáfolat mestere
E konkrét rémálom feltárásához készült egy interjú Justin Waterfielddel, a Duke Egyetem Egészségügyi Rendszerének vezető diagnosztikai és virológiai szakértőjével. Ő nemcsak egy életre szóló Resident Evil rajongó, hanem egy briliáns tudós is, aki hetente több tucat kóros betegséget és potenciális vírusfertőzést kezel és azonosít. Rögtön egy cáfolattal kezdte a mondandóját, amiben igazából nem igazán van semmi meglepő: nincsenek olyan vírusok, amelyek megelevenítik vagy újraélesztik a halottakat. De még ne lélegezzetek fel megkönnyebbülten.
Mert alapos vizsgálat után Waterfield arra a következtetésre jutott, hogy elképzelhető a valóságban egy olyan vírus, mint a T. A jó hír az, hogy ennek az esélye szinte a nullával egyenlő.
„Életemben mindössze két vagy három olyan esetünk volt, amely akár csak távolról is, de összehasonlítható a Resident Evil által leírt T-vírus kitöréséhez. És ezek még csak meg sem közelítik azt. Ez az Ebola, a SARS és az influenzavírus különböző mutációi. Bár a folyamatos változásuk miatt nem mindig tudjuk beoltani mindegyik típust, de meg tudjuk fékezni őket, így a terjedésük korlátozott.”
A képek az alap és a HD remaster verzióból származnak
A játékokban a T-vírus állítólag akkor jött létre, amikor az Ebola-vírust kombinálták a Progenitor Virusnak nevezett vírussal. Ez egy egyszálú RNS, nem rákkeltő mutagén, növényből származó retrovírus, amely génszerkesztés révén gyors mutációkkal javítja – vagy változtatja meg – az emberi szervezetet. Laikusan fogalmazva, ez egy, a való világból ismert, szörnyen halálos vírus és egy olyan vírus kombinációja, amely az ember genetikai kódjának egy bizonyos részét célozza meg, hogy valami erősebbé változtassa – miközben nem okoz rákot. Waterfield gyorsan fikciónak nevezi a dolgot és megjegyezte, hogy "a vírusok azért léteznek, hogy gyengítsék a gazdatestüket. Egy vírus, amely nem ezt teszi, nem is igazán vírus.”
De a vírusok kombinálódhatnak és mutálódhatnak, ahogyan azt a Resident Evil is sugallja. A T-vírus létrejöttét eredményező folyamatot a valóságban antigénváltásként ismerik. Két vírus bekerül ugyanabba a sejtbe, és amikor azok replikálódnak, a bennük hordozott információk már együtt mutálódnak, hogy létrehozzák e vírusok új altípusát. Waterfield szerint erre a legjobb és legfrissebb példa a madárinfluenza.
Az influenzavírus – egy egyszálú RNS-vírus, akárcsak a Progenitor Virus – az egyik legelterjedtebb és leggyorsabban mutálódó vírus a Földön. A vírus egyes törzsei kifejezetten az embereket támadják meg, míg mások olyan állatokat, mint a madarak és a sertések. Amikor ezek a különböző törzsek egyetlen gazdaszervezetben találkoznak, antigénváltáson mehetnek keresztül, és új vírussá alakulhatnak, amelyek utána a gazdaszervezetek szélesebb körét célozzák meg. Ekkor az immunrendszer nem biztos, hogy képes felismerni a vírust, ami azt jelenti, hogy komoly károkat okozhat.
A képek az alap és a HD remaster verzióból származnak
Megnyugtató viszont, hogy az ilyen esetek abszolút nem gyakoriak:
„A madárinfluenza esetében, ha egy ember elkapja, az nagyon ritka és nagy dolog, de nem valószínű, hogy világjárványt okozna vagy úgy terjedne, mint a Resident Evilben a T-vírus. Annyira hihetetlenül ritka jelenség, hogy már az is lehetetlen szinte, hogy megtörténjen, és a terjedési arányok sem lennének túl kedvezőek.”
Alapvetően sok minden kell ahhoz, hogy egy vírus ilyen szinten mutálódjon és elérjen egy másik fajt. Egyszerűen túl sok időbe telik. Ez az oka annak, hogy jelenleg nincsenek olyan vírusok, amelyek egyszerre érintenék az embert, a növényeket, a gombákat és az állatokat. A Progenitor vírusnak nem létezik olyan verziója, amely az emberre is átterjed. Tehát akkor emiatt sem kell már aggódnunk, igaz? Nos, nem egészen.
Kiderült, hogy az altípusokat létrehozó vírusok a mutációkon keresztül mindenféle más fajra is hatással lehetnek, de szerencsére nem tudnak fajok között terjedni, ha egyszer specializálódtak az adott gazdatípusra. Miközben a sorozatban a vírus képes a gyors és szörnyű mutációra is. Még ha az RNS-vírusok a leggyorsabban mutálódó vírusok is, közel sem elég gyorsak ahhoz, hogy ilyesmit előidézzenek.
„A mutációk extrémek, és míg a természet eléggé faramuci és félelmetes is tud lenni, a Resident Evilben látottak többsége karikatúraszerű és stilizált a videojátékos élmény kimaxolásának érdekében. A többszörös fertőzés vagy egy vírus nagyobb koncentrációja egyszerűen azt jelenti, hogy gyorsabban megöli a gazdatestet, vagy gyorsabban hozza elő a fertőzés tüneteit.”
A képek az alap és a HD remaster verzióból származnak
De vajon a zombi apokalipszist tényleg olyan vállalatok idézhetik majd elő, amelyek tudósai ilyesfajta kísérleteket folytatnak a vírusokkal és különböző betegségekkel?
Waterfield szkeptikus.
„Magáncégnek kellene lennie [akik előidéznének ilyesmi – a szerk.], mivel bármelyik állami vagy tudományos vállalat állandó felügyelet és szabályozás alatt áll. Ettől függetlenül a pénz és a politikai hatalom sok mindent megúszhat a modern világunkban. Szerintem egy Umbrella Corp. simán létezhetne, mi több, megúszhatna néhány kisebb baklövést is, de bármi, ami a biológiai fegyverek határát súrolja vagy igazán gonosz lenne, az nem sokáig maradhatna rejtve vagy titokban.”
Lehet, hogy a Resident Evil egy túlzó akciójáték, de a tudomány, amire támaszkodik, meglepően legitim. Bár valószínűleg soha nem fogunk találkozni igazi élőhalottak hordáival, egy szupervírus vagy annak létrehozása nagyon is valós lehetőség. Szerencsések vagyunk, hogy az esélyek rendkívül kedvezőek a számunkra, és hogy a vakcinák továbbra is sok mikrobiális zaklatót meg tud fékezni.
„A legnagyobb tanulság, amit a Resident Evilből le kell vonni az az, hogy a vírusok rendkívül halálosak lehetnek, és nagyon gyorsan terjednek. Bárcsak ne kellene ezt mondanom, de jó lenne, ha szélesebb körben folyna oktatás az immunológiáról és az emberi immunrendszerről.”