Végjáték – A DCEU születése és halála, 6. rész

Végjáték – A DCEU születése és halála, 6. rész

A DCEU-ról szóló történetünk befejező epizódjában Ezra Millerről és a Flash – A Villámról, valamint Dwayne Jonhson Black Adamjéről értekezünk, miközben igyekszünk betekintést nyújtani abba is, hogy hogyan született meg a romok tetején James Gunn és Peter Safran DCU-ja.

Öt rész. Ennyi cikken át foglalkoztunk már a DC Extended Universe születésével és halálával. De a több héten át tartó munstra után most megérkeztünk a végjátékba. Ami azt jelenti, hogy már csak az maradt hátra, hogy a Flash – A Villámról és a Black Adamről beszéljünk. Ez a két film azért ad tökéletes lehetőséget a DCEU-s sorozatunk lezárására, mert az egyik mint utolsó reménysugár tűnt fel, majd közvetlenül a franchise kivégzéséhez vezetett; míg a másik már ezt követően jelent meg, de előtte éveken át olyan negatív PR-t hozott a Warnernek, hogy már az sem számított, mi van benne.

A DCEU születése és halála korábbi részei

A nem túl szuper Supermantől Martháig
Öngyilkos osztag vagy öngyilkos univerzum?
Az Igazságtalanság Ligája
Batgirl vs adóvisszatérítés
Egy házasság, három temetés

Flash – A lassú villám

Ezra Miller már 2014 őszén megkapta Barry Allan, azaz a Flash szerepét a DCEU-ban. Hamarosan a Warner be is jelentett egy szólófilmet vele a főszerepben, ami 2018-ban jelent volna meg. De mint azt már mind tudjuk, végül csak öt évnyi csúszással futott be a Flash – A Villám a mozikba. Amire viszont lehet nem emlékszik már mindenki, hogy pontosan milyen okai voltak ennek a hatalmas késlekedésnek. Az Igazság Ligája által kifejtett DCEU-s traumával rengeteget foglalkoztunk már az elmúlt hetekben, szóval abba most nem mennénk bele. Sokkal fontosabb ennél az, hogy a rendezők szabályosan menekültek ettől a projekttől, valamint Ezra Miller botrányai.

2015 áprilisában jelentette be a Warner és a DC, hogy Phil Lord és Chris Miller írhatják a film sztoriját, akik ekkoriban még reménykedtek benne, hogy a rendezés jogát is megkapják a stúdiótól. Ehelyett inkább James Wannak kínálták fel a lehetőséget, aki az Aquaman érdekében gyorsan passzolta azt. Később Seth Grahame–Smithre esett a választás, de egy év múlva már Rick Famuyiwa volt a rendező. Ha pedig ez az érdekes, a nyilvánosság számára nem teljesen érthető szituáció nem lenne még elég bonyolult, akkor álljon itt Famuyiwa nyilatkozata, amelyet az után adott 2016-ban, hogy ő is lemondott a rendezésről:

„Egy olyan filmet ígértem, ami az én hangommal, humorommal, szívemmel egyezik. Ugyan csalódott vagyok, amiért nem tudtunk megegyezni a kreatív részén a projektnek, de hálás vagyok a lehetőségért. Igyekszem olyan lehetőségeket találni, amelyekben az új generációnak szóló témákkal, és multikulturális nézőpontból mesélhetek történeteket. A legjobbakat kívánom a Warner Brothersnek, a DC-nek, Jon Bergnek, Geoff Johnsnak és Ezra Millernek a speed force-os utukon.”

Miller 2016 elején, a Batman v Supermanben debütálhatott Flashként egy cameo erejéig. Eközben zajlott a szólófilmje és Az Igazság Ligája igen zavaros előkészítése. Ekkortájt még az volt a terv, hogy Ray Fisher fontos szerepet kap a Flashben Cyborgként. De Famuyiwa lelépése után – 2017 elején – úgy döntött a Warner, hogy az első oldaltól újraíratják a sztorit – ehhez Joby Haroldot kérték fel. Illetve tovább folytatódott a nagy rendezőkeresés is: felmerült többek között Matthew Vaughn, Sam Raimi és Robert Zemeckis neve is, de végül egyikük sem vállalta. Júliusra ért el oda a forgatókönyv, hogy már legalább arról tudtak beszélni egy kicsit a producerek, hogy miről fog szólni egyáltalán. A választásuk a karakter talán legnépszerűbb történetére, a Flashpointra esett. De egyre nyilvánvalóbb lett, hogy ez a film bizony nem fog 2018-ban a mozikba kerülni.

A rendezőkkel kapcsolatos szenvedés sem akart véget érni. 2019-ben John Francis Daley és Jonathan Goldstein is leléptek, így egyre valószínűtlenebbé vált, hogy valaha is lesz még ebből a filmből bármi. Még ugyanezen a napon kiderült egy újabb furcsaság a Flash kapcsán, miszerint már maga Ezra Miller segít az írásban, hogy meggyőzze a Warnert arról, hogy tovább játszhassa a karaktert. Szerencséjére bejött ez a stratégia, így a nyáron ismét találtak rendezőt és írót a projekthez. Előbbi feladatért Andy Muschietti, utóbbiért Christina Hudson feleltek innenstől. Több változás pedig ezen a fronton már nem történt, szóval legalább emiatt nem kellett tovább aggódnia a stúdiónak. De az, hogy öt éven át nem találtak egy stabil kreatív párost a Flashhez, mindent elmond arról, hogy mennyire volt vonzó ez a projekt.

Ezeket olvastad már?

A következő hónapokban egyre több és több információt kaptunk arról, hogy milyen irányt vesz a film. Kiderült például, hogy a korábbi állításokkal ellentétben nem úgy dolgozzák fel a Flashpointot, mint azt gondoltuk. Megtudhattuk, hogy Michael Keaton és Ben Affleck is visszatérnek majd Batman szerepében. Affleck esetében ekkor már tudni lehetett, hogy ez lesz az utolsó utáni alkalom, hogy magára ölti a denevérember jelmezét. Míg Keaton kapcsán az volt a Warner reménye, hogy ő lehet a DCEU Nick Furyja, ezért több filmre szóló szerződést kötöttek vele. Mondanunk sem kell, ebből végül semmi sem lett, hiszen a DCEU már halott volt, amikor megjelent a Flash. Ray Fisher visszatérése ismét felmerült, de a Warnerrel való pereskedése miatt nem hogy cameo szerepben, más formában sem tűnhetett fel többé a DCEU-ban.

Az indiánok messiása

2020-ban a franchise haldoklására reagálva úgy döntött a Warner, hogy a Flash lényegében vissza fogja állítani az univerzumot. Ezzel valószínűleg az volt a reményük, hogy talán így maguk mögött hagyhatják a megannyi kudarcot és előítéletet, valamint új színészekkel rebootolhatnak számtalan hőst és korábban feldolgozott történetet. A forgatás végül 2021 áprilisában indulhatott el, laza három évvel azután, hogy a mozikba kellett volna kerülnie a Flashnek. Ez egyébként különösebb probléma nélkül lezajlott – már ez is egy eredmény. A gondok csak 2022-ben jöttek, miután Ezra Miller sorra halmozta a botrányait és a megmaradt DCEU-szimpatizánsokat is elkergette.

Már 2020-ban előkerült egy videó a színészről, amelyben egy nőt folytogat, majd a földre dob. De 2022 márciusában számtalanszor rendőrt kellett hívni a Hawaii-on tartózkodó Millerre, amiért több alkalommal zavarta a helyiek nyugalmát. Volt egy bizarr sztori, amikor beköltözött egy helyi párhoz, akikkel a piacon ismerkedett meg. De csak március 28-án került komolyabb összetűzésbe a hawaii-i lakosokkal, amikor egy karaoke bárban verekedésbe torkolott, hogy „NFT crypto műtárgyat” akart csinálni abból, hogy valaki Lady Gaga és Bradley Cooper Shallow című számát énekelte. Három nappal később a pár, akikhez Miller korábban beköltözött, ideiglenesen távoltartási végzést kapott a színész ellen, mert állítólag az életükre tört a karaoke báros eset után, és azzal fenyegetőzött, hogy „eltemetlek téged és a kurva feleséged”.

A sztori azonban nem állt meg itt, csak folytatódott és folytatódott. Előkerült például az indián barátnő, akivel akkor jött össze Miller, amikor ő 23, a lány meg 12 éves volt. A kettejük kapcsolatába nem megyünk bele részletesen, mert még jövő vasárnap is itt ülnénk. Szóval legyen elég annyi, hogy 2022-ben a többi botrány miatt/közben erőt vett magán a lány családja, és igyekeztek megvédeni őt azzal, hogy távoltartási végzést szereznek Miller ellen. A lány azonban megvédte a színészt, akivel szemben többen is tudtak tanúskodni, így végül ez a terv nem jött össze. Cserében Miller elkezdett még bizarrabb dolgokat csinálni. Az amerikai őslakosok messiásaként hivatkozott magára, miközben ő maga nem is tartozik ezen kisebbségek valamelyikébe. Közben állítólag az egyik szomszédjának a gyerekét traktálta, de erről végül nem derült ki, hogy az anyának vagy Millernek volt-e igaza az ügyben.

De volt még egy vermonti farmos sztori is, amikor egy nőnek és három öt éven aluli gyermekének akart segíteni azáltal, hogy befogadja őket. Ami szívmelengetően hangzik, ha kihagyjuk belőle azt a részt, hogy a gyerekek könnyedén hozzáférhettek a farmon lőszerekhez és fegyverekhez, valamint Miller folyamatosan füvezett, egy szemtanú szerint szellőztetés nélkül, sőt, egy ízben egy csecsemő arcába fújva a füstöt. A Rolling Stone szerint Miller egy illegális marihuána ültetvényt tartott fenn. A hatóságok 2022 nyarán megpróbáltak közbelépni, ám a nő és a gyerekek eltűntek a farmról, Miller pedig tagadott mindent. Eközben még betöréssel is megvádolták a színésztm amiért egy év próbaidőt kapott azzal a feltétellel, hogy rendbeteszi a mentális egészségét és nem követ el több bűncselekményt. Egyébként a mai napig ez az egyetlen olyan eset, ami miatt elítélték Millert.

A történtek után a Warner három lehetőséget vázolt fel a Flash szólófilm kapcsán:

  1. A színész segítséget keres és a jövőben elmagyarázza egy interjúban, hogy miért viselkedett úgy, ahogyan. Ezt követően Miller minimálisan részt vehet a Flash promózásában a mozis megjelenés előtt.
  2. A Warner kiadja a filmet, de Miller nem vesz részt a film reklámozásában.
  3. Ha rosszabbodik a helyzet, akkor a Batgirlhöz hasonlóan a polcra teszik a Flasht.

Ezt követően Miller bocsánatot kért a viselkedéséért, a film pedig megjelent. De mint várható volt, hatalmas bukás lett: a 220 milliós büdzséje és a ráfordított marketingköltség nem térült meg, mert mindössze 270 milliót hozott világszerte. Ebben nyilván szerepe volt annak is, hogy 2023 nyarán, már James Gunn és Peter Safran érkezése után jelent meg a film. De Miller viselkedése, illetve azt megelőzően az éveken át tartó szenvedés, ami a forgatást megelőzte, valószínűleg sokkal nagyobb kárt okozott, mint a DCEU halála.

Fekete bárány

Mint már egy korábbi részben is írtuk, Dwayne Johnson 2014-ben kapta meg Black Adam szerepét, majd 2017-ben dőlt el, hogy önálló filmet kap és nem a Shazamban fog először feltűnni. Hamarosan felmerült, hogy a Suicide Squad 2-ben Black Adam lehetne a főgonosz, de az a film sohasem készült el, szóval lépjünk is tovább. A szóló projekthez 2019-ben találtak rendezőt, Jaume Collet-Serra személyében. A forgatások azonban a koronavírus-járvány miatt egy évet csúsztak. Mivel a Warner szerette volna fenntartani az érdeklődést, Johnson elárulta, hogy a Justice Society is fel fog tűnni: Aldis Hodge (Hawkman) és Pierce Brosnan (Dr. Fate) kapták meg a fontosabb szerepeket.

2021-ben, különösebb problémák nélkül lezajlott a forgatás. 2022 elején pedig kikerült egy előzetes, miszerint négy film jön a DC-től az év során. Ezek közül végül csak a nem-DCEU-s The Batman, valamint a Black Adam került a mozikba, míg a Flash és az Aquaman 2 csúszott egy-egy évet Miller, illetve Amber Heard botrányai miatt. A Black Adam promócióját innentől kezdve az a remény hatotta át, hogy megjelenik benne Henry Cavill, ezzel mintegy újraindulhat a DCEU. De a nyári San Diego Comic-Con csalódást okozott Johnson, mert nem jelentette be Cavillt. Végül csak a mozis megjelenés előtti héten kommunikálták ezt az információt hivatalosan. Ekkortájt kezdett el a Szikla úgy beszélni a filmről, hogy egy saját kis univerzum lehet majd a DCEU-n belül, ami új életet lehelhet ebbe a halálos beteg franchise-ba.

A jegyeladások azonban teljesen más képet mutattak, mert mindössze 393 millió dollárt hozott a film a 260 milliós büdzséjével szemben. Miért került ennyibe? Mert rengeteg újraforgatás kellett hozzá. Miért csak ennyit hozott, amikor a legnagyobb mozisztár volt a főszereplő? Mert unalmas volt és semmi újat nem tartalmazott. Ennek ellenére bejelentették a második részt még a mozis debüt napján – erről írtunk már korábban, hogy egyébként régóta tervben volt. Azonban a Warner egyáltalán nem volt elragadtatva attól, ahogy Johnson próbálta a kezébe venni a DCEU-t. A legfájóbb talán az volt a vezetésnek, hogy a Szikla megkerülte Walter Hamadát (a DC Studios akkori elnökét) Henry Cavill visszahozása érdekében. Ezt a fajta lázadást senki sem nézte jó szemmel, főleg nem azután, hogy a film leszerepelt a mozikban. Szóval Hamadának és Johnsonéknak is búcsúznia kellett végül, a DC sorsa új kezekbe került.

DCEU DCU

James Gunn és Peter Safran 2022. október 25-én, tehát még az imént említett dráma kellős közepén kapták meg a Warnertől azt a hálátlan feladatot, hogy mint társ-vezérigazgatók vegyék át a DC Studios irányítását. Ebben részben közrejátszott az is, hogy az elmúlt tíz évben a DCEU-n belül csak ők tudtak valami szerethetőt, értékelhetőt letenni az asztalra, ami talán még tart is valahová (The Suicide Squad, Peacemaker). Gunn megszerzése különösen fontos volt a Warnernek, hiszen ő a Galaxis őrzői-trilógiával elképesztően hiteles rendezővé vált a képregényrajongók körében.

A CEO-páros nem vesztegette az időt: a következő hónapokban mindent elrendeztek a DCEU temetésével kapcsolatban. Elkaszáltak minden készülő projektet és kirúgtak minden színészt, akinek köze volt a DCEU-hoz. A már kész filmeket pedig újra elővették, értékelték, ha úgy volt, akkor moziba küldték, hogy legalább egy kicsit kedvezzenek a stúdió bankszámlájának is. De innentől kezdve nyilvánvaló volt, hogy valami új jön majd a romok helyére.

Balra James Gunn, jobbra Peter Safran

2023. január 1-jén jelentette be Gunn a DC Universe-et, pontosabban annak első fázisát, a Gods and Monsterst. Ezt az első felvonást a Superman Legacy című film indítja el, melynek forgatókönyvét Gunn írja. A film a tervek szerint 2025. július 11-én kerül a mozikba és egy fiatalabb Supermanről szólhat. Minden más ezt követően érkezhet, egyelőre ismeretlen időpontokban:

  • Superman Legacy (film, James Gunn írja, ezzel indul a DCU 2025 nyarán)
  • The Authority (film az 1999-es képregény alapján)
  • The Brave and the Bold (film Batmanről és Robinról, de nem Matt Reeves The Batmanjének világában)
  • Supergirl: Woman of Tomorrow (film az azonos című képregényből)
  • Swamp Thing (eredetfilm a Mocsárlényről)
  • Creature Commandos (animációs sorozat, Gunn írja, Amanda Waller hoz benne össze egy csapatot)
  • Waller (sorozat, a Peacemaker 1. és 2. évada között játszódik)
  • Lanterns („True Detective stílusú” sorozat a Zöld Lámpásokról)
  • Paradise Lost (sorozat a Wonder Woman-mitológiáról)
  • Booster Gold (vígjáték sorozat egy időutazó lúzerről)

Az utolsó, tisztán DCEU-s projekt 2023 végén került a mozikba. Azonban az Aquaman második része a közelébe sem ért az elsőnek, így nem kapott szép temetést a franchise. Mondhatnánk, hogy ez már mit sem számít, hiszen a jövő a DCU. De valószínűleg sokan fenntartásokkal várják ezt az új filmes univerzumot is, mert mostanra a legyőzhetetlennek vélt Marvel Cinematic Universe hajója is megfeneklett. Szóval végszó gyanánt csak annyit mondanánk, hogy sok sikert kívánunk Gunnak és Safrannak, mert szükségük lesz rá.

A cikk elkészültét @BlackMajikMan90 DCEU-s összeállítása inspirálta.

Kövess Minket!



Gamer szótár