A 98 éves Sir David Attenborough nagyon nem ért egyet a mesterséges intelligencia hangklónokkal.
„Miután egy életen át próbáltam azt átadni, amiben hiszek, mélységesen zavar, hogy manapság bárki ellophatja a személyazonosságomat, és tiltakozom az ellen, hogy azt mondhassanak a nevemben, amit csak akarnak” - írta Attenborough közleményében a mesterséges intelligencia hangklónjaira reagálva. A BBC News vasárnap tett közzé egy riportot egy olyan felvétellel, amelyen Attenborough a BBC új, Ázsiát bemutató műsorát narrálja, majd jött a mesterséges intelligencia, amely Attenborough hangján mondott fel egy anyagot úgy, hogy gyakorlatilag a megszólalásig megidézte az angol természettudós hangját.
A BBC riportjában a Southamptoni Egyetem mesterséges intelligencia kutatója, Dr. Jennifer Williams is felszólalt, aggodalmát fejezve ki a technológiát illetően. Véleménye szerint hiányzik a megfelelő kontroll a hangklónozó programok kapcsán, amely garantálni tudná, hogy a MI-generálta hang megkülönböztethető és ellenőrizhető legyen, és ne lehessen félretájékoztatási céllal felhasználni. Az OpenAI új hanggenerátora, a Voice Engine például, amit egyelőre még az OpenAI sem mer kiadni, 15 másodperces hanganyag alapján képes összerakni egy másolatot arról, akit meg akar szólaltatni.
A MI hanggenerátorok kapcsán már több sztár is felszólalt, tavasszal például Scarlett Johansson fakadt ki hasonló okokból kifolyólag, miután állítása szerint a GPT-4o névre keresztelt új modelljének egyik hangját róla mintázta az OpenAI. A színésznő szerint a cég annak ellenére hozott létre egy pontosan ugyanolyan hangot, mint az övé, hogy visszautasította a cég erre vonatkozó felkérését. A sztár mögé a színészek szakszervezete, a SAG-AFTRA is beállt, Sam Altman cége viszont tagadta, hogy ellopták volna Johansson hangját.
Borítókép forrása: Getty Images