A zárt béták alatt semmilyen extra védelmet nem erőltettek a Delta Force fejlesztői a játékosokra, de most előálltak egy olyan megoldással, amitől fejvesztve menekülnek a játékosok.
Tegnap óta elérhető a Delta Force, egy legendás FPS széria legújabb epizódja, ami egyszerre igyekszik a régi idők dicsőségét megidézni és a modern lövöldözős játékok legjobb elemeit is prezentálni. Ennek megfelelően van itt minden: egy kis Call of Duty, egy kis Battlefield, de még egy kis Tarkov is a recept része. És mivel ingyenesen játszható, a népszerűsége is az egekben van, az első napon több mint 102 ezer ember próbálta ki csak a Steamen.
Van azonban egy elég nagy bökkenő a Delta Force-szal, ami azonnal el fogja venni sokak kedvét tőle. Bekerült ugyanis egy olyan csalásvédelmi megoldás is a nyílt béta e heti megjelenésekor, ami a zárt bétákban még sehol sem volt. Az Anti-Cheat Expert (ACE) egy kernel szintű megoldás, amit a kínai Tencent alá tartozó stúdiók egyre gyakrabban használnak, amennyiben a programjaik többjátékos módot is tartalmaznak. Erről azonban egészen addig semmilyen tájékoztatást nem adott a TiMi Studio Group, amíg meg nem jelent a játék tegnap. Vagyis potenciálisan százezrek tölthették le a Delta Force-ot úgy, hogy fogalmuk sem volt róla, hogy egy olyan szoftverre is szükségük lesz, amit szánt szándékkal lehet sohasem telepítenének.
Mi ezzel a probléma? Kezdésnek vegyük át azt a minimális infót, amit a fejlesztők elárultak az ACE-ről. Eszerint a Delta Force futtatása közben egy rakás program és eszköz használata tilos vagy nem ajánlott. Mivel a nagyrésze olyan program, amivel csalni lehetne vagy átverhető az ACE, nincs okunk fennakadni rajtuk. De az már egy elég meglepő lépés, hogy eltiltás jár azért is, ha egy USB meghajtó csatlakoztatva van a gépedhez. Illetve többen állítják, az ACE telepítése miatt nem tudnak olyan játékokkal játszani, amelyek a nagyon népszerű Easy Anti-Cheatet használják. Csak hogy egy példát említsünk, a Fortnite is ezt a megoldást használja csalásvédelem gyanánt.
A másik probléma egy fokkal aggasztóbb ennél: ha kernel szintű hozzáférése van az ACE-nek, akkor mit kezd az elérhető információval a Tencent programja? Nos, a fejlesztők azt állítják, hogy az adatkezelési elveik miatt nem kell aggódni. Miután ezt a dokumentumot átböngésztük, elmondhatjuk, hogy nem láttunk olyan részeket benne, ahol például elismernék, hogy a kínai kormány hozzáférne az adatokhoz. (Ezt törvényileg kötelező lenne felfedniük, ha így lenne, lásd Richard Lewis videóját a szintén Tencent tulajdonban lévő Riot Games esetéről a Vanguarddal.) A dokumentum szerint egyébként a szervereik Szingapúrban vannak, nem a Kínai Népköztársaságban, ami némi nyugalmat adhat, mert így elvileg a kínai állam nem sétálhat ki-be ezekre. De kezeljük fenntartással a dolgot, nem tudunk eleget, így jobb félni, mint megijedni.
Egyébként sokan azt tapasztalják, hogy akkor is fut az ACE, amikor a játék nem, ami szintén elég veszélyes gyakorlat. A fejlesztők azt mondják, hogy ez nincs így, csakis játék közben, csakis a játékkal kapcsolatos dolgok miatt települ és fut ez a szoftver, az ezzel ellenkező vélemények falspozitív jelzésekből jönnek. Kinek van igaza? Nos, fogalmunk sincs! De ha az erről szóló vélemények aggasztanak, akkor inkább ne töltsd le a játékot, egyszerűbb.
Ha ezt mégis megtetted, akkor addig elvileg biztonságban vagy, amíg nem próbáltad elindítani, ugyanis csak az első startnál telepíti az ACE-t a program a mi tapasztalatunk szerint. Ha viszont már ott lapul a gépeden a Tencent csalásvédelme is, akkor van egy rossz hírünk: nem tűnik el automatikusan a játék törlésével sem, némi trükközést igényel az eltávolítása. (Mivel a kernel szintű, törölhetetlen anti-cheatek kiebrudalása nem tartozik a szakértelmünk körébe, inkább nem ajánlanánk itt most erre megoldást, mert véletlenül sem szeretnénk olyan dolgot javasolni, amiből több károd származik, mint hasznod.)
Mindezek miatt a Delta Force jelenleg 57%-os értékelésen áll a Steamen, 9-ből 4 játékos úgy gondolja, hogy nem érdemes leszedni, a többségük pedig az ACE miatt rugózik az írásos értékelések között, rengeteg negatív tapasztalatot megosztva arról, hogy mit csinál ez a szoftver.
Megértjük, ha most elkeseredtél, mert mi is nagyon vártuk ezt a játékot és mi is csalódtunk az ACE bevezetésének módja miatt. Azonban inkább azt javasolnánk ezen a ponton, hogy várd ki, amíg minden ezzel kapcsolatos kérdésre rendes válaszokat adnak a fejlesztők, addig pedig kerüld messziről ezt a játékot, bármennyire jól elégíti ki a Call of Duty, Battlefield vagy Tarkov éhségedet.
Borítókép: TiMi Studio Group