Öt újdonság a CES 2025-ről, amiktől ledobod a hajad

Öt újdonság a CES 2025-ről, amiktől ledobod a hajad

2025-ben sem lesz hiány high-tech vívmányokból. 

Január 7-ével megnyitotta kaput a világ legnagyobb szórakoztató elektronikai kiállítása, a Las Vegas-i Consumer Electronics Show (röviden CES), ahol egyaránt megférnek egymás mellett a világ legnagyobb techmárkái és a teljesen ismeretlen, sokszor vad ötletekkel operáló startuppok. Kétrészes cikksorozatunkban az idei év szerintünk legformabontóbb vívmányait szedjük össze. 

Az AI tükör, ami mindent is tud rólad 

A francia WITHINGS nevű techcég egy olyan otthoni egészségügyi eszközt vázolt fel az idei CES-en, amire korábban valószínűleg még sosem volt példa. Az Omnia névre keresztelt tükör egyelőre még csak koncepció, ám egy olyan eszköz megvalósítása lenne a cél, amely amellett, hogy hagyományos tükörként is funkcionál, képes megvizsgálni a szív és az anyagcsere állapotát, valamint összekapcsolható más Omnia-okoseszközökkel, így amolyan otthoni egészségközpontként funkcionálna. Hogy hogyan is nézne ki ez a gyakorlatban? Az AI tükrön keresztül az okosóráról begyűjtött pulzus-és mozgásadatokat, valamint a cég vérnyomásmérőjének adatait egyben láthatnánk, sőt a tervek szerint még az alvásfigyelő eszközüket is össze lehetne hangolni a mesterséges intelligencia vezérelte szerkezettel.

 

A robotporszívó, ami összeszedi a széthagyott zoknikat 

A robotporszívók ma már nem számítanak újdonságnak, a Roborocknak azonban sikerült egy olyan eszközt villantania a népszerű techkiállításon, ami már nem csak takarít, de pakol is helyettünk. A Saros Z70 névre keresztelt robotporszívót egy robotkarral szerelték fel, amelynek érdekessége, hogy képes összeszedni az útjába kerülő kisebb ruhadarabokat, például a széthagyott zoknikat. Bár ez a fejlesztés nagy valószínűséggel  nem fogja forradalmasítani a műfajt, ha a technológia fejlődésével a robotok arra is képesek lesznek, hogy mondjuk a kábelekkel, függönyökkel, esetleg a székekkel is megbirkózzannak, az már valóban jelentős előrelépést jelente a porszívók önálló munkavégzését illetően. 

A kanál, amitől mindent sósabbnak érzünk 

Meglehetősen váratlan termékkel állt elő a japán Kirin, kifejlesztettek ugyanis egy olyan kanalat, amitől sósabbnak érződnek az ételek. Az Electric Salt Spoon nevű eszköz úgy működik, hogy egy nagyon minimális elektromos árammal stimulálja a kanálra került ételben található nátrium ionokat, mindezt azért, hogy az étel a ténylegesnél sósabbnak érződjön, a felhasználók pedig ezzel az aprócska trükkel kényelmesen csökkenteni tudják a sóbevitelüket. 

A világ legkisebb mesterséges intelligencia szuperszámítógépe

Egy új, forradalmi szuperszámítógéppet villantott az Nvidia az idei CES-en, amely a klasszikus szuperszámítógépekkel ellentétben nem több teremnyi méretű, hanem épp ellenkezőleg: egy személyi masináról van szó, ami könnyen elfér akár a kezünkben is. És mivel nem a méret a lényeg, a Project DIGITS-ben elfér azért egy petaflop teljesítményű GPU is, a szerkezet másik legfontosabb eleme pedig egy szuperchip, ami a GB10 Grace Blackwell nevet viseli. Viszonyításképp: a személyi szuperszámítógépnek szánt kütyü nagyjából ezer laptop erejével ér fel. 

Ugráló" autó

A BYD egy olyan elektromos szuperautót hozott el az idei CES-re, amely képes ugrálni. No, persze nem arról van szó, hogy a Yangwang U9 típusú autó tud ugróiskolázni, viszont 120 km/h-s sebességnél szögeket és kátyúkat valóban képes átugrani. A kínai autógyártó által megosztott videóban egészen pontosan azt láthatjuk, hogy az autó gond nélkül átugrik egy két és fél méter hosszú, vízzel teli kátyút, de a tesztpályán szép sorban elhelyezett vasszögek sem okoznak neki gondot, ha ugrálásról" van szó. 

Borítókép forrása: WITHINGS 

Kövess Minket!



Gamer szótár


Közvetítések