Fekete lesz a kékből.
Nemrégiben mi is írtunk arról, hogy a Microsoft negyven év után lecseréli híres-hírhedt Windows-hibaképernyőjét, a Kék Halált, helyette jön a Fekete Halál, azaz fekete alapon fehér betűkkel jelzi majd a rendszer, ha valami nincs rendben a PC-vel. A redmondi óriás szerint a fekete színre való átállás a Windows Resiliency Initiative nevű programnak a része, amit a 2024-es CrowdStrike-hiba után hívtak életbe. Itt ugyanis az történt, hogy a CrowdStrike nevű kiberbiztonsági cég kiadott egy frissítést, amely a Windows operációs rendszernek is részét képezte, csakhogy ez a frissítés egy logikai hibát is tartalmazott, aminek a hatása globális volt: repülőjáratok törlésére és késésekre került sor, egészségügyi rendszerek működése akadozott, kórházak, banki transzakciók, a sajtó és a rendszolgáltatók is megsínylették a dolgot.
Minden idők egyik, ha nem a legsúlyosabb informatikai galibáját követően a Microsoftnál nem sokkal később előrukkoltak a fentebb említett új, Windows Resiliency Initiative nevű projekttel, benne a fekete képernyővel, amely igyekszik elfeledtetni kék testvére ikonikus, ámde traumatikus emlékét. De vajon miért pont a kék szín lett annak idején a rossz hír hírnöke?
Az idehaza Kék Halál néven emlegetett képernyőnek (angolul Blue Screen of Death, röviden BSOD) három változata is volt, és végül a harmadik volt az, ami valóban a rendszer kipurcanásakor jelent meg. Ezt a képernyőt egy John Vert nevű Microsoft-fejlesztőnek köszönhetjük, aki a Wired nemrégiben megjelent cikke szerint azért döntött a kék szín mellett, mert ez volt az ő saját fejlesztői gépének a képernyőszíne is.
Túl nagy koncepció tehát nem volt a kék szín mögött, bár annyi azért mégis, hogy mivel a rendszerhibáknál a grafikus mód leáll, és csak szöveges VGA-módban tud futni a képernyő, ebben a kék háttér + fehér szöveg kontrasztosnak, jól olvashatónak, azaz praktikusnak tűnt.
Ugyan a lényeg hosszú éveken át nem változott, a hibaképernyőnek az eltelt idő alatt különféle modernebb verziói is napvilágot láttak; kísérleteztek például a kék árnyalatokkal, illetve szomorú szmájlit is tettek idővel a szöveghez. Ez azonban már a múlt, a kéket ugyanis felváltja a fekete, nekünk pedig nincs más választásunk, mint hozzászokni a korábbinál jóval gyászosabb színhez.
Borítókép forrása: Depositphotos / whatawin