Gazdaságtan alapismeretek CSGO módra

Gazdaságtan alapismeretek CSGO módra

A pénzkezelés fontosságát a CS:GO-ban nem lehet elégszer ismételni. Most mi is felidéztük a legfontosabb alapokat!

A pénzkeresés, a költségek, a vásárlás lehetősége, a különböző gazdálkodási taktikák adják a játék különleges stratégiai fűszerezését. Sok esetben teljesen megváltozik a cél, vagy a taktika a pénzügyeknek köszönhetően, összeszedtünk néhány alapvető tippet a száraz tényeken túl, ami a játékkal most ismerkedőknek lehet hasznos, korábbi szótár cikkünkhöz hasonlóan. Lássuk is az alapokat!

A fenti kép remekül prezentálja a bevétel oldalát. Nem sorolom fel a számokat, jól látható, hogy hogyan alakulnak az összegek általánosságban a fegyvereknél és külön T és CT oldalon, vesztes és nyert körökre bontva. Ehhez a táblázathoz csupán annyit fűznénk hozzá, hogy az a játékos, aki egy smoke, decoy, vagy flash gránáttal le tud teríteni egy ellenséget, azt külön pénzesőben részesítenénk.

Most nézzünk pár tippet, néhány olyan tipikus körre vonatkozólag, ahol a pénzköltési vagy pénzszerzési viselkedésünk a mérvadó.

Pisztolykör

Az egyik legfontosabb menet a meccs során. Szimplán azért, mert egy-két kört viszonylag könnyen hozhat utána a csapatnak, bár ha északi csapat az ellenfél, mostanában még ez se olyan biztos. 800 dollár az induló tőke, CT oldalon általában egy Defuse kit elegendő, a csapat többi tagja pedig kevlárt vehet a biztosabb életben maradásért vagy elvétve gránátokat vásárolhatnak, hogy lelassítsák a T rohamot. A támadó fél szinte mindig kevlárt vesz, bár az USP fejes ellen ugye mit sem ér, és sokszor látjuk, hogy egy kevlárt viselő játékosnak még dobnak is egy erősebb pisztolyt a társak.

ECO kör

Eco, mint economy, avagy cél a spórolás. Ha egy ilyen spórolós körben esetleg bombát tudunk rakni terrorista oldalon, akkor a fenti képen is látható +800 dollár jutalom a következő körre teljes szett vásárlását teszi lehetővé. A profi csapatok egyfajta fél-Eco körrel is előállnak, ilyenkor nagyobb sebzésű pisztolyokkal – esetleg pár gránáttal - lehetnek felfegyverezve. Gondoljatok csak arra, hogy egy kevlárral és erősebb pisztolyal felvértezett játékos, megfelelő aimmal akár egymaga lehozhat egy kört.

Anti-Eco kör

Az ellenfél Eco körét feltételezve – pénzhalmozási céllal – a nagyobb bevétellel kecsegtető SMG-ket, esetleg Shotgunokat szoktak vásárolni a csapatok. Tipikus példája effajta vásárlásnak a második kör, nyert pisztolykör után. Egy kis extra pénz sosem árt.

Force Buy

Vagy váratlan stratégia részeként, amikor nem számít erre az ellenfél, vagy kényszer hatására – például meccspont esetén – alkalmazott bevásárlás. Ilyenkor kevót, olcsóbb fegyvereket, kevés gránátot használva próbál a csapat versenyben maradni, amire éppen futja a keretből. Tipikus példája ennek, hogy SSG, Famas/Galil és Shotgun fegyverek kerülnek bevetésre, de előfordul, hogy csak pisztolyok jutnak. A lényeg, hogy nullára vásárolják magukat, lesz ami lesz!

Nagyon fontos tényező a gazdaság fenntarthatóságában, hogy az egyéni pénzösszegek mindig a csapat részét képezik. Ha valamelyik csapattagnak több a forrása, mint a másiknak, akkor kiegészítheti a társat, megveheti neki a szükséges lőfegyvert. Az aránytalan felállások mindig rosszabbak, mint a kiegyensúlyozott szettek: például ha egy AWP mellé egy társnak csak egy pisztolyra telne, akkor inkább válasszátok a két AK47-es vagy M4-es felállást, gránátokkal. Továbbá a vásárlások mindig közös döntések legyenek. Ha ECO, akkor mindenki spórol, még akkor is ha 1-2 játékosnak meglenne a szükséges pénze.

Egy jó játékos a csapat egészét tekintve számol. Előre gondolkodik, tudja, hogy mennyi lesz a bevétel, mikor szükséges a fegyvert lementeni a következő körre, a felesleges kockázatvállalás helyett. Ha pedig már a szemben álló team gazdaságát is meg tudod tippelni helyesen, akkor elmondhatod, jól ismered a CS:GO pénzkezelési mechanizmusait.

Tetszett a cikk? Kövesd az Esport1-et Facebook-on!

Kövess Minket!