Már a kanyarban van a CS2 és ez remek alkalom arra, hogy nosztalgiázzunk kicsit a CS:GO nagyjairól.
A CS2 váró CS:GO-s nosztalgiázásunkat természetesen nem kezdhetjük mással, mint a játékot az elsők között felkaroló NIP-pel, akik 87 pályát nyertek LAN-on az 1.6-ról és Source-ról történő váltást követően. Bár azóta sok sötét dolog kiderült erről az időszakról – például a játékosok fizetésével kapcsolatban –, azt nem lehet elvitatni, hogy a 2012 augusztusától 2013 áprilisáig legyőzhetetlen NIP örökre beírta magát a történelemkönyvekbe a játékosaik teljesítménye miatt.
Sok oka van annak egyébként, hogy a NIP ennyire domináns tudott lenni akkoriban és ezek mind olyan, manapság már nem előidézhető körülmények, amelyek garantálják, hogy a híres 87-0 megdönthetetlen legyen. Egyrészt, a CS:GO megjelenésekor a profik nem igazán voltak lenyűgözve az új játéktól, ahogyan a rendezvényszervezők sem. Ez azt eredményezte, hogy mindenki nagyon óvatosan és lassan váltott. De valamilyen szinten ez egy önbeteljesítő jóslat is volt, hiszen a játék első hónapjaiban még nagyobb pénznyereményű versenyeket szerveztek 1.6-ban, mint CS:GO-ban.
Másrészt, a NIP játékosai azon a ponton profinak számítottak, vagyis a CS:GO volt az egyetlen foglalkozásuk. Eközben sok ellenfelük amatőr vagy legfeljebb félprofi volt. Ez egészen addig nem is változott érdemben, mígnem a nagyobb 1.6 és Source csapatok váltani nem kezdtek késő ősszel és télen. A Virtus.pro, a NAVI és a fnatic is csak hónapokkal a NIP után döntött úgy, hogy érdemes inkább az új játékkal próbálkozni és addig a NIP-nek egyedül a VeryGames jelentett kihívást.
De persze csak szerencsével nem lehet 87 pályát nyerni zsinórban LAN-on. Az ilyesmihez jó játékosok kellenek, a NIP-nek pedig volt pár ilyenje. GeT_RiGhTot, f0restet és Xiztet a világ legjobbjai között tartották számon 1.6-ban éveken át és olyan nagy csapatok mezeit hordták korábban, mint az SK vagy a fnatic. Melléjük pedig érkezett még két, kevésbé impozáns Source-játékos, friberg és Fifflaren. Ők ugyan az előző játékukban nem tudtak kiteljesedni, cserében sok tapasztalatuk volt, ami a CS:GO elején hasznosnak bizonyult, hiszen a Valve új játéka közelebb állt a Source-hoz, mint az 1.6-hoz.
A NIP első győzelme CS:GO-ban egy online Go4CS:GO kupán jött össze. A bemelegítés után pedig megnyerték az első LAN-jukat is, a DreamHack Valenciát, méghozzá veretlenül – így indultak el a 87-0 felé vezető úton. Ezzel együtt beindult a rivalizálásuk is a VeryGamesszel, akikkel a rekord széria alatt négy döntőben találkoztak.
A francia csapatban egyébként kizárólag Source-játékosok szerepeltek ekkoriban. Igaz, ők voltak abban a játékban a világ legjobbjai hosszú éveken át. Mármint bárkinek be kell mutatnunk még Ex6TenZ-t, a lángelmét a VeryGames mögött? Vagy NBK-t, kennyS-t, RpK-t és SmithZz-t, akik CS:GO-ban talán még sikeresebbek lettek, mint előtte voltak? Ez az öt játékos messze a krémek krémje volt Source-ban, az új NIP pedig folyamatosan leszámolt velük CS:GO-ban, gyarapítva a LAN győzelmeik sorát: a svédek megverték a franciákat Valencia után az ESWC 2012, a DreamHack Winter 2012 és az AMD Sapphire Invitational döntőjében is. 2013-ra fordulva pedig tovább folytatta az egyre inkább hihetetlennek tűnő sorozatást a NIP. Ezen a ponton már ők is azt várták, hogy mikor lesz vége ennek az egésznek, mert kezdett nőni a nyomás és unalomba fordulni a játék.
2012 végefelé egyébként már volt egy csoportkörös döntetlenük LAN-on, csak azt senki sem rója fel nekik, mert nem vereség. De ott már látszott, hogy azért van egy icipici rés a pajzson. 2012-t viszont veretlenül fejezték be. Ezért egészen a 2013-as EMS One Season Cupig kellett várni, mire valaki felül tudta múlni őket. Igaz, ez online volt, szóval szintén nem számított a LAN-rekord szempontjából. Majd nemsokára jött még egy online vereség az SLTV StarSeries V selejtezőin. Itt egyébként 13 győzelmük volt és csak a Virtus.pro ellen kaptak ki. Azonban ez sem állította meg a NIP-et abban, hogy a kijevi LAN-ig még nyerjenek pár trófeát, így már 10 bajnoki címet szereztek meg addigra összesen.
Kijevbe érve még mindig töretlenül folytatták a sorozatot és a döntőig mindenkit simán megvertek. Azonban az őket korábban online legyőző VP ott és akkor végre megállította a remek formában lévő svédeket. A GuardiaNt, dosiát, AdreNt, ANGE1t és kUcheRt is a soraiban tudó CIS-csapat volt tehát az első CS:GO-ban, akik LAN-on győzedelmeskedtek a félelmetes NIP felett, ezzel 87-nél megállítva a rekordjukat.
Amiről viszont e kapcsán csak kevesen szoktak beszélni, hogy a következő LAN-t a VeryGames és a fnatic legyőzése után ismét veretlenül nyerte meg a NIP. Majd ezen felbuzdulva 2014 augusztusáig még további 12 kisebb-nagyobb LAN tornán és ugyanennyi online versenyen, selejtezőn lettek elsők! Persze ezek minősége elég vegyes volt, C-től S-Tierig, párszáz dollárostól a több tízezresig mindenféle bajnokságok szerepeltek köztük. Cserében felépítettek egy másik rekordot is és a csapat fennállása alatt negyven alkalomból csak kétszer kaptak ki Nuke-on. A legemlékezetesebb eredményük pedig nyilván az ESL One Köln 2014 Major bajnoki címe volt – ezután távozott fifflaren a csapattól. Ezért a CS:GO mezőny folyamatos erősödésével együtt a híres 87-0 utáni időszak talán még sikeresebb is volt a NIP-nek, mint az azt megelőző.
Galériánk a 2012-2014-es NIP legnagyobb győzelmeiről
Képek: HLTV, ESL