Dániában se pörög az e-sport, leveszik a CS-t a műsorról

Dániában se pörög az e-sport, leveszik a CS-t a műsorról

A legendás Astralis-felállással tandemben bukott meg a dán Counter-Strike közvetítés.

Dánia a globális e-sport egyik megkerülhetetlen országa, hiszen az adottságainak hála elképesztő mennyiségű tehetséget termel ki évről évre, akik nem csak jól játszanak, de számtalan játékban a világ legjobbjaivá váltak. A legnagyobb sikerük kétségkívül a 2018-2019-es időszakban volt, amikor az Astralistól rettegett a teljes Counter-Strike mezőny, miután a meta reformálásával három Majort nyertek zsinórban a számtalan kisebb és nagyobb torna, valamint az Intel Grand Slam első szezonja mellett.

Dániában gyakorlatilag a mainstream részévé vált az e-sport ennek a dominanciának hála: az országban tartott rendezvények nem csak a hardcore rajongókat, hanem szinte bárkit képesek voltak bevonzani, a politikusok pedig sorban álltak egy képért device-szal, gla1ve-vel, Xyp9xzel, Magiskkel és dupreeh-vel. Az Astralis csapatáról – akármennyire is hülyén hangzik – nem túlzás azt állítani, hogy az említett időszakban nemzeti hősökként tisztelték őket. Így pedig az sem meglepő, hogy a dán TV2 is szerette volna kivenni ebből a maga részét azáltal, hogy minden ESL, BLAST és Major tornát élőben, dánul adtak a dominancia kezdete óta.

Ezeket olvastad már?

Az évek alatt sokat fejlődött a dán televíziós CS:GO-közvetítés. Például olyan szakértőket tudtak bevonni a műsoraikba, mint Pimp vagy Bubzkji, akik éveken át játszottak magas szinten és emellett a képernyőn sincsenek elveszve, sőt. Továbbá egyre több eseményen sikerült összehozniuk azt, hogy a helyszínre is küldtek embereket, akik interjúkat készítettek az adásaikhoz. Az idei IEM Kölnön még az elemzőik egy része is a helyszínről jelentkezett be a rájátszás alatt, ami ha másra nem is, arra mindenképp jó volt, hogy színvonalban hasonlatosabbá tegye a műsorukat egy átlagos mainstream sportközvetítéshez. Azonban hiába próbálkoztak ilyen extrákkal, egy dolgot ők sem tudtak átírni: az e-sport és a TV egyszerűen nem passzolnak, mert a laikus nézők előbb vagy utóbb továbbállnak.

Augusztus végén a TV2 sportokért felelős igazgatója, Frederik Lauesen erősítette meg a hírt, miszerint 2024-ben felhagynak a Counter-Strike közvetítésével, mert nem tudják fenntartható üzletté tenni azt. Lauesen szerint ennek a hátterében két ok áll. Az egyik az, hogy az Astralis túl sokáig volt gyenge. Hiába lépett a helyükre egy Heroic, akik egy éven át minden döntőbe bejutottak, sajnos rájuk nem volt kíváncsi az a kritikus laikus tömeg, akikkel fenntartható lehetett volna a vállalkozás.

Lauesen szerint az Astralisszal kapcsolatos nézettségi problémák nem lepték meg őket, mert a sportközvetítések esetében ez igen gyakori jelenség:

„Mint a hagyományos sportokban is, itt is van egy alapvető csökkenés a relevanciában attól függően, hogy mennyire vonzóak. Évek óta csinálom ezt, ezért tudom, hogy néha a női kézilabda megy a legjobban, aztán meg a férfi kézilabda lesz sikeres. Az Astralis és a többi dán csapat körüli eufória véget ért és emiatt már nem olyan érdekes a dolog. Ez fel és le megy a showbizniszben.”

A másik probléma viszont ennél jóval általánosabb: semmilyen akadálya nincs annak, hogy a hardcore rajongók a hagyományos TV helyett a jobb minőségű és interaktívabb online streaming platformokon, mint a Twitch-en vagy a YouTube-on kövessék a Counter-Srike-ot. A dán hardcore rajongók pedig azért sem a TV2-es közvetítést nézték, mert egy olyan országban, mint amilyen Dánia is, magas az angolul beszélők száma, főleg a fiatal populáció körében. Vagyis a rendezvényszervezők saját gyártású angol közvetítése sokkal vonzóbb volt a számukra. 

Lauesennek egy megoldása lenne a fenntarthatóság problémájára, amivel még a fiatalokat és a hardcore rajongókat is le tudnák ültetni a TV elé. Ám ez számtalan okból sosem fog bekövetkezni, akármennyire is igaza van médiagazdasági szempontból. Főleg most, hogy a szaúdiaké a fél e-sport és a globális nézettség maximalizálása ismét kulcskérdés lesz, nem sok esélyt látunk arra, hogy hajlandóak lennének a rendezvényszervezők tényleges exkluzivitást árulni és geozárakat létrehozni ezek mentén úgy, ahogyan az minden létező sportnál bevett.

A jelenlegi modell legnagyobb problémája az, hogy különféle jogdíjakat kell fizetni ezeknek a cégeknek azért, hogy a saját nyelveden közvetíthesd a meccseket. Igen ám, de a műsorodat jó eséllyel ingyen kell adnod a TV-ben vagy az interneten, miközben nem csak az országon vagy a régión belüli konkurensekkel versenyzel, hanem azokkal is, akiktől a jogdíjat vetted, mert az ESL, a BLAST és mindenki más is saját adást gyárt, aminek kialakult egy állandó, tehát mozdíthatatlan nézői bázisa. Vagyis egy dán TV2 esetében nagyon nehéz rámutatni arra, hogy hol az érték mindebben azután, hogy az emberek már nem ülnek le a dán csapatok miatt nemzeti büszkeségtől vezérelve CS-t nézni.

„Ha egy olyan hagyományos közvetítőről van szó, mint amilyenek mi is vagyunk, akkor kell lennie valamilyen exkluzivitásnak. Mert még úgy is nehéz versenyezni, ahogyan mi próbáltunk, hogy nagyon jó képességű szakértőket és műsorvezetőket teszel a képernyőre.” – Frederik Lauesen

A dán TV2 jogdíjai az év végén járnak le, tehát onnantól kezdve nem lesznek rendszeres Counter-Strike közvetítéseik. Ez alól egyedül a koppenhágai PGL CS2 Major lesz kivétel, amihez már korábban megvették a jogokat. De miután megkoronozzák a bajnokot 2024. március 31-én, a dán televíziós Counter-Strike közvetítések korszakának vége lesz.

Ami a szakértőiket illeti, Pimp és Bubzkji is jelezték már a terveiket. Előbbinek valamivel egyszerűbb dolga van, hiszen ő évek óta visszatérő tagja a nemzetközi közvetítéseknek, vagyis csak más cégeknek kell majd igent mondania a jövőben. Utóbbinak viszont nem nagyon volt lehetősége eddig betörni a jóval kompetitívebb angol nyelvű szakértői mezőnybe. Ennek ellenére elkötelezte magát amellett, hogy elemzőként szeretné folytatni és nem akar visszatérni a játékhoz.

Kövess Minket!



Gamer szótár


Közvetítések